Humpolečtí se snaží vyhnat investora

4

Sto tisíc se rozhodla obětovat humpolecká radnice, aby překazila záměr soukromé firmy, která zde chce sterilizovat zdravotnický materiál. Investor si však za svými plány stojí a spor pokračuje.

Všemi možnými kroky chce humpolecká radnice bránit vydání stavebního povolení pro firmu Ebster, která chce nedaleko obytné zóny postavit linku na sterilizaci zdravotnického materiálu. Obyvatelé si zde totiž stavbu této provozovny nepřejí a zastupitelé proto z rozpočtu uvolnili sto tisíc korun na pokrytí nezávislých posudků, kterými chce radnice jako účastník stavebního řízení argumentovat.

„Žádné zákony jsme neporušili a za svým záměrem si stojíme,“ říkají stále zástupci firmy Ebster. Radnice tak dál hledá cesty, které by zabránily stavebnímu úřadu ve vydání stavebního povolení. „Nechali jsme si vypracovat nezávislý posudek na to, jaký dopad bude mít na zdraví lidí směs plynu ethylenoxidu s oxidem uhličitým, kterým se zde má sterilizovat. Dále jsme využili renomované právní kanceláře v Praze, jejímž úkolem je zjistit, zda nedošlo v procesním postupu k nějakému pochybení, kterého bychom se mohli chytit a podat na něj další námitku,“ uvedl místostarosta Tomáš Křišťan. Pokud ale i tyto posudky dopadnou kladně, město už nebude mít možnost se dál proti realizaci sterilizační jednotky bránit.

Lidé, kteří proti stavbě protestovali peticí, dokonce zastupitele nabádali, aby neplatili za posudky, když podle nich byla jasně porušena pravidla. „Projekt má řadu nedostatků. Posudky, které byly na stavební úřad doručeny, nejsou vůbec potvrzené a chybí tam razítka a autorizace. Tak proč vyhazovat peníze za další posudky a právníky, když je to jasná věc,“ řekl za petiční výbor Jan Žáček.

„Nejsem právník, takže nevím, jaký postup je správný. Proto jsme to předali odborníkům, abychom pro tu věc udělali maximum,“ řekl Křišťan.

Podle místostarosty Křišťana tak bude mít město jistotu, že nic nezanedbalo. Radnice podala i interpelaci na ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Z vyjádření jednotlivých odborů ministerstva životního prostředí však vyplývá, že investorská firma Ebster postupovala podle zákona, a tak na celém postupu nelze najít jakékoli zpochybnění.

„Na závěr vyjádření bylo uvedeno, že se jedná o závažnou problematiku, v případě vydání stavebního povolení budou ze strany ministerstva iniciovány pravidelné kontroly inspekce životního prostředí, které se zaměří zejména na dodržování uvedeného množství skladované látky a stanovená bezpečnostní opatření,“ konstatoval místostarosta Křišťan.

Na základě upozornění petičního výboru se ale v této věci zjistilo, že firma v pronajatém objektu Stavebniny Rada prováděla velké stavební úpravy. Na ty však podle obyvatel neměla předem vystavené stavební povolení, pouze oznámení. Za to ale zodpovídá majitel objektu, se kterým bylo zahájeno správní řízení.

Město navíc podniklo další krok v tom, že nepovolilo jako majitel sousedního pozemku vést přes svoji komunikaci do objektu plánované sterilizační jednotky kabel elektrické energie.

Na základě nových posudků může svou první verzi, a to hledisko vhodnosti umístění projektu do této zóny, nyní ještě přehodnotit krajská hygienická stanice. Město se tak pokusí z vedením hygieny ještě o této záležitosti jednat.

Pokud ani hygienická stanice své stanovisko nezmění, ani nezávislé posudky nevyhodnotí situaci jinak, bude podle vedení radnice snahou všech účastníků řízení se neustále v této záležitosti odvolávat, a rozhodnutí stavebního úřadu tak neustále oddalovat a prodlužovat.

„Další a asi nejjednodušší možností by bylo odkoupení objektu od současného majitele Stavebniny Rada, který prý o prodeji budovy uvažuje. Kdyby se tedy našel někdo, kdo by objekt ihned odkoupil, bylo by po problému,“ nastínil ideální možnost humpolecký starosta Jiří Kučera.

Zdroj: MF-DNES

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Top deset investic Humpolce pro letošní rok. Rozpočet je ve znamení dopravy

Axl

4 thoughts on “Humpolečtí se snaží vyhnat investora

    1. No – kdyby si místo výletů házel dolárky do prasátka , tak bych mohl mít za souseda Axl systems a mohl bych klidně spát :-)) .

      1. I když ty by si určitě svítil do noci při surfování a rušil okolí cigárkama :-)) . Mimochodem – docela zajímavě jsem (ačkoli přihlášený) v minulém komentáři vyšel jako anonym – asi za to může to okno z webparku , přes které jsem humpoláka otevřel .

      2. Co blázníš! Kde bych vzal nějaký dolárky na házení do prasátka. Vždyť já jsem to takový otrok z Východu!!! Makám za vodu a stravu. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Fotbal

Út Říj 5 , 2004
Fotbalové výsledky z právě uplynulého víkendu. Čtěte dále:   Bývalou Jednotu v Hněvkovicích využijí děti. Budovu koupilo město

You May Like

Témata