Den otevřených dveří nové přístavby MŠ Na Rybníčku

13

Město Humpolec zve všechny občany na den otevřených dveří nové přístavby dvou tříd Mateřské školy Na Rybníčku, dne 27.8.2014 od 15:00 do 17:00.

Aadenopenms.jpg

zdroj: www.mesto-humpolec.cz

Čtěte dále:   Oznámení o vyhlášení výběrového řízení

Petr

13 thoughts on “Den otevřených dveří nové přístavby MŠ Na Rybníčku

  1. Já pořád čtu jak máme kvalitní podporu od politiků „nahoře“, proč jsme tedy platili všech 12M z rozpočtu města? Už v březnu zřídilo ministerstvo školství fond 2 miliardy na akutní výstavbu školek a od příštího roku zřizuje další fond (z peněz EU), ve kterém bude 12 miliard. Pokud by Humpolec měl v senátorech, poslancích a dalších „kamarádech“ adekvátní podporu, zůstal by v pozici všechno platit sám? Se školkou se leta čekalo, pamatuji asi 4 verze (Smetanova, Husova, Rybníček z buněk, Rybníček zděný). Nevím jestli už to jinak nešlo a muselo se stavět stůj co stůj bez dotace, a kdo to rozhodl že už to nepočká. Vždyť loni přibyla soukromá školka Bambi kindergarten ve Školní ulici. Když se o Humpolec staral s Tomášem Křišťanem Jan Kasal, tak šlo ledaccos. Tohle je vyloženě o „dobrých stycích“ a informovanosti, vědět co se na ministerstvech a dalších důležitých institucích plánuje. Je to smutné, ale my ani na kraji nemáme žádnou skvělou pozici. Tam to hodně dlouhodobě kazí hlasování v krajských volbách. Lidé nejsou schopní zakroužkovat humpoláky na kandidátce strany kterou volí. Kolik už je to let, co jsme byli první pod čarou se silničním obchvatem Humpolce? Osm?

    1. Zastoupení na kraji Vysočina měl Humpolec jistě v minulém i současném období minimálně jedním zastupitelem. Tak snad by i tento jediný zastupitel měl po dohodě s vedením města získat informace o Vámi zmiňovaných možnostech dotace.
      Zdá se mi, že ale někdo z Rady nechce mluvit s krajem či jinde z důvodu toho, že zrovna vedení Vysočiny není v současnosti modré, ale oranžové. Už tu někdo v jiné diskusi zmínil i pana Vystrčila, který je sice v jiném obvodě, ale s místní zatím většinovou ODS v zastupitelstvu města by v kontaktu také mohl být. A samozřejmě stávající senátor, stačí jen se sejít a chtít to řešit.
      A pan Kasal se i nadále Humpoleckem pohybuje a pokud by většina zastupitelů využila jeho kontaktů a informací, jistě by se nezlobil a poradil by.

      O volbě Humpoláků někam výš ale souhlasím. Dost lidí místní nevolí.

    2. Je smutné zde od stejného autora pořád dokola číst, že jedinou možností získání dotačních titulu z fondů EU, státních fondů či Kraje Vysočina apod. je „strýčkování“, a jak na Humpoláku kdosi vtipně napsal, soukáním se do různých otvorů těla. Tak jsme to přece snad všichni již nechtěli! A o tom co je to cit. „… s Tomášem Křišťanem a Janem Kasalem, šlo leccos.“ se nechci ani domýšlet. Zavání to možná trochu i jakousi protekcí resp. možná i politickou korupcí. Podotýkám, že zásluhy o rozvoj města v minulosti nikomu neupírám a jsou bezesporu viditelné. Autor jistě ví, co je to „Podpora De Minimis“. Pro ostatní je to dle nařízení Evropské komise součet všech veřejných podpor poskytnutých obci a ten nesmí ve třech po sobě jdoucích letech přesáhnout částku v korunách odpovídající 200 000 EUR. Město Humpolec bylo v přechozích min. třech letech natolik úspěšné v získávání výše uvedených dotací, že toto částku (k dnešnímu dni 5.166 177,- Kč) přesáhlo, a tudíž se nemůže o další dotační tituly s veřejnou podporou ucházet. To pouze na vysvětlenou.

      1. Tak díky za vysvětlení.Možná by to bylo dobré napsat na stránku města,aby ti řadoví občané věděli o tom více.

      2. Tak popořadě. Podsouvat soukání někomu do otvorů jako jediné řešení? Hloupost. Asi vám to bude připadat divné, ale někdy stačí slušné korektní vztahy a dlouhodobá spolupráce s oboustrannou důvěrou. I někteří „vrcholoví politici“ mají potřebu svým voličům něco zařídit. Důležité jsou v dané obci nesporně znalosti aktuálního stavu možností a záměrů institucí, kde je možné dotace čerpat.

        Veledůležité je mít aktivní zastupitele, kteří věci iniciují a jdou za jejich realizací.

        „Dělení medvěda“ léta praktikovala přímo ODS, a nevšiml jsem si že by někomu bylo nějak smutno když díky tomu do Humpolce přitekly na investiční akce peníze. Naopak se fotilo stříhání pásek, a proč ne? Každá smysluplná věc, která se tu vybuduje nebo zřídí je přínosem. Fakt je, že někdy vznikají i věci, u nichž se smysl a využití těžko hledá. Křišťan s Kasalem zařídili pro město mnohé, a nic temného za tím nebylo. Když se tu dočtu, „máme senátora ODS Vystrčila, ten pomůže“ tak je to politická korupce, protekce nebo strýčkování? Kolikrát za funkční období tu něco řešil poslanec nebo senátor? Budou vám stačit prsty jedné ruky? Byla to pouze zdvořilostní návštěva? Kasal pořádal pravidelné schůzky s voliči po celém volebním obvodu, chtěl mít pořád kontakt s lidmi a s jejich problémy.

        S podporou „de minimis“ jsem se setkal jako „podnik“, jak funguje ve vztahu k obcím nevím a detaily zkoumat nebudu. Na to přece z daní platíme odborníky. Rozsah podpory „De minimis“ je ohraničen jak píšete nějakými max 5,5 miliony/3 roky (dle kurzu koruny). Určitě ale není jediným možným zdrojem dotací.

        http://www.uohs.cz/cs/verejna-podpora/nejcastejsi-oblasti-verejne-podpory/podpora-de-minimis.html

        Pokud na školku šlo získat prostředky pouze takto a ne jinak, tak děkuji za vysvětlení. Chápu že dotačních titulů je celá džungle, a že jen některé jsou využitelné pro konkrétní věc. V Hospodářských novinách a na ČT24 to postavili tak, jak jsem psal. 2+12 miliard do školek nějak vyčerpat musí, drobné dotace čerpají jistě i jinde. To by všichni byli bloklí nařízením pana Barrosa? Vždyť částka za zřízení školky je určitě vždy větší než uváděná podpora De minimis. Vašemu vysvětlení tedy v kontextu zpráv o pomoci na zřizování školek moc nerozumím.

        http://zpravy.ihned.cz/cesko-skolstvi/c1-62446360-do-tri-let-maji-mit-skolky-misto-pro-vsechny-deti-ministr-chladek-otevrel-dotacni-fond

        Zajímalo mě jako občana proč to platíme celé bez dotace, a jestli třeba nešlo rok počkat a stavět s dotací. Nic víc, nic méně. Před dvěma dny jsem se zastavil v Kejžlici, abych se omluvil že jsem je nechtěně „zatáhl“ do zdejší diskuze. Informace co jsem tu zveřejnil byly neúplné. Letos získali ještě další cca 2M na mobilní kompostování, takže úhrně cca 50M za poslední 4 roky. Jako laika mě podobná cifra v kontrastu k sídlišti Rybníčku, tenisové hale a školce provokuje k tomu, abych se zajímal proč to někde jde a jinde ne. U sídliště Rybníček se původně psalo o akci za 100M, pak byla vypuštěna informace že dotace nevyšla a že to bude jinak. Také to nešlo kvůli velké úspěšnosti v předchozích letech? Nebo je za tím něco temného, co se nesmíme dozvědět? 🙂

        Tímto končím své nepatřičné poznámky.

        Hlas dám tomu, kdo mi dá důvod si myslet že něco pro Humpolec (ne pro sebe) vyřídí.

        1. Jen jednoduchá odpověď k výstavbě mateřské školy. Dotační program je vyhlášen na rok 2015 (lze ověřit na stránkách MŠMT). Protože zatím státní rozpočet ČR nemá svou konečnou podobu, jedná se v podmínkách města pouze o hypotetickou záležitost s realizací, možná v roce 2016. Problém s nedostatečným počtem míst v mateřských školách nemůže město donekonečna odkládat, proto snahy o realizaci rozšíření počtu míst v MŠ prozíravé zastupitelstvo řeší již více než dva předcházející roky. Jistě chápete, že další odklad, způsobený čekáním na přiznání dotačního titulu by znamenal nevyhovět více než padesáti netrpělivým rodičům, čekajícím na umístění humpoleckých ratolestí do předškolního zařízení. Další odklad řešení by v tomto případě zvedl oprávněnou vlnu nevole z jiné strany dotčených občanů. Kejžlickým přeji jen to nejlepší! Taky se dočkali.

          1. „Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce mít tento problém do tří let vyřešený. V úterý spustil dotační fond, díky kterému si obce mají potřebné třídy dostavět. „Do prvního kola výzvy jsme vyčlenili 100 milionů. Za ty se dá stavět už letos,“ oznámil Chládek.“

            Pokud neplatí že mají 100M letos, tak tedy pan ministr asi uvedl Hospodářským novinám mylné informace.

          2. Pan ministr zajisté nemá mylné informace, ale pokud zavítáte na stránky MŠMT zjistíte, že účel dotace je cit. „Dotace může být poskytnuta na finanční krytí přípravných fází projektů jako podkladu žádosti o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu na období 2014-2020 (Prioritní osa 2, Specifický cíl 2.4)“. Pan ministr má pravdu v tom, že i přípravné a projektové práce směřující k podání žádosti v příštím roce jsou uznávané jako investiční prostředky. Na to je těch 100M. Mýlí se však v tom, že mohou sloužit na faktickou realizaci staveb. Ale to je, dle mého názoru, pro tento diskuzní serewer již tak podrobná diskuze, že bych do ní již dál nechtěl zabředat. A především to snad už ani nikoho zajímá.

          3. Velikou chybou bylo, že se před lety zrušila školka V Brance a objekt se privatizoval.To už uznávají i voliči pravice.
            Tudíž se muselo přijmout řešení přístavbou nového objektu.

          4. My se bavíme o druhé vlně dotace na školky, před ní ale byla dříve dvoumiliardová na montované školky:

            http://zpravy.ihned.cz/c1-61947970-za-miliardy-od-statu-se-postavi-montovane-materske-skolky

            Ještě loni chtělo město pomocí montované školky řešit rozšíření MŠ Rybníček, dokonce proběhla regulérně i soutěž:

            https://www.ppe.cz/v2/GovTenderItem.aspx?id=376de159-d58d-414c-aa88-4555106894fa

            Předpokládám, že na montovanou školku musela být nějaká dokumentace. Ta hypoteticky šla použít letos v březnu k pokusu o zisk dotace. Komplikoval to asi už dokončený projekt na zděnou školku a také to že v půli března proběhla soutěž na zděnou variantu. Ta se dala v případě možnosti získat doatci zrušit, jako ta loňská. Zděná školka byla mimochodem ve výzvě k soutěži těžce podhodnocena. Namísto avizovaných 7 milionů bez DPH byla vysoutěžena za 10 milionů bez DPH.

            Poslanec nebo senátor, který by dbal ve spolupráci s místními komunálními politiky na blaho Humpolce, by podle mě (naivního občana) mohl včas pomoc. Ušetřené prostředky mohly jít třeba na kulturu nebo jinam kde se jich nedostává.

            Už je to pryč, Humpolec měl asi nehoráznou smůlu. Jiná města postaví s dotací. Jak je to na jiných akcích nevím, a radši už to zkoumat ani nebudu. Máme sice demokracii a práva na informace, ale když se někdo zeptá a otevře problém tak je okamžitě potížista, škarohlíd a nepřítel státu. Volá se po tom aby se lidé o veřejné dění zajímali, ale ve skutečnosti by asi měli jen tleskat úspěchům. V životě je ale normální že se něco nepovede a nebo že něco lze dělat jinak. Dívat se okolo, jak to dělají jinde, a inspirovat se by nemělo být na vadu.

          5. Příjem žádostí do programu MŠMT je do 31.8.2014. Poté se teprve začne hodnotit a rozhodovat o doporučení poskytnutí či neposkytnutí dotace. V březnu to bylo nereálné. Jiná města sice postaví z dotací, ale domnívám se, že by to bylo pro Humpolec pozdě. Jsem rád za Váš zájem, neberu to jako dotazy potížisty, naopak. Ale považuji za dobré to ostatním vysvětlit a pravdivě odargumentovat.

          6. Souhlasím, že v březnu to bylo za dané situace nereálné (získat dotaci z druhé 12 milardové vlny). V případě montované varianty, se kterou se počítalo loni a letos v březnu na ní vyčlenili 2 miliardy byl Humpolec připraven a měl veškeré „papíry“. Byl ale také hotov projekt na zděnou školku. „Horká“ informace z ministerstva by možná umožnila stavbu montovačky s dotací, ale projekt zděné by skončil v archivu, stejně jako varianty Smetanova, Husova a Rybníček montovaná. Pro děti je určitě lepší ta zděná varianta, v tomto směru s tím nemám nejmenší problém. Vadí mi jediná věc a to fakt, že město stavělo 100% za své. A to těsně po tom, co tento problém celorepublikově dostal na řešení 14 miliard. V tomto směru vidím možnost zlepšení. Třeba si to idealizuji a s řadovými členy politických stran, kteří sedí v našem zastupitelstvu, se „ti nahoře“ nebaví. Pokud by ale neexistovala možnost této vazby, pak nechápu proč si tu hrajeme na systém politických stran.

          7. No ono je to jinak. oni ti někteří řadoví zastupitelé se ani nesnaží s těmi nahoře vyjednávat. Někteří mají i problém s docházkou, natož se něčemu věnovat ještě mimo zasedání že……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Magorovo září

Po Srp 25 , 2014
Občanské sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny v Humpolci připravilo u příležitosti nedožitých 70 let našeho rodáka Ivana M. Jirouse „Magorovo září“. Čtěte dále:   Veřejná prezentace projektu Okružní křižovatka a stoupací pruh na silnici I/34

You May Like

Témata