Humpolecké kino opět ovládli esenbáci, přišli se podívat na Magora

16

Kdo přišel v pátek večer do humpoleckého kina bez občanského průkazu, měl velký problém. Pětice příslušníků SNB, která přijela ve dvou žigulících s nápisem VB, zde prolustrovala snad každého příchozího. Esenbáci se snažili rozpustit i postávající mladé lidi, tak jak to za totality běžně chodilo.

Jirouskino.jpg

Páteční večer v kině patřil premiéře dokumentárního filmu Rok bez Magora o rodákovi z Humpolce. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Páteční večer v kině patřil premiéře dokumentárního filmu Rok bez Magora o rodákovi z Humpolce, Ivanu Martinovi Jirousovi, známém též pod přezdívkou Magor nebo Magor Jirous. Na tohoto českého básníka, publicistu a vůdčího ducha českého undergroundu přišly zavzpomínat zhruba tři stovky lidí.

Už samotné "přivítání" hostů mělo navodit atmosféru, ve které se odehrával celý večer. Před promítáním dokumentu o Magorovi Jirousovi tak diváci mohli vidět úsměvnou a zajímavou normalizační show, ve které si hlavní roli zahrál i Magorův dlouholetý přítel Oldřich Kaiser. Právě ten přiběhl na jeviště, v patách s příslušníky SNB, a když se mu je podařilo setřást, promluvil o době totality a jaké on sám zažil příhody a setkání s tehdejšími strážci zákona.

Na Magora zavzpomínali jeho nejbližší

Jelikož byl celý premiérový večer věnovaný osobnosti Magora, nemohli chybět ani další lidé, kteří s ním byli spjati. Na pódiu tak zazpívala disidentka vyhnaná komunisty do emigrace, písničkářka Dáša Vokatá, která dlouhou dobu s Magorem žila. Zahrála píseň z dob kdy společně trávili čas na statku ve Vydří, ale i song s názvem Magorův pohřeb, který složila krátce po jeho smrti.

Nechyběl zde ale ani jeho další dlouholetý přítel, legenda undergroundu, básník Pavel Zajíček společně se svou kapelou DG 307, kterou v době totality zakládal s Milanem Mejlou Hlavsou.

Ani vystoupení kapely DG 307 však v Humpolci neproběhlo úplně bez problémů. Do sálu kina opět vnikli příslušníci SNB se slovy: "Toto shromáždění není povoleno, okamžitě opusťte tento prostor!" Tato scénka měla připomenout koncert kapely v Českých Budějovicích, při kterém byli po první odehrané písničce všichni členové zatčeni. Je to jedna ze situací, na kterou dokumentární film o Magorovi také poukazuje.

Premiéru si nenechal ujít ani Gustav Husák

Po zaznění tónů internacionály pak na pódium přistoupil opět Oldřich Kaiser, tentokrát v roli prezidenta Gustava Husáka, který ve svém opravdu autentickém a velmi vtipném projevu hřímal o rozvratnících, samozvaných, se kterými se musí zatočit, protože ti nemají v naší socialistické vlasti místo.

Pak už následovalo jen poděkování městu Humpolec za finanční podporu dokumentu Rok bez Magora a samotné premiérové promítání filmu. "Je pro nás čest, že premiéra může být právě v Humpolci. Když jsem tu před rokem natáčel, měl jsem hodně vzdálený pocit, jestli se to celé zvládne. Nakonec se to zvládlo a já jsem moc rád," řekl režisér Oliver Malina Morgenstern.

Film je zaměřen na Magorův undergroundový život a jeho tvorbu. Ukazuje příběhy úsměvné i smutné, které za svůj život prožil i třeba v kapele Plastic People of the Universe. Jelikož byl Magor dosti kontroverzní osobností, každý si musí o něm udělat obrázek sám. Tento film tomu může napomoci.

Město Humpolec, které částečně film sponzorovalo, si dalo za podmínku, že se ve snímku objeví i něco z Magorova života v Humpolci a že premiérově se bude promítat právě zde. "Že to bude takto velkolepé a navodí to takovou atmosféru jsem vůbec netušil. Na žádném promítání už se nepoštěstí, aby měl projev prezident Husák," dodal s úsměvem starosta města Jiří Kučera.

Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/navstevniky-filmu-rok-bez-magora-lustrovali-prislusnici-snb-ptv-/jihlava-zpravy.aspx?c=A130209_120742_jihlava-zpravy_im

Čtěte dále:   COOP otevřel svou první automatizovanou prodejnu v Humpolci

Petr

16 thoughts on “Humpolecké kino opět ovládli esenbáci, přišli se podívat na Magora

  1. Tohle by nenapsal ani imbecil ohledně návratu LM a spol.
   A mezi námi, klidně bych snesl i pomocníky dnešní Policie, jen kdyby mohli zasahovat víc proti dnešním zlořádům

   1. Taky si říkám, že politbyro s Brežněvem už neseženou,teď se hold komoušové nemají naštěstí o co opřít.

    1. Jasně pomocníky zaměstnat!! Bonzáky a udavače,ty jsi asi nezažil co to bylo za nechutnou verbež a kdo se k nim rekrutoval..jinak bys takovej blábol ani nemohl napsat……

     1. Dneska se zase udává na pracovištích,donáší se majitelům a manažerům.A klidně do mne kamenem,ale je to pravda

     2. Pokud nejsi zašívácký šmejd, co jen kouká kde co majiteli ukrást, tak se rozhodně nemáš čeho bát. Neznám jediného zaměstnavatele, který by si výborného zaměstnance nevážil. Bohužel ti výborní se moc a moc těžko shání. V řadách nezaměstnaných je nenajdeš. Ukázat prstem našmejda určitě udávání není.

     3. ano to je vysvětleno velmi jednoduše a polopaticky a bez příkras.
      Tak to zkrátka je.

     4. Ukízat tzv.prstem na šmejda je lehké,dobrý zaměstnavatel však svým našeptávačům nemá vše věřit a toho šmejda poznat sám.Na základě ukázání vyhazovat z práce není umění,ale móres hodný kapitalismu doby Ch.Dickense

     5. To je sice pravda, ale působí oboustranně. I výborní se dají sehnat, koupit se dá všechno. Argument o řadách nezaměstnaných sem podle mne nepatří – když se chcete výborné auto, taky nevezmete deset tisíc a nepůjdete na vrakáč….

     6. Souhlasím, výborných aut je také jako šafránu a vrakoviště a bazary jsou narvané póvlem. Kdo má dnes dobré místo, tak se ho drží jak blecha kožichu. Je to začarovaný kruh.

     7. Po přečtení příspěvku mě napadá pouze jedno jediné —-co když šmejd(ato je častý jev) ukáže na fachmana !!!!!!!!

     8. No pak je to otázka šéfa. Dobrý šéf má zájem, aby to fungovalo a ví. kdo je fachman a kdo ne. Pokud to, z různých důvodů, dělá jinak, pak to není dobrý šéf. Dlouhodobě to funguje. Stačí se podívat na firemní kulturu a zacházení se zaměstnanci ve firmách dlouhodobě úspěšných a těch ostatních, jsou to spojené nádoby, i když jistě existují vyjímky.

     9. Zkrátka cukr a bič. To funguje co je svět světem, umění je jen používat ve správném poměru.

 1. Pojmenujte příčinu a ne následek.Tou žábou na prameni je současná vláda,která škrtí rozvoj ekonomiky až jej uškrtí.Kdyby to nebylo tak pro lidi devastující,tak by to bylo od té bandy šašků směšné,ale bohužel ta jejich neschopnost dopadá tvrdě na všechny v této zemi.Pardon na těch pár „vyvolených“ ne,viz např.baroni z fotovoltaiky.

  1. Vůbec se nechci „baronů z fotovoltaiky“ zastávat, ale proč jste si taky nějakou nepostavili ? Času na to bylo dost, banky na to půjčovali bez problémů a pozemků a střech se dalo též sehnat dost. Jenže je to hodně práce a starostí a i určité riziko atd. , že a to se holt každému nechce podstupovat. I v HU a okolí to má spousta lidí třeba na střechách rodinných domů, stodolách a podobně. Tak se příště snažte také a nezáviďte.
   To že dotace této energie je nastavena totálně špatně, to je zase jiná písnička.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Akce pro 7. týden roku 2013 (11. února - 17. února)

Po Úno 11 , 2013
Kraj Vysočina Čtěte dále:   COOP otevřel svou první automatizovanou prodejnu v Humpolci

You May Like

Témata