Jarní výlet na Hruboskalsko

Jaro je konečně tady a láká k výletům. Pokud vyrazíte do hruboskalského města v nejrozsáhlejší pískovcové plošině Českého ráje, nebudete zklamáni.

























 




Skalní město poblíž Hrubé skály

 




Jaro je konečně tady a láká k výletům. Pokud vyrazíte do hruboskalského města v nejrozsáhlejší pískovcové plošině Českého ráje, nebudete zklamáni. Zvláštní atmosféru nabízí příroda právě v prvních jarních dnech, kdy teprve probouzející se listnáče dávají vyniknout většině skalních bloků v celé jejich kráse.


Hruboskalsko lze sice zahlédnout i z jedoucího vlaku, či auta, ale to hlavní čeká na návštěvníka teprve, když se odhodlá do skalních útvarů pěšky. Pak teprve pozná pravé skalní město.


Osamocené skály, jejichž umístění v prostoru se zdá být neuvěřitelné, rokle, které půlí skalní bloky bez mechanizace nebo štěrbiny, jež se probírají na opačnou stranu skály.


Ale i komíny vystupující ve svislici od základu až po vrchol věží, převisy hrozící užuž spadnout na kolemjdoucí a bezpočet bizarních útvarů jimž lidská fantazie nebo horolezci přiřkli přiléhavá pojmenování.


Připomeňme například skálu Velikonoční, Opomenutou, Kapelníka (nejvyšší věž na Hruboskalsku – 80 metrů) či Osudovou. Posledně jmenovaná skála splní podle pověsti nejtajnější přání tomu, komu se podaří prohodit kamének jejím přirozeným otvorem.


Křížem krážem se příchozí mohou pohybovat v tomto skalním království, v jeho roklích a po vyhlídkách. Ze všech stran i pohledů ptačí perspektivy lze vidět dílo přírodních převratů, které se na tomto nevelikém území kdysi odehrávaly.


Automobilisté si nejspíš za výchozí bod putování hruboskalským městem zvolí parkoviště na zámku Hrubá Skála. Turisté mířící do Českého ráje vlakem zase zvolí železniční zastávku Sedmihorky.


I pro poučení se návštěvník může vydat po červeně značené magistrále Českého ráje vedoucí Hruboskalskem s vyznačenými zastávkami naučné stezky a zajímavými vyhlídkami. Dnem skalního města, připomínající, že zde kdysi bývalo dno mořské, vede romantická Krokodýlí cesta značená žlutě.


Půjde-li někdo po modré, zvolil takzvanou Angrovu stezku, o níž se říká, že je nejzajímavější, i když místy méně pohodlnou cestou Hruboskalské plošiny.

Čtěte dále:   Kraj Vysočina: tipy na neotřelé výlety s příběhem








HRUBOSKALSKO


PAMÁTKY:
hrad Valdštejn
– otevírá se 1. dubna, platí se vstupné. Původně gotický hrádek na skalním ostrohu je romanticky přestavěný. V místním kostele se často konají víkendové koncerty, v objektech hradu výstavy, na nádvoří šermířské souboje.


zámek Hrubá Skála – otevírá se 1. dubna, za vstup na vyhlídkovou terasu a věž se platí vstupné. Výhledy na skalní město jsou srovnatelné s vyhlídkami na turistické cestě arboretum – sbírka volně rostoucích exotických stromů 


Hlavatice – skalní blok s kovovými schody umožňuje výhled na Turnovsko


KDE SE NAJÍST:
dvě restaurace a jeden stánek v lázních Sedmihorky, levná hospoda na nedalekém koupališti, restaurace na zámku Hrubá Skála a u hradu Valdštejna


PITNÉ PRAMENY:
Kořenského (pod Kapelníkem) a Amáliin (na Angrově stezce)


PLACENÁ PARKOVIŠTĚ:
Sedmihorky (auto lze odstavit před placeným parkovištěm u lázní), zámek Hrubá Skála, lesní parkoviště Pelešany


ŽELEZNICE:
z Turnova jezdí do Karlovic motorový vlak, ale bere jen velmi omezený počet bicyklů  


TIP PRO CYKLISTY:
Vyjeďte ze Sedmihorek okolo betonového koupaliště nahoru po silničce se zákazem vjezdu motorových vozidel. Minete romantické rybníčky a ocitnete se ve skalní soutěsce Brána. Vlevo nad vámi se vypíná několik věží zvaných Čertova ruka, vpravo se zjeví obří hranolovitá věž Maják a kousek za ní podobný Blatník.


Pokračujte dál po asfaltce, ze které časem doleva odbočí žlutá turistická značka, až na křižovatku, kde odbočte doleva i vy a prudkými serpentinami vystoupejte ke hradu Valdštejn.


Nazpátek se vraťte po červené značce, která vede po široké lesní cestě až na zámek Hrubá Skála. Po silnici s automobilovým provozem sjeďte do Doubravic, kde je pro auta zákaz vjezdu, ale vy pokračujte stoupáním a na konec prudkým sjezdem do Sedmihorek.  

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

TÉMA: Policista za volantem: Dopravní značky mě nezajímají

So Bře 29 , 2003
Kdo chce zapalovat, musí sám hořet! praví biblická moudrost. Pro podmínky policie by mohla znít: Kdo chce jiné postihovat za nedodržování dopravních předpisů, musí je sám ctít! Čtěte dále:   Tip na výlet - Údolím řeky Doubravy (REPOST)

You May Like

Témata