Družice obíhající Mars vyfotila Zemi a Jupiter s Měsíci

Pozemšťané mohou poprvé vidět, jak vypadá jejich planeta z Marsu a navíc v konjunkci s Jupiterem a jeho Měsíci. Americké vesmírné agentuře NASA se totiž podařilo nasměrovat kamery družice Mars Global Surveyor, která již řadu let snímkuje rudou planetu, směrem k Zemi a pořídit snímky této zajímavé konstelace.

   Série fotografií byla nasnímána 8. května a nejlepší z nich zveřejnila NASA ve čtvrtek na svých internetových stránkách. Na adrese http://www.msss.com/mars_images/moc/2003/05/22/ si každý může prohlédnout srpek Země s neostrými, ale přesto zřetelnými obrysy Jižní a částečně i Severní Ameriky, včetně velké oblasti mraků přibližujících se z Tichého oceánu k jihoamerickému pobřeží. Vedle, do nekonečné tmy vesmíru, NASA počítačově nagenerovala stejně velký glóbus ve stejné poloze, aby bylo zřetelnější, kterou část zeměkoule snímek zabírá.

   Uvedený záběr je pochopitelně zvětšeninou, protože tak velkou Zemi by z Marsu prostýma očima nikdo neviděl. Blíže realitě jsou další snímky, na nichž je v ploše nekonečné tmy vidět malý, pruhovaný disk jinak obrovského Jupiteru a o kus vedle stěží rozeznatelnou Zemi. Jiné snímky zachycují k Zemi obrácenou osvětlenou část Měsíce či tři satelity Jupiteru – Kalisto, Ganymeda a Europu.

   Pořízení těchto záběrů nám umožnilo vzhlédnout od šest let trvajícího snímkování povrchu Marsu a udělat si panoramatičtější pohled, řekl Michael Malin ze střediska v San Diegu, který dálkově ovládá kamery Global Surveyoru. Vzniklé fotografie nám poskytují novou perspektivu našeho světa, umožňující vidět rodnou planetu jako jednu z mnoha, dodal.

Čtěte dále:   Píšou: V Humpolci otevřou nové obchodní centrum. Místní se těší i obávají

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nobileho výprava na pól skončila tragédií

So Kvě 24 , 2003
Přesně před 75 lety dosáhl generál Nobile s posádkou, jejímž členem byl i český vědec a spisovatel František Běhounek, na palubě vzducholodi Italia severní pól, o den později vzducholoď ztroskotala. Pro přeživší začal fyzicky a také psychicky náročný boj o záchranu. Pátrání po vzducholodi se zúčastnily mezinárodní síly, mj. se […]

You May Like

Témata