FORBES.CZ: Guide to Humpolec: nedoceněná zóna umění, odvahy i skvělých sladkostí

11

Malé město na Vysočině si rozhodně zaslouží mnohem větší slávu, než jaké se mu dostává. Ale ona díky všem současným počinům ještě určitě přijde.

Humpolec býval městem textilu a vlastně i díky tomu se dnes rychle mění ve velmi moderní místo, které má navíc velmi výhodnou polohu – leží totiž na Vysočině, odkud je to do nejdůležitějších českých metropolí, Prahy a Brna, úplně stejně daleko.

Budovy bývalých textilních továren se dnes mění a nacházejí nová využití. Tou nejznámější je dnes zřejmě Zóna pro umění Osmička, která slouží jako galerie současného umění, kulturní centrum s mnoha přednáškami, komentovanými prohlídkami a setkáními. Je to také kavárna s úžasnými dorty a dezerty, které obstojí i v mezinárodním srovnání a samy o sobě se mohou stát cílem výletu.

Součástí multikulturního areálu je pak ještě Divadlo Za Komínem a v samotné Osmičce si potom ještě navíc můžete nakoupit – zdejší obchod má opravdu pestrou nabídku knih o umění, designu či architektuře, a to dokonce i pro děti.

Ostatně na děti se tu myslí celkem dost – v Osmičce totiž mají i pravidelné programy pro školy, o prázdninách příměstské tábory nebo rodinné dílny. Hned vedle Osmičky pak je Škola Ivana M. Jirouse, která v Česku stále ještě patří k těm výjimečným – funguje totiž jako vzdělávací skupina, která neuznává klasické školní biflování, ale snaží se podpořit v dětech přirozenou touhu po vědění a radost z poznávání.

Název školy odkazuje k jednomu ze slavných místních rodáků. K těm dalším patří třeba básník Jan Zábrana nebo výtvarníci Zorka a Jan Ságlovi. Humpolec má zkrátka uměleckou duši.

Zajděte omrknout například funkcionalistickou vilu Otakara Meda od Josefa Gočára. Její návrh přinesl do města závan tehdejších avantgardních tendencí, jež se do té doby Humpolci vyhýbaly.

Další z řady starých továren se proměnila na hotel s restaurací a příznačným názvem Fabrika. Za jejím současným vzhledem stojí stejně jako za Osmičkou architekt František Čekal. Kromě toho tu skvěle vaří, v místních končinách je to gastronomická jistota s vysokým standardem.

Máte-li rádi maso na grilu, bude vám chutnat v restauraci Karamba, na nákup kvalitních surovin na domácí vaření pak zajděte do Konzoomu, který funguje i jako bistro na rychlý oběd.

Odpočinek si rozhodně dopřejte v krásně upraveném parku Stromovka. Je tu spousta vkusných atrakcí pro děti, vy na ně můžete dohlížet od ledové kávy z místní stejnojmenné kavárny. Během léta se navíc v parku pořád něco děje – od poloviny června až do konce srpna tu probíhají akce v rámci festivalu Letní Platforma Humpolec.

Humpolec si zaslouží i několikadenní pozornost. Pokud se tu chcete ubytovat, využijte zmíněnou Fabriku. Jestli vám nevadí bydlet pár minut jízdy od města, ubytujte se v Penzionu Mahler v osm kilometrů vzdálené vesničce Kaliště, kde se navíc také skvěle najíte. A pokud chcete úplný klid a samotu, obklopte se přírodou na Včelínech Želiv. Ty jsou z Humpolce jen asi deset kilometrů.

V Humpolci a jeho okolí budete mít co dělat klidně celé prázdniny. A to jsme se vůbec nezmínili o půvabu místní krajiny či koupání v řece.

Axl

11 thoughts on “FORBES.CZ: Guide to Humpolec: nedoceněná zóna umění, odvahy i skvělých sladkostí

 1. Se mi zdá, že aktivity Rýznera jsou víc uznávaný ve zbytku republiky, než v našem městečku.

  1. Bylo by to jinak, kdyby se dál kamarádil s Kratochvílem a ODS.
   Odporovat zájmům pivováru se ukazuje jako velký problém.

 2. Jestli se humpolečti ODS chovají podle toho kdo jim jak poklonkuje či naopak odporuje, nevím ale jedno je jisté vždy by mělo platit, že fakta a argumenty jsou více než pochlebování.

  Rýzner dlouhodobě dělá skvělé věci v Humpolci a ohledně jeho vystupování nikdy neměl problém říci i bolavou pravdu do očí, ať se to týkalo samosprávy, pivovaru atd.

  Možná humpolečtí papaláši mu závidí jeho pozici, vliv, peníze, svobobu co já vím. Rozhodně je fakt, že ho humpolecká politická garnitura již od dob Jirky Kučery nesnáší nebo se ho bojí.

 3. Tak ale to je v naprostém pořádku, že si lidé dělají radost. A je jedno zda je to nemovitostmi, auty, skleníkem či novými botami. Život je příliš krátký na to abychom něco neustále odkládali, protože najednou již nemusí být žádné zítra.
  A jestli je nečí osobní radost jiným nedoceněna ? Co je komu do toho. Ať se stará o tu svou. Ten smysl je přeci jinde.

  1. Souhlasím Rýzner svým projektem 8smičky si dělá radost a dělá radost řadě lidi, kteří mají kulturu rádi a rádi za kulturou cestují.
   A proč je v nadpisu slovo nedoceněná, je otázka na autora textu. Možná, že kultura je ve společnosti nedoceněná.
   V každém případě je tam skvělá kavárna a i díky takovým investicím se naše město objevuje jako tip pro výlet, ( Guide to Humpolec) to může přinést další finance dalším podnikatelům Humpolce a blízkého okolí, kteří si uvědomí, že do Humpolce bude jezdit více návštěvníků, kteří zde rádi nechají své peníze a článek to hezky popisuje 8smička, Mahler Kaliště, Letní platforma, hotel Fabrika, Konzoom, Včelíny Želiv dnes bych připojil pivovarskou restauraci, přírodní koupalište Pařezáč i Dvorák atd. atd.

   A o tom to je: nabídka, hezká propagace, více peněz pro podnikatele více možností pro zaměstnance, výsledek lepší místo k životu.

   Více takových podnikatelů jako je Rýzner, 👍👍👍

   1. A rozhodne to nemusi byt jen podnikatel. Lidi co svou radosti delaji radost jinym je siroke spektrum. Staci mit oci otevrene a vnimat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Ještě chvíli v kolonách. Jihlavský tunel je téměř opravený, průjezdný bude ale nakonec až příští týden

Út Čvn 14 , 2022
Už skoro dva měsíce je v Jihlavě uzavřený Jihlavský tunel. Důvodem jsou rozsáhlé opravy. Minulý týden Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) přišlo i s informací, že řidičům se uleví už zítra, 14. června, kdy měla skončit všechna omezení a tunel se měl opět otevřít. Radost ale byla předčasná.
Jihlavský tunel čeká letos generální oprava. Město plánuje objízdné trasy přes dálnici

You May Like

Témata