Hudební sklepy expandují na Vysočinu

Už třetí ročník dlouhodobého hudebního projektu s názvem Hudební sklepy odstartuje zanedlouho i na Vysočině. Prvním z hudebníků bude Vlastimil Třešňák.

Vlastimil Třešňák, Dáša Andrtová-Voňková, Jaroslav Hutka, Oldřich Janota, Vladimír Merta, Katka Šarközi, Václav Koubek, Svatopluk Karásek. To jsou jména hudebníků, kteří se od října do května představí už ve třetím ročníku projektu Hudební sklepy.
Letos poprvé se program tohoto dlouhodobého festivalu rozšíří i na čtyři místa na Vysočině. Nově se hudební sklepy otevřou posluchačům v Havlíčkově Brodě v klubu Roxor, v Třebíči Na Barborce a v Jihlavě v Cafe baru Jablkoň. Čtvrtým koncertním místem zůstává Dobrá Voda u Pacova, která má s Hudebními sklepy již dvouleté zkušenosti.
Duchovním otcem tohoto projektu je muzikant, spisovatel, dramaturg a příležitostný herec Václav Koubek. „Sklepy by měly nabídnout současnou přední klubovou tvorbu. Přál bych si, aby Sklepy tvořily alternativu ke konzumní kultuře, chrlící se na nás ze sdělovacích médií. Chci Sklepy pro ty, co stejně jako já hledají, pochybují a nesmiřují se s šedivostí všedního dne,“ říká zakladatel.
Každý měsíc Koubek pozve pouze jednoho umělce, který odehraje krátkou sérii koncertů ve vybraných místech. „Dramaturgii jsem postavil spíše na hudebních osobnostech a lidech, s nimiž se potkávám na svých koncertech. Jsou to většinou písničkáři – Merta, Hutka, Radúza a další. Nehrají country, bigbít, konzumní pop, jsou to zpívající filozofové,“ vysvětluje Václav Koubek.
První ročníky tohoto dlouhodobého projektu začínaly sérií koncertů na několika místech v Jihočeském kraji. Prvním průnikem na Vysočinu, byly předchozí dva roky, kdy Sklepy fungovaly v Dobré Vodě u Pacova.
Už v minulosti se ale Koubek netajil se záměrem Hudební sklepy rozšířit dále na Vysočinu a na Plzeňsko. To se mu v letošním roce podařilo. A nejenom to. Hudební sklepy v tomto roce budou spojovat téměř celou republiku. Písničkáři v rámci Sklepů zavítají například i do Brna, Znojma, Olomouce, Prahy, Ústí nad Labem, Teplic či Liberce.
Pro pořádání putovního festivalu Hudební sklepy si Koubek záměrně vybral poměrně nově vzniklá místa a nebo klubové prostory, ne nepodobné sklepním scénám, v nichž se celá akce koná. „V poslední době vznikla celá řada nových klubů. Jsou to spíše takové maličké klubíky, které jsou ideální ke koncertům unplug, pro příjemnou klubovou atmosféru a kontakt s publikem,“ vysvětluje Václav Koubek.
První koncert z celého projektu se uskuteční už 8. října v Havlíčkově Brodě. V následujících třech dnech, bude koncert pokračovat v Třebíči, v Dobré Vodě u Pacova a v Jihlavě. Prvním mužem na koncertním seznamu je jeden z nejvýraznějších českých písničkářů Vlastimil Třešňák.
Ten na sebe upozornil nejenom jako písničkář, ale i jako prozaik a výtvarník. Vlastimil Třešňák nesměl po roce 1974 veřejně vystupovat, zpíval a hrál v disidentském divadle Vlasty Chramostové. Po vynucené emigraci odešel do Švédska, později žil Německu.Třešňákovy písňové texty a povídky vycházely ineditně v edicích Expedice, Popelnice, Petlice a Krameriova expedice. V cizině byly publikovány ve Velké Británii, Polsku, Německu a Švédsku. Po roce 1989 vycházejí jeho knihy i u nás.
Poslední koncert celé série Hudebních sklepů je naplánován na 15. května příštího roku, kdy do Jihlavy přijede zahrát Svatopluk Karásek. Evangelický duchovní a poslanec parlamentu, který je neodmyslitelně spjat s českým disentem a undergroundem, zakončí už třetí sezonu projektu Hudební sklepy.

Program festivalu

STŘEDY

Havlíčkův Brod, Roxor klub Vlastimil Třešňák – 8.10, Dáša Andrtová-Voňková – 12.11, Jaroslav Hutka – 10.12., Oldřich Janota – 14.1., Vladimír Merta
11.2., Katka Šarközi- 10.3., Václav Koubek – 7.4., Svatopluk Karásek – 12.5.

ČTVRTKY

Třebíč, Na Barborce Vlastimil Třešňák – 9.10., Dáša Andrtová-Voňková – 13.11., Jaroslav Hutka – 11.12., Oldřich Janota – 15.1., Vladimír Merta 12.2., Katka Šarközi – 11.3., Václav Koubek – 8.4., Svatopluk Karásek – 13.5.

PÁTKY

Dobrá Voda u Pacova, Lesklé koule Vlastimil Třešňák – 10.10., Dáša Andrtová-Voňková – 14.11., Jaroslav Hutka – 12.12., Oldřich Janota – 16.1., Vladimír Merta 13.2., Katka Šarközi 12.3., Václav Koubek – 9.4., Svatopluk Karásek – 14.5.

SOBOTY

Jihlava, Cafe bar Jablkoň Vlastimil Třešňák – 11.10, Dáša Andrtová-Voňková – 15.11., Jaroslav Hutka – 13.12., Oldřich Janota – 17.1., Vladimír Merta
14.2., Katka Šarközi – 13.3., Václav Koubek – 10.4., Svatopluk Karásek – 15.5.

Zdroj: MF-DNES Vysočina

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Omyl

St Říj 1 , 2003
Manželský pár se rozhodne na chvíli uniknout tuhé zimě a strávit týden na jihu u moře. Z pracovních důvodů se stane, že manželka může odletět až o den později. Manžel odletí podle plánu.

You May Like

Témata