IDNES.CZ: V Humpolci roste první nákupní park. Lidé se těší i bojí vylidnění centra

15

Před dokončením je nové Obchodní centrum Klokan v Humpolci. Otevře se 7. března. Vzniklo na bývalém autobusovém nádraží, nabídne obchody s oděvy, obuví, elektronikou i chovatelskými potřebami. Vznikne zde parkoviště pro 166 aut. Práci tu najde přes sto lidí. Zaznívají však obavy, že to ublíží malým prodejcům z centra města.

V areálu se nyní intenzivně pracuje i o víkendech. Některé obchody už mají instalované vývěsní štíty, uvnitř se uklízí a umývají výlohy. „Na stavbě probíhají dokončovací práce a zkoušky potřebné k uvedení centra do provozu,“ informoval Pavel Melicher ze společnosti KLM real estate, která je společně se společností Fuertes Development investorem stavby.

Pozemek bývalého nádraží patřil původně dopravní společnosti ICOM transport. Ta...

Pozemek bývalého nádraží patřil původně dopravní společnosti ICOM transport. Ta ho prodala. Nové nákupní centrum, které na místě nádraží vyrostlo, je těsně pře dokončením. | foto: Ilona Zelníčková, MF DNES

 

A na jaké obchody se mohou lidé po otevření těšit? „Budou to značky Planeo, Tedi, Banquet, Super zoo, Deichmann, Takko, Teta, Kik, Pepco,“ sdělil Melicher.

Pozemek bývalého nádraží patřil původně dopravní společnosti ICOM transport. Ta ho prodala. Nové nákupní centrum, které na místě nádraží vyrostlo, je těsně pře dokončením.

Pro jedenáctitisícový Humpolec je to první takové obchodní středisko, které se ve městě otevře. Zároveň je jedním z posledních měst svojí velikosti, kde takové centrum ještě nebylo.

„Některé obchody s určitým zbožím tu dosud chyběly. Je tu například malý výběr v módě. Lidé museli jezdit nakupovat do jiných měst,“ řekl opoziční zastupitel Karel Kratochvíl (ODS) a zároveň bývalý starosta města, za jehož vedení se s budováním obchodní zóny začalo. „Zkultivovala se i část města, která byla nevyužívaná a nevzhledná,“ dodává.

Pozitivně vnímá nové obchody také veřejnost. „Takové centrum tam mělo být už dávno,“ myslí si třeba Jana Muhlbauerová. „Opravdu se na nové obchody těším. Třeba nabídka oblečení pro děti za přijatelné ceny tu zatím byla malá,“ říká Květa Kalinová.

A co malí obchodníci?

Jsou ale i lidé, kteří se obávají vylidnění centra města. „Mrzí mě, že nepodporujeme obchody v centru města. Tohle bude znamenat další odliv lidí ze středu města, které bude prázdné,“ domnívá se Zita Vodová.

Čtěte dále:   Humpolec bude mít brzy novou koalici i starostu, rozhodovat se má ve středu

Nad podobnými dopady se zamýšlí také stávající starosta Petr Machek (Humpolec GO!). „Chápu, že existuje skupina lidí, která uvítá další možnosti nakupování. Já se obávám toho, co se následně bude dít s malými obchodníky, kteří jsou v centru města. Byl bych raději, kdyby žilo centrum města a pozornost se tolik neupírala do okrajových částí. Ale třeba otevření obchodní zóny nebude mít žádný negativní sekundární efekt. Uvidíme,“ zamyslel se.

Samotná stavba je zajímavá tím, že má na celé své ploše zelenou střechu. V rámci Humpolce je to zatím ojedinělá záležitost. Podle developerů střecha výrazně pomůže ve snižování výdajů za energie.

Kromě toho mají zelené střechy i pozitivní vliv na životní prostředí, ať už jde o zadržování vody, snižování hlučnosti, nebo prašnosti i oxidu uhličitého v ovzduší. Podporují větší biodiverzitu a snižují rovněž teplotu ovzduší ve městech, která mají vzhledem k větším asfaltovým a betonovým plochám sklony k přehřívání.

Stezka pro pěší i cyklisty

Investor se také ve smlouvě s městem zavázal, že na pozemku u budoucích obchodů na vlastní náklady vybuduje stezku pro pěší a cyklisty. Ta by měla být podle Melichera dokončená do 30. dubna. Obyvatelům města se touto cestou zprůchodní další část Humpolce směrem k tenisovým kurtům.

Developeři se zavázali také vybudovat veřejné osvětlení podél Okružní ulice. V souladu s městskými pravidly získali Humpolečtí od firmy ještě šek na půl milionu korun.

O vzniku obchodní zóny v místě bývalého autobusového nádraží se ve městě hovořilo posledních deset let. Pozemek původně patřil dopravní společnosti ICOM transport. Po přestěhování nádraží na jiné místo nabídla společnost areál k prodeji.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/obchodni-centrum-nakupni-park-humpolec-stavba-centrum-vylidneni-vysocina.A240208_776079_jihlava-zpravy_mv

Axl

15 thoughts on “IDNES.CZ: V Humpolci roste první nákupní park. Lidé se těší i bojí vylidnění centra

 1. Každý má jiný vkus ale za mě:
  Planeo – Nesympatické, větší elektro kupuji Maryška (hlavně kvůli dovozu), zbytek Alza
  Tedi – 2x ročně Ikea a vlastně víc člověk nepotřebuje
  Banquet – raději podpořím Svobodu i kdyby to měl dražší
  Super zoo – objednám z webu jakéhokoliv
  Deichmann – nekupuji nekvalitní boty
  Takko – zkusil jsem ale nekvalitní, už nikdy více…
  Teta – nesympatická raději to DM při nějaké cestě
  Kik – Pro mě to není ale možná nejlepší varianta levnějšího oblečení
  Pepco – Ikea to jistí

  Takže pro mě se nic nemění.

 2. No celkově je tato zóna tak architektonicky nepovedená, že dojem z těchto baráků žádná zelená střecha nezachrání.
  Výběr obchodů není třeba komentovat. Zklamání i u těch, kteří zóně fandili.

 3. Nechápu developera, že neudělá mezi lidmi anketu, co by tady chtěli mít. Možná by pak byla spokojenost na obou stranách.

  1. A proc by mel developer delat nejakou anketu ??? Ten to pronajme tomu, kdo bude mit zajem.
   A zajem bude mit ten, kdo predpoklada, ze se tady bude jeho zbozi prodavat. Kupni sila a mentalita
   tady na venkove je jina nez velkomestech a podle toho budou obchody, resp. jejich zbozi vypadat.

 4. Lidé se bojí vylidnění centra?! A jakého? Vždyť je vylidněné uz davno. Je tam jen Adélka a vietnamec. Naopak tohle nákupní středisko bylo třeba. Ale anketa o obchodech by neškodila. A jsem ráda, že p. Svoboda ma konkurenci. Zboží má drahé a v obchodě je smrad, ze tam dlouho nevydržíš.

  1. Když umíš pomlouvat ,tak se také podepiš !!!
   Pan Svoboda má kvalitní zboží a za to se musí zaplatit,
   pokud na to nemáš ,tak si kup Čínu,

   1. Tak to jsi tam nic nekupoval. Teskoma je kvalitní, ale on tam má i jiné nádobí a to kvalitu videlo z ponorky. 2krat jsem reklamovala, a pak už jsem jela raději do Jihlavy. Hlavo.

 5. Osud nádraží je smutným výsledkem počátku privatizace bývalého ČSAD Pelhřimov. A tak ti občané co plédovali za zónu obchodů, ať se nyní nerozčilují co tam je

  1. Nejedno oko prestarleho milovnika starych poradku nezustane suche. Komari AN uz budou busy definitivne jen mijet. 😣

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Tipy na víkend na Pelhřimovsku. V Humpolci i Pacově si pochutnají na zabijačce

Pá Úno 9 , 2024
V Humpolci chystají zabijačkové hody pod širým nebem. Od osmi ráno si mohou lidé na Horním náměstí pochutnat na jitrnicích, jelitech či tlačence nebo prdelačce. Zabijačkové hody však čekají i Pacov. Děti mohou v neděli na karneval za Kašparem Kubou. Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

You May Like

Témata