Dlouhodobý nedostatek dentistů je v celém okrese

6

Nepřijímáme, zazní prakticky z každé zubní ordinace na okrese, kterou člověk osloví.

Ne, že by dentisté byli vybíraví, ale mají zkrátka plno. A mladé region příliš netáhne. Podle předsedy Oblastní stomatologické komory Jana Nehyby je drtivé většině zubařů přes padesát let. Při hledání volné zubní ordinace doporučuje následující postup. „Na stránkách České stomatologické komory www.dent.cz je seznam lékařů, kteří ještě přijímají, a ty pak mohou pacienti vyzkoušet,“ informoval Nehyba, který ordinuje v pelhřimovském Agrostroji.

Výsledek? V celém okrese Pelhřimov přijímají pouze dva lékaři. Jedním z nich je Mojmír Povolný s třicetiletou praxí v Žirovnici. „V podstatě, kdo přijde, tak ho vezmu. Žirovnice je malá, jezdí sem pouze lidé z Kamenice nad Lipou a Počátek. Z Pelhřimova už se lidem nechce, a když mám víkendovou pohotovost, dělám maximálně pět lidí. Když si mají rozmyslet vzdálenost, asi raději ještě den vydrží,“ vysvětlil Povolný.

Druhou zubní lékařkou, která pacienty přijímá, je Jitka Podhorská z Pelhřimova. „Nedávno jsme počítali zubaře v Pelhřimově. Při jejich velkém počtu je s podivem, že nové pacienty nepřibírají. Ale jezdí sem hodně lidí z Humpolce a Pacova, takže se to zřejmě zaplní,“ uvedla sestra z ordinace Podhorské Helena Hrubešová.

Příčinu akutního nedostatku zubařů vidí Nehyba hlavně v tom, že jich je málo, i v tom, že se jim na Pelhřimovsko nechce. Proto by jim měla města vycházet vstříc a pomoci jim například s bydlením.

„O této problematice mnoho nevím, vím však, že jsme zrekonstruovali dvě ordinace v budově základní školy Pražská a jedna zůstává nadále prázdná. Když přišla nemocnice s tím, že by potřebovali byty pro lékaře, vyšli jsme jim vstříc. Někdo se nejdříve musí ozvat, abychom mohli jednat,“ předložil postoj radnice Pelhřimova místostarosta Tomáš Dufek.

Čtěte dále:   V Humpolci bude jídlo. Vrací se festival rekordů. Tipy na víkend na Pelhřimovsku

Disciplína pacientů

Někdy si pacienti, kteří zoufale obchází ordinace, mohou za svou situaci sami. „Stává se, že někoho přijmete, domluvíte další prohlídku, vyhradíte si čas, ale on nepřijde. To jsou ti věčně nespokojení, co ordinace střídají. Na ty už si dnes dávají zubaři pozor,“ uvedla pelhřimovská dentistka Simona Šimanovská.

 Ilustrační foto.

Ilustrační foto. Převzato z Deníku Pelhřimovska

Axl

6 thoughts on “Dlouhodobý nedostatek dentistů je v celém okrese

  1. Já vím, že je to hrozný, ale já jsem rád, že přišel nedostatek dentistů na Vysočinu a konkrétně do Humpolce. Díky tomu jsem byl nucen se přisídlit k dentistovi do našeho hlavního města a od té doby děkuji Bohu, že to tak zařídil. Konečně jsem poznal co to je pořádný dentista, ke kterému člověk nemá strach chodit a spíše je to skoro radost. Sice to stojí o trochu víc než (ne)ošetření v Humpolci, ale už bych nikdy neměnil.

      1. 🙂 To je možná pravda. Ale lidi také přibývají a pak dentistů není pořád stejně. |Možná teď momentálně ano, ale jistá paní doktorka zubařka třeba teď byla dva roky mimo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Firma načerno zaměstnávala ženy

St Lis 24 , 2010
Čtyři nelegálně pracující cizinky. Tak dopadla kontrola celníků v jedné z humpoleckých společností. Čtěte dále:   Milá setkání a dost peněz. Koledníci v Brodě a Humpolci vybrali přes tři miliony

You May Like

Témata