Nobileho výprava na pól skončila tragédií

Přesně před 75 lety dosáhl generál Nobile s posádkou, jejímž členem byl i český vědec a spisovatel František Běhounek, na palubě vzducholodi Italia severní pól, o den později vzducholoď ztroskotala. Pro přeživší začal fyzicky a také psychicky náročný boj o záchranu. Pátrání po vzducholodi se zúčastnily mezinárodní síly, mj. se sovětským ledoborcem Krasinem nebo věhlasným norským polárníkem Amundsenem.

Generál Umberto Nobile   Na polární pouť se žlutá vzducholoď s cestovní rychlostí kolem 70 km/h vydala z italského Milána v neděli 15. dubna 1928. Vedle Běhounka a Švéda Mälmgrena tvoří zbytek posádky Italové. Po přeletu nad střední Evropou (u nás byla pozorovatelná na trase Brno – Česká Třebová) dorazila do Kingsbay v Norsku a po zdařilém letu k zemi Františka Josefa odstartovala k severnímu pólu.

      Nepříznivé počasí zabránilo vědeckým pracovníků sestoupit na led přímo na severním pólu; loď nad pólem dvě hodiny kroužila. Při návratu do Kingsbay vinou silné námrazy havarovala, pádem na led se rozlomila a část se šesti polárníky se pak opět vznesla, aby je už nikdy nikdo nespatřil. Trosečníkům na kře ledové (tak se jmenuje i jedna z Běhounkových knih) se podařilo zachránit trochu jídla, stan a vysílačku. Tou přivolali pomoc.

   Následovaly záchranné akce, při nichž na létajícím člunu francouzkého námořnictva Lathan 47-02 zahynul i jeden z nejslavnějších Norů – polární badatel a cestovatel Roald Amundsen.

   Tři členové výpravy – Mälmgren a dva italští důstojníci – vyrazili záchrancům naproti. Mälmgren za to zaplatil životem, Italy zachránilo švédské letadlo. Až po sedmi týdnech objevil švédský pilot Lundberg ledovou kru, na které byli ztroskotaní polárníci ze vzducholodi Italia unášeni mořským proudem. Podařilo se mu přistát a odletět s nemocným Nobilem. Zbytek posádky byl zachráněn posádkou ledoborce Krasin.

   


   Generál Umberto Nobile zamýšlel použít vzducholodi k vědeckému průzkumu Arktidy přímo na pólu. Tehdejšímu „vůdci“ Itálie Mussolinimu však měl být let vzducholodi jen příležitostí k propagandě fašistického režimu. Proto když výprava utrpěla nezdar, Nobile byl uznán vinným pro špatnou organizaci výpravy, zbaven hodnosti a vyštván ze země.


Převzato od ČTK

Čtěte dále:   Putování za světovými Vánocemi

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Sex jako závislost

Ne Kvě 25 , 2003
Do českých kin přichází americký film Auto Focus s podtitulem Muži uprostřed svého kruhu. Nutno už na začátek říci, že je to podtitul velmi trefný. Snímek vypráví o muži, který měl vše. Svou ženu potkal na střední škole a už patnáct let jsou šťastně svoji. Mají krásné tři děti, velký […]

You May Like

Témata