Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys

24

Vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Kraji Vysočina stalo město Humpolec. Podnikatelské prostředí se dobře rozvíjí také ve Žďáru nad Sázavou a Velkém Meziříčí. Srovnávací výzkum zpracovává sedmnáctým rokem analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části Hlavního města Prahy. Regionální výsledky výzkumu jsou vyhlašovány na krajských setkáních Svazu měst a obcí ČR.

Humpolec uspěl v mystery testování
Humpolec se v rámci Kraje Vysočina může pochlubit velmi vysokým počtem ekonomických subjektů v přepočtu na tisíc obyvatel, stejně jako velmi vysokým počtem firem s více než 250 zaměstnanci ku celkovému počtu ekonomických subjektů. Podporou podnikání je rovněž dobrá dopravní dostupnost města. V Humpolci myslí na elektromobilitu, alespoň to dokládá nejvyšší počet dobíjecích stanic pro elektromobily v přepočtu na sto firem. Na v rámci regionu nejvyšší nárůst počtu obyvatel reaguje město adekvátně nejvyšším počtem dokončených bytů na tisíc obyvatel. Město vynakládá nadprůměrné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a na vzdělávání. Radnici lze také pochválit za v rámci Kraje Vysočina podprůměrné náklady na dluhovou službu. Velmi dobrého výsledku dosáhl Humpolec v testu elektronické komunikace, který ověřuje prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů včasnost a kvalitu odpovědí ze strany živnostenských odborů.

Zleva Martina Hostomská, Petr Machek a Alexandros Kaminaras

„Já moc děkuji za Humpolec za ocenění. Mám z toho velkou radost. Město Humpolec má tu výhodu, že se nachází na strategickém místě v rámci republiky. Historicky je to průmyslové město, i když dnes se jedná spíše o transformaci. Průmyslové areály poskytují určité výzvy a potenciály pro podnikatele, kteří si v nich mohou plnit své sny. Možná proto to tak dobře funguje. Nicméně město Humpolec chce být správným partnerem pro podnikatele i pro obyvatele, protože je potřeba, aby poměr byl celkově vyrovnaný. Město Humpolec také čeká spousta investic do občanské vybavenosti a výdajů do infrastruktury,“ říká starosta Humpolce Petr Machek.

Ve Žďáru nad Sázavou přibývá podnikatelů, Velké Meziříčí umí čerpat dotace
Stříbrný Žďár nad Sázavou zaznamenává velmi vysoký nárůst počtu ekonomických subjektů. Město se může pochlubit velmi vysokým skóringem úředních hodin, tedy počtem hodin, během nichž si mohou podnikatelé, ale nejen oni, dojít vyřídit vše potřebné. Podnikatele jistě potěší v kraji nejnižší koeficient daně z nemovitosti. Finance směřuje radnice nadprůměrně do oblasti veřejné dopravy a sociální péče. Třetí příčku obsadilo Velké Meziříčí, které zaznamenává v rámci kraje vysoký podíl kapitálových výdajů na celkových výdajích města a také vysoký podíl dotací na celkových příjmech. Velké Meziříčí má nejnižší index stáří, tedy poměr mezi lidmi staršími 65 ku lidem mladším 15 let, což je příslibem rozvoje podnikání i do budoucna. Vysoce nadprůměrného výsledku dosáhlo město v hodnocení webových stránek z pohledu podnikatele, který na nich nalezne v přehledné podobě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou a mnoho dalších užitečných informací a odkazů.

img

„Každoroční vyhlašování regionálních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys tradičně patří do programu krajských setkání představitelů Svazu měst a obcí ČR se zástupci místních samospráv. Těší nás jejich zájem, se kterým prezentují svoje města jako moderní místa s širokou nabídkou podnikatelských aktivit. Pro ně samé je důležité i srovnání a srovnávání s podobně velkými sídly a sdílení dobré, ale i špatné praxe. Oceněná města jsou v každém kraji nositeli nových vizí a pokroku, který dokázala přetavit v moderní a život usnadňující projekty,“ říká předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Celkové pořadí srovnávacího výzkumu Město pro byznys
Humpolec
Žďár nad Sázavou
Velké Meziříčí
Světlá nad Sázavou
Jihlava
Havlíčkův Brod
Třebíč
Náměšť nad Oslavou
Nové Město na Moravě
Pelhřimov
Bystřice nad Pernštejnem
Telč
Moravské Budějovice
Pacov
Chotěboř

Axl

24 thoughts on “Humpolec obhajuje na Vysočině titul Město pro byznys

 1. Ve městě pro byznys se ulicemi hnán větrem prohání plastový odpad z přetékajících sběrových kontejnerů…Jestli není na čase přehodnotit debilní rozhodnutí vyvážet kontejnery jednou za dva týdny? Kolik by to stálo navíc, vrátit se k týdennímu vyvážení? To na to město nemá, ale zároveň vyhazuje statisíce za studie do šuflete?

  1. O systému rozhodlo SOMPO a asi je třeba většinové shody členů tohoto sdružení na nějakých změnách.

  2. Kdyby jen za studie. Statisíce stála i oprava mlatových cest, která je zfušovaná a bude se dělat znovu. Reklamovat to nelze, protože odpovědný úředník to převzal bez závad (nejspíš od stolu?), viz. poslední jednání zastupitelstva, kde se to řešilo. Zajímalo by mě, jestli dotyčný alespoň přijde o odměny.

   1. Velkou chybou bylo vůbec zhotovení tohoto typu cest. Klasický chodníkový typ by vydržel desítky let, jenže to se asi původním projektantům nelíbilo.

   1. Hádal bych, že MBPT je ,,mladej bejček plnej testosteronu,,.
    Vcelku sem věřil, že s nimi (Hugo) přijde radikální nebo aspoň radikálnější změna, ale zatím tomu nic nenasvědčuje.
    V opozici měli spoustu ideálů, které s koryty nebo spíše jedním korytem směnili za své zájmy…

    1. Tak určitě je znát, že úřednický aparát se neměnil. Jeho setrvačnost určitě je znát. V dobrém i špatném.

    2. no uvazte take fakt, ze hlasat hesla a slibovat krasne veci je pomerne lehke. Pak ale prijde realita komunalu a pozadavku byrokracie a take cerna prace. No a to se pak kolo zadrhne a na vysledky je potreba cekat. No a take uz si nemuzete dovolit neco tlacit silou, musite vse pekne de jure a podle pravidel, protoze za prislovecnym rohem ceka opozice, ktera se pripadneho pochybeni okamzite chyti, presne podle hesla ….. tak se z lesa ozyva….proste a jednoduse, co si MBPT navarili si ted musi holt take zpapat.

     1. no ty nic. ti jsou v opozici a aktualne jim vlastne staci jenom cekat

     2. Úřad bohužel není jen starosta a místostarostové, ale hlavně úředníci. A mnozí z nich jsou dosti zkostnatělí, čekajíce na blížící se důchod, raději už nic moc nedělají. A když něco dělají, tak mnohdy úplně zbytečně škodí.

  1. Rozhodně má Humpolec nejlepšího starostu za posledních deset let.
   A nejhorší místostarosty.

   Hugo zachraňuje co se dá.
   Bohužel volič humpolecký, to vždy hodí hnutí ANO i když tam sedí lidé, kteří jsou opravdu mimo viz Václav Křivánek.

   1. Starosta si pod sebou tak tak zahřál židli, ale vy už víte, že je to nejlepší starosta za 10 let.
    Tahle schopnost odhadnout lidi mě vždycky fascinovala, to bych taky chtěl umět 🙂
    Jen abychom se všichni ještě nedivili.

    1. Mrkněte na tu spoustu projektu co valí před sebou. To tady ještě nebylo.
     Bohužel Štěrbová, Kratochvíl a v posledním období Kučera, to byly jen prázdná slova.

     1. Tak projektu ti kazdej nasere za korunu kybl. Lidi zajimaji realizace.

     2. Za korunu asi ne, bohužel. I když třeba takovou hodnotu fakticky mají…

   2. Bych si to dovolil opravit. Mozna mame dobryho starostu. Mozna. To ukaze cas. Jeste bych veril jako zastupiteli Vaskovi Alenkovi. Ten to podle me taky dela z presvedceni. Ale zbytek? Nee. A 2 lidi z 21 je trochu malo. No a k te zachrane. Pred volbami bylo vsechno krasne a ruzove, jak to najednou poslape. Jasne tady na tom foru zaznelo, ze komunalni politika je o hodne kompromisech a dobre vuli. Jak to Ryzner rozhadal, vule zmizela a zustala ta seda politika. Takze ted se sklizi to co se zaselo. Tj. vse jde pomalu, tahne se, nikdo (mozna krom toho starosty) nic nechce za nic rucit ci odpovidat. Protoze proc? Protoze jinak muze mit problem, ze neco spatne prevzal, nedomyslel, neohlidal, nepodepsal nebo naopak podepsal….. Podivejte se na kanalizaci na Rybnicku. P. Klap sice uz nenadava, ale za 2 roky se zmenilo co? Mozna si ma s kym pokecat ale vysledek nula. Proste hazet libive projekty a vykrikovat hesla je mozna pred volbama hezke, ale po volbach to jednoho dozene. Teda krom Andreje, protoze ten vam klidne popre nos mezi ocima. A jeho ovecky mu jeste zatleskaj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Tip na výlet: Most, který skončil na skládce (repost)

Pá Kvě 3 , 2024
Stojíme u díry v plotu a díváme se před sebe. Na uzavřený mrtvý most, který vede odnikud nikam, a po kterém putují snad už jen semena náletových dřevin, aby tu vyklíčila, zapustila svoje kořeny a vyrostla s větvemi ozdobenými větrem přivátými odpadky. Významná památka poté, co dosloužila, se zcela opuštěná […]
Tip na výlet: Most, který skončil na skládce

You May Like

Témata