Rozhovor s Milanem Žáčkem, vedoucím kina Humpolec.

8

Řekl jsem si, že pro vás připravím rozhovor s Milanem Žáčkem o humpoleckém kinu, kultuře a tak vůbec.

Sedli jsme si v kavárně Cinema (nebo jak se ten občerstvovací koutek nahoře v kině vůbec jmenuje) a shodou okolností se tam objevili také majitelé Knihkupectví Jana Zábrany Petra a Karel Kratochvílovi. Takže se rozhovor plynule změnil v takové příjemné povídání u piva, které jsem se pokusil upravit do použitelné formy.

M – Milan Žáček
K –Kapík (tedy já :-))

KK- Karel Kratochvíl
PK- Petra Kratochvílová

K: Hele tak čím začnem, tak mi něco řekni
KK: Jste připraven?
M: Jsem připraven. Ne ne ne to ne, jsem připraven to ne, to by…. Stačí že jsem
KK: Ať si tam někdo domyslí třeba blbec…:-))

K: Tak na co se tě zeptám? Ten klub důchodců nebo co to je tady dole v kině, komu to patří?

M: To už dávno není klub důchodců. Oficiálně je to klub kina.

PK: Probíhají tam taky nějaký akce, probíhá tam něco?

M: Takový drobný akce, zkoušky ochotnických spolků…

KK: Křesťanská akademie…

M: …křesťanská akedemie tam má celkem pravidelně, jednou za měsíc, nějaké besedy….

KK: …a jsou tam nějaký výprodeje, tuhle tam byla nějaká cedule, důchodci se tam hrnuli, a tam byla cedule, že výprodej nějakých hadrů…

K: Takže to patří pod kino, ale v podstatě to provozuje informační středisko.

M: To je takový zmatený, když to takhle řekneš. Pořád to patří pod Městské kulturní a informační středisko, ten klub není oddělený. Všechno patří pod MěKIS. Kino patří pod MěKIS, muzeum patří pod MěKIS…

K: No, ale vy máte každý svůj rozpočet, ne? Z čeho je hrazen provoz toho klubu?

M: A pak se to slučuje, tyhlety jednotlivé rozpočty se slučují v jeden rozpočet Městského kulturního informačního střediska a to podává městu jako celek tento rozpočet a na základě toho žádá o dotaci města.

K: No dobře, ale ty máš rozpočet kina a v tom je zahrnutý i ten…

M:…i ten klub. A tam se dělají tyhlety různý schůzky nevýdělečných organizací…

K: A ty o tom rozhoduješ?

M: No, to tady domlouvám sám. V kině. Ten program klubu. Říkám, se tam schází svaz invalidů, svaz důchodců, ochotnický soubory…

K: Kolik jich tady je?

M: Čech, Lech, to jsou zpěváci, divadelní soubor a komorní orchestr. I když komorní orchestr je takový napůl, protože oni fungují i pod sdružením pro rozvoj kultury, on to je takový dlouhý název, Sdružení pro rozvoj kultury Vysočiny se to, myslím, jmenuje.

K: A to patří taky pod město, to sdružení?

M: Ne to má svoje vlastní financování a občas zažádá o nějaký grant ministerstvo kultury. Pořádají taky Hudební slavnosti Vysočiny.

M: Co tam ještě je? Probíhají tam volby, městská zastupitelstva, nějaké ty prodejní akce a… A určitě jsem na něco zapomněl ještě. Adventisti se tam scházejí taky.

KK: Tady jsou Adventisté sedmého dne?

M: Ano. Mají takový drobný přednášky třeba o životě a zdraví. Měli to spojený s nějakým kosmem…

K: A teď se tě zeptám na kino. Bude se něco měnit v kině já nevím, letos? Co máš v plánu v roce 2002?

M: Mám velkej plán, mám… To je otázka, konečně… Každej měsíc bude nějakej novej film 🙂

KK: Výborně

M: Ale chci hlavně vyměnit plátno…

K: A co to změní pro diváka?

M: …to ti řeknu potom co to všechno bude znamenat pro diváka. To je jedna věc to plátno a s tím souvisí ještě další věc a to ta, že chci nechat zrekonstruovat promítací stroje z vertikálních xenonových lamp na horizontální to znamená ze stojatých na ležatý. A ty ležatý mají mnohem lepší rozptyl světla a lepší svítivost, takže bude nový plátno, nový světlo v promítačkách, když to řeknu velice jednoduše a laicky a tím bude i lepší obraz.

KK: Takže, každá muška bude vidět…

M:…A když dám dohromady nějaký prachy tak upravím zvuk. Já jsem to chtěl změnit letos na digitální, ale to stojí moc peněz, ale když seženu nějaký peníze od sponzorů tak bych alespoň nechal předělat bedny (repro) za plátnem.

KK: Na kolik to přijde takový plátno?

M: Dvacet tisíc i s montáží.

KK: tak to není zas tak hrozný, to jsem čekal, že to bude dražší. Ono je takový děrovaný…

M: No, právě, že je perforovaný kvůli tomu zvuku

KK: Mě to přišlo, že to je potažený takovým jakoby…

M: to je stříkaný barvou. Už je třikrát stříkaný. Právě, že je to už tak na hranici, kdyby se to ještě jednou nastříkalo tak hrozí nebezpečí, že by se v některých místech ty dírky zalily a tím by se zhoršil zvuk. Takže už mi bylo od technika doporučeno abych pořídil nový.

Čtěte dále:   Lékárna v Humpolci je zavřená, stěžují si pacienti

K: A co filmový klub, já jsem koukal, že teďka v dubnu žádný není. Poběží to dál?

M: No poběží, no. Já jsem to teďka v dubnu vypustil protože toho předtím bylo hodně v Projektu 100. Ten byl jako filmový klub. To vstupný bylo jako na filmový klub takže klubáci mohli využít ty svoje průkazky. Alke zase už to bude normálně, ten jeden film měsíčně. Mimo léto.

K: A co se týká Vočí, tak jak ty to teďka vidíš. Ono jich už bylo sedm. Bude se pokračovat normálně dál dvakrát ročně?

M: Já bych to nechal asi jednou za rok na podzim.

KK: Mě to taky přišlo, že to je dost.

M: Já jsem o tom mluvil i se Zdeňkem Rýznerovým a on je taky toho názoru, že se to zbytečně tříští, že je to zbytečnej komfort dvakrát do roka, že bude víc lidí na to jednou.

K: O tam byl teďka na těch posledních takový pokles návštěvnosti.

M: Na těch šestých a sedmých bylo pokaždý asi stopětadvacet lidí. Takže takovej pokles. Je vidět, že se toho lidi nabažili a berou to jako takovou ne sváteční věc. Ne jako takovou výjimečnou ale takovou běžnou věc. Že si řeknou nepůjdem na jaře tak půjdem na podzim. Potom nejdou ani na podzim a půjdou třeba příští rok a potom nejdou ani příští rok :-). Takhle když je to jednou za rok tak si to spíš pohlídaj a řeknou je to výjimečný, jednou za rok – jdeme!

K: A ještě něco jiného – něco mimo filmy – plánovanýho na tenhle rok? Nějaká taková zvláštní věc?

M: No Sklep máme naplánovaný, Nohavica ten to zrušil, protože říkal, že bude jezdit je po těch velkejch koncertech…

K: On má taky něco k tomu filmu, že jo?

M: Já jsem k tomu Roku ďábla teďka domlouval jestli by přijel Čechomor. Rád bych udělal to, že bych posunul ten film třeba až na devátou hodinu a předtím by byl koncert. Takovej krátkej. Když budou ochotní přijet. Když ne tak bychom sem zkusili přitáhnout Plíhala.

KK: No, to je takovej bard, kterej přijede všude.

M: Já si myslím, že před tím filmem by to bylo zajímavý. Nemám sice ještě představu jak bych to spojil s tím vstupným. Asi zvlášť vstupenky na Plíhala i na ten film.

K: Já si myslím, že ne. Tak ten jeden den, to budeš mít jeden den…

M: No, na sobotu.

K: Ale ten film nebudeš mít jen na jeden den.

M: Ne. Na sobotu a neděli.

K: Tak ten jeden den bude vyšší vstupný i s koncertem, stopade, a je to.

M: Pak je taky otázka jestli si lidi neřeknou na ten koncert nemusíme tak půjdem až v neděli na film. V neděli hodně lidí odjíždí. Teď se to poslední dobou hodně změnilo, že chodí víc lidí do kina v sobotu než v neděli…

KK: Jo? My jsme dycky chodili spíš v neděli.

M: Vždycky bylo víc lidí v neděli.

K: Jsme taky někde v sobotu pařili, ne?

KK: No právě. Nebyl čas na tu sobotu.

M: Nějak se to vyměnilo, ti návštěvníci a těď chodí víl lidí v sobotu. I teda pozoruju, že chodí v sobotu víc cizích lidí. Ne humpoleckých.

KK: To já ti řeknu, to je vidět i u nás v knihkupectví, že jsou silný pátky a soboty. Úplně jiný knížky se prodávají, úplně jiný lidi. Ne že by humpoláci si nekupovali pěkný knížky, ale ne tolik.

PK: A hlavně se v sobotu prodávají třeba takový odborný věci, slovníky, nebo náročná beletrie. Kdežto v týdnu tam prodáváš Steelovou, ženský romány, dětský knížky a tak. V sobotu se prostě najednou prodají věci který tam leží celej rok, já nevím třeba lingvistický příručky a takový šílenosti.

KK: A je to fakt, že ten Humpolec začíná bejt zajímavej pro ty lidi, kteří tady maj ty chajdy a tak. Třeba k nám chodí borec z Prahy, vždycky si u nás v sobotu koupí, já nevím, dvě tři knížky, říkal já v Praze nemám čas abych tam lítal, já pracuju, vidím, že v tom vašem knihkupectví se dá koupit ledacos tak to já si na to počkám a koupím si to tady.

M: Hmm, hmm.

A tady odtud už není záznamu dobře rozumět, protože mluví všichni najednou. Pokusím se zrekonstruovat zbytek rozhovoru a pokud se mi to povede tak přidám časem další díl 🙂

kapik

8 thoughts on “Rozhovor s Milanem Žáčkem, vedoucím kina Humpolec.

  1. Hmmm. Zajímavým způsobem vedený rozhovor. Něco jsme se i dozvěděli, ale je to takový zmotaný a zamotaný. Možná to byl účel, ale mě se to moc nelíbí. :)))) Sorry Tome.

  2. no tak dobra, ja se priste vykaslu na kreativitu a napisu to tak aby tomu vsichni rozumeli. Ale povim vam dve veci:
    a) snazil jsem se to alespon trochu srovnat a prizpusobit aby tomu bylo rozumet
    b) zjistil jsem, ze diktafonem se z nikoho novinar nestane 🙂

  3. No to vis ze ne. Kod kdyz jsem si jeste precetl ze u toho byl Karlac, tak mi hned na zacatku bylo jasne ze to bude pekna „hlina“. :))) Ale pravdu ma Wendigo, hlavni je ze „neco“. Takze me neber Tome moc vazne a pis a pis a pis. Jenom vice a vice takovych rozhovoru a Humpolak bude svetovej. Ale musel jsem si prece rejpnout, kdyz vy mi porad nadavate kvuli tem mejm hrubkam. Pitoma cestina nema bejt tak pitoma. :)))

  4. Prima rozhovor. Snaha je videt. Formu nemam pravo soudit. Ale zarazaji me dve skutecnosti. Proc davat Rok dabla a koncert Cechomoru za jednu vstupenku? Co kdyz ten film uz nekdo videl a rad by zasel jen na konzert? Pripadne naopak nema Cechomor rad, chce videt film, ale v nedeli uz neni v Humpolci? Druha vec se tyka tech vikendu. Jak vyplyva z prodeje knih i z poctu navstevniku v kine, na vikendy se do Humpolce vraci studenti a vubec „inteligence“, ktera je pres tyden roztrousena po svete. V nedeli uz zase odjizdi, takze do kina se chodi vice v sobotu. Rad bych vyvolal alespon malou diskuzi na tema, zda by nebylo lepsi, kdyby se vysilalo v patek nez v nedeli. Jeste by urcite stalo za uvahu, zda by nebylo moudre pozmenit programovou strukturu kina. Myslim, ze v Humpolci mame pekne kino a ze se v nem vysilaji i dobre filmy, ale bohuzel musim rici, ze vetsinou v tydnu. O vikendech jsou to vetsinou nejaky trapny americky velkofrasky. Pripada mi, ze to jde proti vyse zminene skutecnosti, ze o vikendu se struktura Humpoleckeho obyvatelstva hodne meni. Me osobne by vyhovovalo, kdyby to zustalo tak jak to je, jen by se vysilalo (misto nejakeho vsedniho dne) v patek. Klidne by to mohli byt nejaky filmy v ramci FK. Co vy na to?

  5. Hmmmm, nejak nevim. Ja chodim o weekendu do kina zasadne v nedeli, dooost mi to vyhovuje a dooost by me mrzelo, kdyby se nedelni predstaveni zrusila. Jsem klidne pro, at se v patek promita, ale nedeli proboha nerusit. Ale podle meho by v patek moc lidi do kina neprislo, a to je taky duvod proc se v patek nepromita. Dovoluji si odhadnout ze je to proto, ze v patek (po celotydenni tvrde praci) jde vetsina lidi radeji nekam do hospudky na pivo, na diskoteku, nebo nekam za jinou zabavou. A Ti co ne, tak radeji v patek sedi doma a relaxujou. Takze si myslim ze ty patky moc cenu nemaj. Ale mozna se mylim. Jina situace by asi byla, kdyby se opravdu promital v patek FK. Tak to by asi melo docela uspech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jarní koncert

Pá Dub 19 , 2002
od Františka Brzoně Čtěte dále:   V Humpolci se rozloučili létem bramborovou dokopnou

You May Like

Témata