Humpolec hostí Zlatou podkovu

Do finále prestižní jezdecké soutěže všestrannosti se probojovalo osmdesát jezdců.

Nejpopulárnější a divácky nejatraktivnější soutěž všestranné způsobilosti sedlových koní a vozatajů se letos po osmatřicáté uskuteční ve dnech 22. – 24. srpna v Humpolci na kolbišti Dusilov.

Finále Zlaté podkovy, soutěže, která vznikla z honu na lišku a dříve byla známá pod názvem military, prověřuje jezdce a koně během tří dnů v drezuře, terénní zkoušce a parkuru. Kůň, který chce být úspěšný, musí obstát ve skoku, být vytrvalý v terénním závodu, zároveň musí prokázat preciznost v zadávaných pokynech a ještě ke všemu vystupovat jako elegán.

Z devíti kvalifikačních kol uspořádaných v České a Slovenské republice se do humpoleckého finále probojovalo ve čtyřech soutěžích sedlových koní na osmdesát jezdců. V soutěži spřežení se představí ve třech kategoriích jezdci jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží.

„Letos poprvé je jedna z kategorií Zlaté podkovy věnována poníkům. Zatím jich máme přihlášeno dvacet dva. Přibylo také soutěžících ve čtyřspřežích. Přihlásilo se pět týmů. Právě závody spřežení bývají divácky nejatraktivnější,“ vysvětluje Jiří Klubal, člen organizačního týmu Zlaté podkovy.

O jezdecký sport je v Humpolci velký zájem. Každoročně navštíví Zlatou podkovu na šest tisíc diváků. Za jezdeckými závody se sjíždějí lidé i z dalekého okolí. Klání v Humpolci není jenom Zlatá podkova, ale i Stříbrná, Bronzová, také Soutěž nadějí či klání o titul Mistři opratí a dvojspřeží.

Program na kolbišti Dusilov začne již v pátek v 9 hodin, kdy jsou na programu drezury. V sobotu čeká jezdce náročná terénní zkouška ve všech soutěžních kategoriích. „V nejobtížnější části závodu musí jezdci sedlových koní překonat v přírodním terénu, podle obtížnosti kategorie 2700 až 3300metrový úsek a dvacet náročných překážek, včetně skoku do vody,“ popisují sobotní program jezdců organizátoři podkovy.

Nudit se nebudou ani jezdci spřežení. V odpoledních hodinách je čeká na přírodní trati maraton. „První dvanáctikilometrový úsek je téměř bez překážek zato poslední sedmikilometrová část trati je divácky nejzajímavější, se sedmi náročnými překážkami,“ popisují trať organizátoři.

V neděli jezdci a koně, kteří překonali páteční a sobotní soutěžní zadání pokračují skokovou zkouškou (parkurem). Soutěžící spřežení své schopnosti předvedou při překážkové jízdě před tribunami. Následovat bude vyhlášení výsledků a dekorování vítězů. Součástí nedělního programu, bude rovněž tradiční průvod jezdců městem a nástup na náměstí, kde již od devíti hodin budou koncertovat dechové orchestry Základní umělecké školy „ZRUČAN“ ze Zruče nad Sázavou a Základní umělecké školy Gustava Mahlera z Humpolce. Poprvé bude k vidění i společné vystoupení mažoretek těchto souborů.

Čtěte dále:   Pozvánka na triatlon v Plačkově

Program:

22.8.2003 pátek

9 hod. Kolbiště Dusilov – drezurní zkoušky. Zlatá podkova – Cena Pipek s.r.o. Zemědělská mechanizace Humpolec, Stříbrná podkova – Cena Kraje Vysočina, Bronzová podkova – Cena města Humpolce, Soutěž nadějí – Cena Agrostroje Pelhřimov a.s., Mistři opratí – Dvojspřeží – Cena OSMA Komorovice

23.8.2003 sobota

7.30 -15.00 hod. Kolbiště Dusilov – terénní zkoušky sedlových soutěží BP, SN, SP, ZP, maraton spřežení – mistři opratí

24.8.2003 neděle

9 hod. Horní náměstí – promenádní koncert a vystoupení mažoretek

10 hod. průvod jezdců městem a setkání s občany na náměstí

13 hod. Kolbiště Dusilov – parkury sedlových soutěží BP, SP, ZP, překážková jízda spřežení – mistři opratí, dekorování vítězů


Zdroj: MF-DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Slovinsko nabízí Alpy i moře

So Srp 23 , 2003
Pokud chcete o dovolené spojit hory a moře, vyražte do Slovinska. Julské Alpy nabízejí doslova ráj – ledově modrá alpská jezera, průzračně čisté řeky, bystřiny, vodopády, rozkvetlé alpské louky a vápencové vrcholy. Po toulkách v jednom z největších lákadel této oblasti – Triglavském národním parku – pak můžete zamířit k […]

You May Like

Témata