Sex jako závislost

Do českých kin přichází americký film Auto Focus s podtitulem Muži uprostřed svého kruhu. Nutno už na začátek říci, že je to podtitul velmi trefný. Snímek vypráví o muži, který měl vše. Svou ženu potkal na střední škole a už patnáct let jsou šťastně svoji. Mají krásné tři děti, velký dům a bazén. Hlavní hrdina Bob Crane (Greg Kinnear – Lepší už to nebude, Údolí stínů) je úspěšným rádiovým bavičem a má i svou vlastní show. Jednoho dne přijde od jeho producenta návrh, zda by nechtěl hrát v plánovaném sitcomu o německém zajateckém táboře Hogan’s Heroes.

Auto Focus   Bob si ze začátku není jistý, jestli má takové téma šanci na úspěch, ale po přečtení scénáře se rozhodne tento risk podstoupit. A vyjde to. Hogan’s Heroes se stávají roku 1966 tahákem televizní stanice, Bob se stává opravdu velkou hvězdou (jakou vždy chtěl být) a zde začíná také Bobův pád.

   Při natáčení se poznává s Johnem Carpenterem (Willem Dafoe – Zběsilost v srdci, Četa), který je zástupcem firmy Sony a právě pracuje na prototypu úžasného vynálezu – videa. Bob je možností nahrávání obrazu nadšen a brzy se s Carpenterem stávají nerozlučnými přáteli. Ze začátku používá video v kruhu rodinném, postupem času si však zamiluje poněkud odlišné prostředí. Díky získané popularitě a hlavně vlivem svého nového kamaráda začíná Bob poznávat krásy i tajemství striptýzových barů. Jak moc byl dříve věrný a střídmý, tak moc je teď promiskuitní a nenasytný. Žádná slečna před ním není v bezpečí. Bob konečně nalézá to ‚pravé“ využití videa. Natáčí své i Carpenterovy sexuální hrátky, s (i bez) vědomí dotyčných žen. A protože se pohybujeme v šedesátých letech – Bobova škála způsobů je nevyčerpatelná (proto je film přístupný až od patnácti let!).

   Když to zjistí jeho velice pobožná žena, rozvede se s ním. Bob je rád. Již dlouho se stýká se svou hereckou kolegyní a konečně si ji může vzít. Ale ani druhé manželství, které je o hodně volnější, nepřinese Bobovi štěstí. Jeho egoismus a neukojitelná sexuální touha spolehlivě odradí každou ženu, která by s ním chtěla spojit svůj život na déle než na jednu noc.

   A tak Bob s Carpenterem dál svádějí lehké ženy a dál natáčejí tuny perverzního materiálu. Otázka zní: jak tohle může dopadnout? Získá Bob zpět svou ženu? Vylepší si svůj, teď už dost pošramocený, mediální obraz? Nebo se umiluje k smrti? Na odpověď si budete muset zajít do kina.

   A až tam budete, vězte, že se díváte na film natočený podle skutečnosti. Bob Crane i John Carpenter skutečně žili, především Bobův život je naprosto autentický. Je to příběh o tom, co dokáže s člověkem udělat sláva. Příběh o nebezpečí závislosti na sexu (viz hlavní „hláška“ hrdinů: Den bez sexu je promarněný den), o tom, že když si povýšíte sex na úroveň životního názoru, může se vám lehko stát, že se z nejstarší zábavy lidstva stane noční můra pro vás i vaše bližní. A možná vám dojde, že tento film není vůbec taková legrace, jak by se po přečtení této recenze mohlo zdát.

   Auto Focus – Muži uprostřed svého kruhu

   USA 2002, 105 min, Dolby Stereo, české titulky

   Režie: Paul Schrader

   Scénář: Michael Gerbosi podle knihy Roberta Graysmithe The murder of Bob Crane

   Hudba: Angelo Badalamenti

   Hrají: Greg Kinnear, Willem Dafoe, Rita Wilson, Maria Bello, Ron Leibman, Bruce Salomon

   Premiéra: 22. května 2003

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zákony

Po Kvě 26 , 2003
Přišlo do redakce mailem. A pak že jsou zákony k smíchu jenom u nás …………….

You May Like

Témata