Humpolec zasáhl prudký déšť

21

Bouřka s přívalovým deštěm, jaký místní nepamatují, se ve čtvrtek v podvečer prohnala Humpolcem na Pelhřimovsku. Během několika minut se téměř celé město ocitlo pod vodou. Vytopeno bylo několik bytů, celá řada sklepů i třeba dvě třídy základní školy. Celkové škody půjdou do milionů.

Čtvrteční bouřka zaplavila ulice a sídliště v Humpolci | (1:15) | video: čtenáři iDNES.cz

„Tak obrovský přívalový déšť tu nepamatujeme. Podle meteorologů spadlo během dvaceti minut 35 milimetrů srážek. Celé město bylo pod vodou,“ konstatoval starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

Nejvíce utrpělo sídliště s příznačným názvem Na Rybníčku, které je nejníže položené ve městě. Hasiči, kteří se snažili pročistit ucpané kanály, tam chodili po pás ve vodě. Téměř půl metru vody bylo i na mnoha ulicích včetně hlavní Okružní třídy.

„Hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů domů například v ulici Na Závodí, Žižkova, Smetanova, Lužická, Nerudova, Masarykova a Husova,“ popsala mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

„Máme tu dva vytopené byty. Lidem se snažíme co nejrychleji pomoci. Vše, co má ruce, je v terénu a odklízí škody,“ konstatoval dnes ráno starosta Kratochvíl.

Škody zřejmě půjdou do milionů. Poničený je nejen soukromý majetek, ale rovněž nově upravený park nebo řada komunikací. „Proud vody vyházel dlažební kostky,“ podotkl starosta.

Plachta na opravované střeše školy povolila, třídy jsou zničené

Přívalový déšť také zkomplikoval přípravu na zahájení nového školního roku v základní škole v Hálkově ulici, kde zrovna opravují střechu.

Zdroj a více na: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/bourka-dest-zaplavy-potopa-pocasi-humpolec-vysocina-skody-skola.A190830_103342_jihlava-zpravy_mv

Čtěte dále:   Inspirativní Stromovka. Park roku z Humpolce zval na prohlídku s komentářem

Petr

21 thoughts on “Humpolec zasáhl prudký déšť

  1. Jen ho nech. Karel zase bavi. Vcera zmatene pobihal sem tam a nervozne pokuroval. No, mozna proto, ze se mu voda dostala do knihkupectvi? Lidi mu jsou ukradeny, jinak by nikdy v historii nehlasoval v MZ tak, jak hlasoval.

    1. Stejně je to divný. Kdo by teď v létě čekal slejvák, když všude píšou a říkají jaký je sucho.
     A teď co je lepší ? Sucho nebo mokro ?
     Jo a taky ty hraboši, to ja teda taky strašný. A co proboha ten Zeman a Babiš ?

     1. 34 litrů na metr za 10 min.? Žiju tady 50 let , ale nepamatuji. A jinak je daleko více zpevněných ploch, domů a tím pádem okapů apod. Ornice na polích je okamžitě spláchnuta a při této kombinaci prostě nic nevymyslíte. Klasická česká vlastnost “ kdo za to může“ hned to musíme na někoho hodit. Pokud vím potýkají se s takovým množstvím vody všude.

     2. Ok, tak nepamatujete. Já si třeba pamatuji půlku června tohoto roku, kdy po víceméně banálním deštíku uklízely Technické služby den poté kolem Billy hromady bláta podobné těm dnešním, Rybníček dostál svému jménu apod. Že dimenzujeme infrastrukturu na podnebí Rhodosu, je vidět např. v lesoparku pod Orlikem. Pár let zpět nové stezky, vysypané pískem. První lehčí déšť, 15cm hluboké strouhy, písek pryč. Reakce? Oprava stejným způsobem, nový písek, kdo by to byl řekl….

    1. Za všechny tyto problémy bohužel může většinou občanů milovaný exstarosta Kučera a jeho slavná ODS ! Když chtěl Tomáš Křišťan vybudovat před cca 12 ti lety posílení kanalizace v ulici Kamarytova a dále, tak většinou milovaný Jiřík prohlásil, že to občané moc neuvidí a v dalších volbách by to neocenili, takže i s přispěním pivovarníka ODS prosadila, že bude lepší dělat chodníky a další věci, které voliči lépe uvidí. No a následky této líbivé politiky dnes sklízíme všichni. Hlavně že teď dostane Kučera Hrdličkovu medaili. Kdyby byl soudný, tak ji odmítne, protože to je výsměch Hrdličkovu úsilí a jeho práci… fuj a hanba !

    2. Byť se nepovažuji za chytrolína,dovolím si vyjádřit svůj názor.Na Rybníčku bydlím od roku 1980 a nepamatuji se,že by sídliště bylo takto pod vodou jako poslední tři nebo čtyři roky.To čemu pan starosta s úsměvem na tváři říká do kamery,stoletá,pětiset letá nebo dokonce tisíciletá voda je už důsledek.Řešit by se měla příčina a ta vzniká na nově budovaném satelitním sídlišti v Blanické ulici.Ten ,,chytrolín,,co projektoval ten poldr,tak to byl borec se vzděláním z Plzně.Odtok o průměru 50cm všechny přesvědčil o ,,správnosti,,tohoto díla.Už zde by se měla povrchová voda korigovat a svádět jí kolem kravína a stávajícího potoka až kolem sběrných surovin přes ulici Lužická,kde pokračuje potok až do rybníku Hadina.To je pouze úvaha,ale při pohledu nejpřímější odvod vody a navíc tudy vlastně vede stávající potok.Další řešení by bylo,zvětšení průtoku pod mostkem směr sběrné suroviny.Od paneláku 1327 přes zahrádkářskou osadu vedou dvě roury,každá o průměru více jak 100cm a pod silnicí jsou zredukované na cca 50cm.Opět nepochopitelné.Tam voda vře jak když se vypouští přehrada.Pane starosto,i tam měly vést vaše kroky aby ste byl v obraze.Možná,že nějaké úpravy,či jiné možnosti,by nestály tolik,co kiosek v parku Stromovka a zbytečné více náklady při opravě střechy ZŠ Hálkova,kdy došlo k vytopení,ale přesto to vaši zástupci mají pevně v rukách a pod kontrolou.A Vaše prohlášení,že dnes na odstranění škod pracují všichni co mají ruce,no nevím ,ale vůči těm co opravdu museli makat na odstraňování neskutečného bordelu,tak na Rybníčku se snažil jeden borec uklízet nánosy bláta autem s kartáčema a jak se mu to podařilo,můžete se přesvědčit.A tak bych měl dotaz na vedení TS,jestli by nebylo lepší to bláto smýt tlakem vody do kanálů,jak pravil pan starosta,vysypaných košů v kanalizačních vpustí.I zde bych Vám pane starosto doporučil nahlédnout do některých vpustí a přesvědčit se jaká je skutečnost a moh jste tak volit jiná a hlavně pravdivá slova.

 1. Tak nevím ,ale když se dělá revitalizace sídliště viz. ,,STROMOVKA,,tak by se měly vyměnit všechny inženýrské sítě. A to se týká i kanalizace,a to se asi nestalo !!!!! Nyní tam můžou třeba pobíhat všichni úředníci z MěÚ a tu vodu třeba pytlovat a nosit na čističku !!!!

  Pavel H.

  1. Koukám samej odborník a jaký průměr kanalizace tam teda v zemi je co ? Každej tady kecá o posílení a nedostatečnosti, ale každej ví prd akorát blbě kecá.

   1. Tak si sežeňte toho bagristu co kopal kanály při revitalizaci a on vám řekne kde u pennymarketu dokopal a kde skončil a proč. Díra se zahrnula nová kanalizace sídliště pokračuje dál starou rourou z 80 let, nevím její průměr, ale ty nové modré co se tam měnily, měli asi metr.
    Rybníček to odnesl hlavně proto, že ty kanály byly jak fontány, viz nová ulice u počty. Ten gejzír vody je tam každou chvilku, jen teď to bere i kostky kolem. Nevím ale kde se tu v poslední době něco revitalizovalo tak to dělá někdo kdo to tu nezná a nepozná kde je co z kopce.

     1. Také dosud není uklizené bahno a štěrk z postižených ulic a chodníků. Naivně jsem si myslel, že TS budou toto dělat přes víkend, kdy nejsou v ulicích zaparkovaná auta a ta očista by se dala dělat daleko lépe, než ve všední den. Tož tak…

     2. Humpolec je katastrofa nikde se nedeje to co tady!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nesmyslne retardery na stloukani smetany na maslo a zuzovani silnic kde se nevejdou dva autobusy a narostla nehodovost na tech jejich silnicich a to je asi v poradku ..katastrofa …jinde to funguje ale tady u nas je to katastrofa nevim kdo tu planuje tyhle kraviny jako zuzit silnice bez kanalu a prosustrovane penize za opravu silnice s tim ze pak litaji kostky ven i s kanalem hlavne ze to stalo miliony …poslat vsechny lidi co to maji v pacu do prrrrrr…le ….. lechce zaprsi a Humpolec kolabuje .. co vic na to dodat …..Humpolec je katastrofa jinde je to lepsi a idealne resene kde provoz normalne bezi a nejsou problemy s dopravou ….

     3. Lehce zaprší? Pokud ta kanalizace má metr v průměru, tak je průřez 0,9 metru čtverečního. Nevím jakou rychlostí může ta voda téct, ale dejme tomu, že to přestřelím a proteče tím 5 kubických metrů vody za sekundu. Podle webu Povodí Vltavy spadlo v Humpolci cca 4 cm vody. To máme 40 litrů na metr čtvereční. Primitivním naklikáním do mapy mi vyšlo, že na Rybníček bude stékat voda z tak 3 km čtverečních. Za půl hodiny na tu oblast spadlo 120 tisíc kubíků vody, každou sekundu to dělá 66 kubíků vody. Část se vsákne, část se někde zadrží. Ale pořád si myslíte, že je možné, aby se i půlka z těch 66 kubíků dostala do jedné metrové trubky?
      Netvrdím, že je vše s kanalizací v pořádku a že někde není nějaká chyba. Ale určitě bych ten déšť nenazýval slovy „lehce zaprší“. Jirka Koten

     4. Tak se odstěhuj tam, kde je to lepší vejre a nežvaň tady nesmysly o věcech kterým nerozumíš.

     5. nejhorsi je hystericky chlap. Mohl byste zvysit pocet vykricniku? Mimochodem podle poctu nevsakovych ploch a mnoztvi spadle vody na Humpolec spadlo behem 20 minut tolik vody co je na Hadine rybnik. To je lehka preprska?

 2. Obce mohou čerpat peníze na obnovu poškozeného majetku po přívalových deštích z Ministerstva pro místní rozvoj. Tak snad byla žádost podána a bude i kladně vyřízena

  1. To by měli teda z toho fondu cvaknout ty škody va obou přízemních bytech a udělat bagrem odtokovou strouhu někam za poslední barák směrem na Hadinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Během celého září lze žádat o dotace na hospodaření v lesích

Po Zář 2 , 2019
Dnešním dnem byl zahájen příjem žádostí v rámci dotačního titulu Fondu Vysočiny Hospodaření v lesích 2019 II. Do dnešní 15. hodiny bylo buď osobně, poštou nebo elektronicky doručeno na krajský úřad celkem 215 žádostí za 18,2 mil. Kč. Kraj Vysočina je v této dotační výzvě připraven mezi majitele lesů a […]

You May Like

Témata