Den biopotravin v Humpolci

Měsíc září bude na Vysočině patřit dobrému a zdraví prospěšnému jídlu. Jídlu, vyráběnému ze surovin pěstovaných v přísném souladu s přírodou. Září totiž zemědělci v kraji pojali jako měsíc biopotravin. Připravili proto celou řadu akcí a ochutnávek pro všechny, koho zdravý životní styl zajímá.

Jak řekl krajský radní pro zemědělství Ivo Rohovský: “Který jiný kraj už by měl být vhodný pro pěstování biopotravin než Vysočina, která je hrdým držitelem titulu ekologicky nejčistší oblasti České republiky.” Zemědělci by tak chtěli na Vysočině vytvořit novou tradici, kdy by měsíc září byl každoročně měsícem, ve kterém by se svými produkty oslovovali širokou veřejnost formou různých jarmarků, dnů otevřených dveří a podobných akcí. Pro letošek zvolili přitažlivý slogan “Ochutnej ten rozdíl”.
Konkrétně v Humpolci je v sobotu 10.září od 9:00 do 15:00 pořádán Den biopotravin a ekologického zemědělství, pořádaný ve spolupráci Střední odborné školy, Středního odborného učiliště a Školního statku.


Program:
8,30- 9,00 hod. – prezence v budově školy a videoprojekce
9,00- 9,15 hod. – zahájení – ředitel školy Mgr. Otakar Březina a ředitel školního statku Ing. Jan Mácha 9,15-10,00 hod. – ekologické zemědělství – Ing. Milan Teksl
10,00-10,30 hod. – biopotraviny – Ing. Jiří Doubek
10,30-11,00 hod. – environmentální výchova vzdělávání a osvěta – RNDr. Ing. Jan Michálek, Ing. Miroslav Červený
11,00-12,00 hod. – ochutnávka a porovnání bio a konvenčních potravin, soutěže o ceny a pr
ohlídka botanické zahrady
12,00-15,00 hod. – návštěva školního statku a ekologických farem
Vše ve spolupráci s PRO-BIO regionálním centrem Vysočina a za podpory Kraje Vysočina


10 důvodů, proč kupovat BIO potraviny: 1. Jsou zdravé
  Biopotraviny obsahují v průměru větší množství Vitamínu C a nezbytných minerálů, jako vápníku, hořčíku, železa a chrómu, stejně tak antioxidantů, tak důležitých v boji proti rakovině.

 2. Neobsahují přídatné látky a “éčka”
  Biopotraviny neobsahují přídatné látky, které mohou způsobovat zdravotní problémy, jako srdeční onemocnění, osteoporosu, migrény a hyperaktivitu. Mezi zakázaná aditiva patří i ztužený tuk, aspartam (umělé sladidlo) a glutaman sodný.

 3. Neobsahují pesticidy
  Dnes je v České repu
  blice povoleno používat více než 300 chemických pesticidů a jejich zbytky jsou nacházeny v konvenčních potravinách, nejvíce v ovoci, zelenině, ale i v dětské výživě.

 4. Neobsahují GMO
  V systému ekologického zemědělství nejsou genově upravené rostliny a suroviny povoleny.

 5. Neobsahují zbytky antibiotik
  Poslední dobou se hodně diskutuje o užívání velkého množství antibiotik hospodářskými zvířaty a případnými vlivy na zdraví lidí. Ekologičtí zemědělci
  mají rutinní používání léků a antibiotik
  zakázáno.

 6. Neskrývají žádné vedlejší náklady
  Srovnejte to například se stovkami milionů korun, které musíme z našich daní a poplatků za vodu platit na odstraňování chemikálií z pitné vody v důsledku intenzivního používání pesticidů a umělých hnojiv.

 7. Ekozemědělci a biovýrobci udržují vysoké standardy
  Biopotraviny pocházejí z důvěryhodných zdrojů. Všichni ekologičtí farmáři a výrobci biopotravin jsou minimálně jedenkrát ročně kontrolováni. Standardy ekologického zemědělství jsou ukotveny v Evropské legislativě.

 8. Pečují o zvířata
  Zdraví, pohoda a přirozené podmínky k životu zvířat mají své pevné místo v systému ekologického hospodaření.

 9. Prospívají přírodě a volně žijícím zvířatům
  Mnoho studií dokazuje, že ekologické zemědělství má pozitivní vliv na rozmanitost fauny a flóry, je ohleduplnější k divokým zvířatům, méně znečišťuje, produkuje méně oxidu uhličitého-způsobujícímu globální oteplování-a méně nebezpečných odpadů.

 10. Výborně chutnají
  Mnoho lidí tvrdí, že biopotraviny prostě chutnají lépe. Řada významných šéfkuchařů vaří jen z biopotravin (například v hotelu Ritz v Londýně). Biopotraviny překypují chutěmi. Proč? Důvod může být v tom, že ekofarmáři se snaží o to, aby zvířata zakoušela co nejméně stresu a krmí je pokud možno co nejpřirozenější stravou. Bio ovoce i zelenina rostou pomaleji (jelikož umělá hnojiva jsou zakázána) a mají nižší obsah vody než konvenční.

Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Dny otevřených kulturních památek v Humpolci

St Zář 7 , 2005
Lokální garant EHD MěKIS v Humpolci Vás zve tento víkend na DNY OTEVŘENÝCH KULTURNÍCH PAMÁTEK v Humpolci. Čtěte dále:   Novinky.cz: U Humpolce vytáhl kůrovec na světlo vzpomínku na středověkou vesnici

You May Like

Témata