Haškův pomník u Lipnice

Nejpozději do konce roku by měl sochař Radomír Dvořák dokončit hlavní práce na žulovém pomníku spisovatele Jaroslava Haška v Lipnici na Sázavou. Pomník vysoký 2,65 metru a vážící 18 tun bude umístěn pod hradem Lipnice ve volné krajině poblíž křižovatky silnic z Lipnice na Dolní Město a Světlou nad Sázavou. Termín odhalení památníku je naplánovaný na 27. duben, kdy si budou na Lipnici připomínat 130. výročí Haškova narození.

 


Hašek v Lipnici nad Sázavou strávil poslední část života. V hostinci U České koruny napsal tři ze čtyř dílů svého proslulého románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Na lipnickém hřbitově je spisovatel pohřben, v obci je také Haškovo muzeum.


Netradiční pomník bude podobný kamenné skládačce. Bude z osmi žulových kvádrů. Do vnitřních hladkých ploch bude v deseti jazycích vytesán citát ze Švejka.


Monument s Haškovou podobou ponese název Hlava XXII podle slavného protiválečného románu amerického spisovatele Josepha Hellera. Literární kritici prý Hellera po vydání románu upozornili na to, že se dostal blízko ke Švejkovi. V pokračování Hlavy XXII, románu Zavíráme, pak Heller nechal svého hrdinu se Švejkem debatovat.


Život a dílo Jaroslava Haška (1883 až 1923) neinspirují Dvořáka poprvé. V zatopených lomech u Lipnice vytvořil triptych Národní památník odposlechu. Dvořák je také autorem pamětní desky na světelském vlakovém nádraží, která připomíná příjezd spisovatele a jeho přítele Jaroslava Panušky v roce 1921.


Zdroj: www.ceskenoviny.cz

Čtěte dále:   Retro-bazar Milotice

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

V Košeticích roste nejvyšší stožár v Česku

Út Lis 6 , 2012
Český unikát nyní vyrůstá u meteorologické observatoře v Košeticích na Pelhřimovsku. V plném proudu jsou tam práce na výstavbě 250 metrů vysokého stožáru, který bude sloužit k měření obsahu skleníkových plynů v ovzduší. Projekt byl podpořen dotací z Evropské unie ve výši 45 miliónů korun. Tato výzkumná a monitorovací infrastruktura […]

You May Like

Témata