Humpolec už nemusí odmítat děti. Postavil novou školku

Nové mateřské školy za desítky milionů korun se dočkaly děti z Humpolce. Radnice se stavbou mateřské školy Podhrad rozhodla řešit nedostatek míst pro předškoláky.

Nová školka v lokalitě Hradecká je velmi moderní. Třípodlažní budova vypadá jako vila v zahradě. „Mezi vzrostlými stromy je například stanová vesnička pro děti. Třídy jsou vybavené mobilními skříňkami umožňujícími měnit prostor dle zvolených aktivit,“ komentovala mluvčí humpolecké radnice Marcela Průchová. Školka má velký multifunkční sál a zelenou střechu s terasami.

Obyvatelé Humpolce si mohou areál prohlédnout v rámci dne otevřených dveří, který radnice naplánovala na jaro příštího roku až kolem školky rozkvete zelená zahrada.

Nedostatek míst ve školce

Radnice v Humpolci se stavbou mateřské školy Podhrad rozhodla řešit nedostatek míst pro předškoláky. Dosud mohla Mateřská škola Humpolec nabídnout dětem maximálně 364 míst. Rodiče měli k dispozici školku Smetanova, Na Skalce a Na Rybníčku. Kolem padesáti dětí však museli odmítat.

Město si tedy nechalo vypracovat demografickou studii. „Zároveň zpracovalo analýzu budov v areálech základních škol a také jejich rezerv pro případné dostavby,“ řekla Deníku ještě před svou rezignací starostka Alena Štěrbová.

Podle názoru seniorky Marie Cihlářové z Humpolce, která vodí vnuka do školky každou chvíli, najít místo ve školce v Humpolci bylo o nervy a problémy s odstartovalo už zrušení a prodej jeslí. „Na radnici tehdy tvrdili, že budova je na spadnutí a nakonec ji nový majitel přestavěl na byty, takže na spadnutí určitě nebyla,“ poznamenala Marie Cihlářová.

Více dětí

Vyšší počet narozených dětí v Humpolci a jeho spádové oblasti zaznamenali statistici v roce 2019. „Poptávku po umístění svého dítěte ve věku dvou let v mateřské škole má stále více rodičů. A vzhledem k dobrým možnostem pracovního uplatnění v Humpolci má větší zájem o umístění dětí v mateřských školách i více rodičů mimo spádovou oblast Humpolce,“ vysvětlila přetlak v mateřských školách mluvčí radnice Průchová.

Čtěte dále:   Humpolec vyhlásil soutěž na proměnu Spolkového domu a školy v Husově ulici

Počet dětí v humpoleckých mateřských školách měl podle předpovědí kulminovat v letech 2023 až 2025 a poté se dětí přesunou na základní školy. Tam má nedostatek míst dosáhnout vrcholu v letech 2026 až 2030, takže i kapacitu škol v Humpolci bude třeba posílit. Podle Průchové má radnice několik variant řešení.

Stavba nové školky v lokalitě Hradecká přišla na jednasedmdesát milionů korun. „Dalších 3,5 milionu stálo vnitřní vybavení,“ doplnila mluvčí radnice Průchová. Z Integrovaného regionálního operačního programu město obdrželo příslib dotace ve výši třiašedesát milionů korun. „S ohledem na aktuálně velmi omezené možnosti podpory výstaveb či rekonstrukcí mateřských škol v našem kraji to považuji za mimořádný úspěch,“ uvedla Renáta Marková, ředitelka jihlavské pobočky Centra pro regionální rozvoj České republiky, které má projekty na starosti.

Foto a článek zde: https://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/humpolec-deti-nova-skolka-podhrad-20231103.html

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci: Gastro poklad na Vysočině. Skvělé jídlo se odstěhovalo do Humpolce

Po Lis 6 , 2023
Covidová pandemie dala lidem prostor vymýšlet nové věci – a vzešel z ní i podnik Konzoom Food v Humpolci. Jeho majitel a zároveň šéfkuchař Jan Kotrba si splnil sen a v obchůdku s kvalitními potravinami také – naprosto bezkonkurenčně – vaří. Čtěte dále:   PelhřimovskyDenik.cz: Hotel Kotyza v centru Humpolce, který navštívil i Klaus, je na prodej. Víme […]

You May Like

Témata