Grizzly Man

1

Tak ačkoliv jsem tomu absolutně nevěřil, a nedělal jsem si nejmenší naděje, tak humpolecká videopůjčovna Videoland na Dolním náměstí zakoupila a nabízí k zapujčení DVD film Grizzly Man. Čímž mi udělala neuvěřitelnou radost a za což bych jí velice rád poděkoval. Grizzly man je zatím poslední film režiséra Wernera Herzoga. Není to vlastně film v pravém slova smyslu, ale celovečerní dokument (o to víc mě překvapuje, že se v půjčovně objevil) pojednávající o Timothy Treadwellovi. Teď si asi říkáte, kdo to sakra je Timothy Treadwell? Timothy Treadwell je osoba, v USA známá asi stejně jako třeba Josef Rakoncaj u nás. I když každý působil na úplně jiném poli. Timothy Treadweel byl zcela jistě blázen a šílenec, který to neměl v hlavě tak úplně vpořádku. Timothy Treadwell byl alkoholik a feťák. Timothy Treadwell byl ale také velký ochránce přírody, který pro ni a pro její ochranu udělal více než většina z nás. Timothy Treadwell také přírodě škodil. Zcela jistě se jedná o jednu z nejkontroverznějších postav Aljašky.


O Timothy Treadwellovi se říká, že to byl největší ochránce všech medvědů grizzly na Aljašce. Na jejich ochranu založil nadaci Grizzly People, která se ve světě snažila o popularizaci a ochranu medvědů grizzly. A taky, že jim nejvíce škodil. Porušoval většinu nařízení státu a jednotlivých parků Aljašky. Nedodržoval a porušoval předepsané odstupy, zákazy stanování a další a salší nařízení. Byl trnem v oku vedení aljašských národních parků.

Treadwell za madvědy cestoval a žil mezi nimi celých třináct let. Cítil se býti medvědem, choval se jako mědvěd, žil jako medvěd. Každý rok, od léta do podzimu. Nechával se letadlem sesadit na opuštěném území obývaném medvědy grizzly – témeř vždy sám a vždy bez zbraní. Kampoval vždy na uzemí, kudy medvědi táhly. Znal všechny svoje medvědy, každý měl své jméno a každý byl jeho přítelem.

Čtěte dále:   Letní kino - Dungeons & Dragons

Při svých návštěvách si s sebou navíc bral video kameru a tak vzniklo i několik stovek hodin neuvěřitelných záběrů divokých zvířat.

Jeho tak často opakovaná proklamace o tom, že ta zvířata miluje a zemřel by pro ně, přiváděla ostatní k šílenství. Když mu říkali, že ho jednou medvědi zabíjí, ve srandě říkával, že by mu nevadilo, kdyby se stal medvědím hovnem.

To vše se mu splnilo v v říjnu roku 2003, kdy byl Timothy Treadwell jedním z medvědů rozsápán a sežrán. Tragické je, že spolu s ním zemřela i jeho družka Amie Huguenard.

Zůstaly po něm náramkové hodinky a několik videopásků (včetně toho, který zaznamenává jeho konec) po nichž, s dravostí medvěda, skočil filmař Werner Herzog. A nyní díky jeho dílu můžete vidět, jak Timothy Treadwell žil, co si myslel, jaká měl přání a démony.

Smrt Timothy Treadwella v Americe vyvolala stejnou odezvu jakou by vyvolala smrt presidenta. Tisíce lidí Timothyho milují, další tisíce ho nenávidí. Ale můžete si myslet o Timothy Treadwellovi co chcete. Pravdou zůstává, že zcela jistě přispěl k popularizaci medvědů a k jejich větší ochraně. A za to mu nesporně patří dík. A i když jeho konec byl hodně tragický, alespoň zemřel tak jak si vždy přál. Kolika z nás se něco podobného podaří?

Odkazy:

Upoutávka na film: http://www.apple.com/trailers/lions_gate/grizzly_man/

Oficiální stránky filmu: http://www.grizzlymanmovie.com/grizzly.html

Grizzly People – Nadace Timothy Treadwella: http://www.grizzlypeople.com/home.php

Timothy Treadwell – informace Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Timothy_Treadwell

"Some Bet on My Death" – poslední dopis Timothy Treadwella: http://outside.away.com/outside/news/200401/200401_treadwell_letter.html

Stránky/informace o neštěstí:
http://seattlepi.nwsource.com/local/142982_bearattack08.html
http://outside.away.com/outside/news/200401/200401_blood_brothers_1.html
http://www.katmaibears.com/timothytreadwell.htm – The Myth of Timothy Treadwell

Rozhovor s Wernerem Herzohem: http://www.themorningnews.org/archives/spoofs_satire/be_not_afraid.php

Axl

One thought on “Grizzly Man

  1. Treadwell zvolil ze svých problémů ne zrovna příliš dobrou cestu a rčení , že byl jeden z největších ochránců přírody není na místě , stejně jako často o něm zmiňovaná lež , že byl jeden z největších expertů na medvědy . To není pravda . Jsou snahy po jeho smrti jeho nezodpovědné jednání ospravedlňovat a zaměňovat jeho prostoduchost s dlouholetými zkušenostmi profesionálních expertů . Myslím , že by bylo vhodné se na jeho život podívat ve světle pravdy a přiznat , že doplatil na vlastní schizofrenické pojetí o sobě samém – tedy na to , že se domníval , že je jedním z medvědů a proto se k nim také i tak choval . Byl nesčetněkrát varován od místních indiánů a od odborníků , že v přírodě existuje mezi divokými zvířaty a lidmi určitá hraniční čára , která když se překročí přináší potíže a mnohdy i smrt . A Timothy ji překračoval den co den a zacházel stále dál a dál , takže to ani jinak dopadnout nemohlo . Dokument , ve kterém Timothy dokumentuje sám sebe a své psycho výlevy nehovoří o žádném expertovi , ale o člověku , který by potřeboval spíše vedení odborníka na lidskou duši . Zkrátka nebyl to žádný odborník ale obyčejný hazardér hledající řešení svého nitra . Erik .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Sháníte bydlení pro seniory?

Út Dub 4 , 2006
Městský úřad v Humpolci oznamuje záměr pronájmu bytů v domě s pečovatelskou službou. Čtěte dále:   LÁSKA NEBESKÁ (TADY VARY 4)

You May Like

Témata