Po stopách Zikmunda z Křižanova až k jihlavským hradbám. Lidé vyrazí na pochod

Venku je počasí jako na jaře a láká do přírody. Třetí únorový víkend nabízí pochod do Jihlavy, v Humpolci se během putování dozví výletníci více o tradičních masopustních zvycích a ve Žďáře nad Sázavou je čeká hledačka městem. V Nové Cerekvi a ve Starči si užijí masopustní veselí.

Jarní prázdniny sice na Vysočině pomalu končí, ale i tak čeká milovníky výšlapů a procházek na tento víkend bohatý program. Zájemci mohou vyrazit na turistický pochod se startem na hradě Rokštejn. V Humpolci se mohou vydat malí i velcí na Putování za masopustním koblížkem a ve Žďáře nad Sázavou si užijí Městskou hledačku.

ROKŠTEJN – JIHLAVA. Muzeum Vysočiny Jihlava připravila na sobotu 19. února k výročí přepadení Jihlavy turistický pochod na trase Rokštejn – Jihlava aneb Přepadneme Jihlavu! „Jeden z hlavních strůjců přepadu Zikmund z Křižanova pocházel z Rokštejna, proto i my zde zahájíme naši trasu. Cílem cesty bude stejně jako tehdy dosáhnout jihlavských hradeb,“ uvedla Dana Oberreiterová z Muzea Vysočiny Jihlava. Účastníci startují mezi desátou až jedenáctou hodinou dopoledne od hradu Rokštejn. „Celá trasa měří dvaadvacet kilometrů, ale postupně se můžete připojit v Lukách nad Jihlavou nebo pak v Malém Beranově,“ dodala Dana Oberreiterová. V prvním případě výletníci urazí patnáct kilometrů, v tom druhém sedm kilometrů. S sebou si turisté vezmou svačinu a baterky. V cíli Parkánu u Brány Matky Boží v Jihlavě čeká na turisty občerstvení. Děti do patnácti let se mohou zapojit pouze v doprovodu účastníků starších osmnácti let. K historické události, kterou pochod připomíná, došlo 19. 2. 1402.

HUMPOLEC. Putování za masopustním koblížkem pořádá humpolecké středisko volného času. Při procházce městem na jednotlivých stanovištích získají účastníci informace o tradičních masopustních zvycích a také jedno písmeno potřebné k vyluštění tajenky. Mapku i tajenku získají zájemci v budově humpoleckého střediska, vchod A. Vyluštěnou tajenku je možné přinést ke kontrole 1. března od půl třetí do půl čtvrté – odměnou jim bude s láskou upečený, studenty oboru kuchař-číšník, nazdobený masopustní koblížek. Celá akce je vzhledem k epidemické situaci samoobslužná.

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU. Městskou hledačku si mohou užít děti i dospělí ještě do neděle 20. února. Pořádá ji Active – středisko volného času ve Žďáře nad Sázavou. Hrací kartu za padesát korun si lze vyzvednout v Active clubu. Podle instrukcí na kartě projde účastník devět stanovišť rozmístěných blízko středu města. Na každém stanovišti vyřeší úkol a řešení zaznamená do karty. Jakmile bude mít kartu plnou, odhalí tajenku a tu půjde nahlásit na místo výdeje, tedy zpět na recepci Active clubu. Každý účastník obdrží odměnu, všechny karty pak postupují do slosování. Hlavní cena je powerbanka, další ceny vstupenky do Kina Vysočina. Losování se uskuteční v pondělí 21. února v pět hodin v Active clubu.

DALŠÍ TIPY
Jihlavsko
Jarní prázdniny v zoo
KDY: pátek od 8.00
KDE: Jihlava, zoo

Po stopách zvířat se mohou vydat všechny děti, které hledají zábavný i poučný program poslední den jarních prázdnin, v pátek 18. února. Od osmé hodiny čekají na účastníky hry, soutěže, výtvarné tvoření a dokonce i prohlídka zoo s průvodcem. O děti bude postaráno do půl čtvrté odpoledne. Cena je dvě stě padesát korun a více informací získají zájemci na e-mailové adrese jarosova@zoojihlava.cz. Místa lze rezervovat prostřednictvím webu zoo, kde je také kompletní přehled všech chystaných akcí.

Smejko a Tanculienka v DKO
KDY: pátek od 17.00
KDE: Jihlava, DKO
ZA KOLIK: 300 korun

Tancuj, tancuj! Tak se jmenuje pořad oblíbeného dětského dua Smejko a Tanculienka, který se uskuteční v pátek 18. února v jihlavském DKO. Zazní nové i známé hity. Děti zažijí krásný den, budou honit mouchu, hrát hru Kámen, papír, nůžky, přijde i Kukino a mnoho dalšího. Pořad trvá hodinu.

Dílna pro děti
KDY: pátek od 8.30
KDE: Jihlava, OGV, Masarykovo náměstí 24
ZA KOLIK: zdarma

Hravé, kreativní odpoledne pro děti v jihlavské oblastní galerii, které bude inspirované umělci, jejichž díla jsou pilířem stále expozice galerie. Povídaní o jejich dětství, hrách a snech bude zároveň inspirací pro tvoření v ateliéru. Délka dílny je tři hodiny, svačinu s sebou, určena pro děti, které už nepotřebují doprovod rodičů. Nutné přihlásit se předem přes ogv.cz.

Hadrárna Jihlava
KDY: sobota od 14.00
KDE: Jihlava, DIOD
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Jednodenní prodej použitého oblečení a doplňků, do kterého se může zapojit každý. Prodej a nákup módních kousků z šatníku prodávajících. After party potom bude v Café Bar Sokolovna od osmi večer. Vstupné je dobrovolné.

Knihotrh pro Leontýnku
KDY: sobota od 10.00 do 18.00
KDE: Jihlava, Citypark

V prostorách jihlavského City Parku se uskuteční první letošní knihotrh. Ten podpoří desetiletou Leontýnku Rampírovou, která trpí vzácnou genetickou vadou, kvůli níž musí používat invalidní vozík. Součástí akce bude autogramiáda jihlavské básnířky Evy Svěrákové, která v prosinci vydala svou prvotinu.

Setkání sběratelů
KDY: neděle od 9 do 13 hodin
KDE: Třešť, restaurace U Kapra
ZA KOLIK: 10 korun

Známky, mince, pohlednice, odznaky, medaile a podobné další věci. Zájemci se setkají v neděli v restauraci U Kapra v prostorách Sport baru. Budou si mezi sebou moci nakupovat a podávat. Vstupné je deset korun, prodejci dvacet korun.

Žďársko
Technická herna aneb Fyzika hrou
KDY: do 31. března
KDE: Žďár nad Sázavou, Tvrz – Regionální muzeum
ZA KOLIK: 50 a 30 korun

Zažít fyziku na vlastní kůži a ještě si u toho pohrát a pobavit se mohou děti po celé prázdniny (a nejen o nich) v Regionálním muzeu na Tvrzi ve Žďáře nad Sázavou. Technická herna na cestách – interaktivní výstava Technického muzea v Brně – seznamuje se základními fyzikálními jevy, jako je například magnetismus, elektromagnetická indukce, mechanika či jevy optické, nechává vyzkoušet si výrobu elektřiny taháním či točením. Příchozí zjistí, jak funguje transformátor, magnetická levitace, polní telefon, plazmová koule, skládání barev a mnoho dalšího.

Tvořivý zámek: Masopustní tradice II
KDY: sobota od 14.00 do 17.00
KDE: Žďár nad Sázavou, zámek
ZA KOLIK: 160 korun

Na žďárském zámku pokračují v tematických sobotních odpoledních, i tentokrát se budou moci děti kreativně seznámit s činnostmi a tradicemi týkajícími se období masopustu. Zábavně-vzdělávací program je určený pro děti ve věku od čtyř do dvanácti let, doprovod má vstup zdarma. Dítě je třeba přihlásit na e-mailu sobotkova@zamekzdar.cz.

Jenda Novák u piana
KDY: pátek od 20.00
KDE: Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Oblíbený muzikant v pátek večer opět usedne k pianu v Jazzmine clubu ve Žďáře nad Sázavou. Hosté se budou moci zaposlouchat do známých melodií a jazzových standardů, dát si něco dobrého k pití užívat si příjemné společnosti.

Autorské čtení
KDY: pátek od 19.00
KDE: Nové Město na Moravě

Literatura a osobitý hudební projev se snoubí, aby vytvořily harmonický program pro páteční večer. Igor Malijevský bude v K klubu číst ze své knihy Otevřený prostor, v níž poodkrývá podivuhodnosti korporátního světa. Kontinuita parku Petra Šestáka je zase vyprávěním o boji mladého středoškolského profesora s větrnými mlýny maloměsta. Přednes dvojice autorů hudební produkcí dokreslí An-na, která kombinuje housle, looper a svůj hlas.

Duo Řehák & Vocetková
KDY: úterý 22. února
KDE: Bystřice nad Pernštejnem, kulturní dům
ZA KOLIK: 80 až 130 korun

Kruh přátel hudby a Kulturní dům v Bystřici nad Pernštejnem zvou na úterní koncert. Zahrají Milan Řehák na akordeon a Kristina Vocetková na violoncello. Oba muzikanti patří k tuzemským špičkám, co se hry na jejich nástroje týče. Oba jsou laureáty mnoha hudebních mezinárodních soutěží. Spolu vystupují od roku 2020.

The Backwards – Beatles revival
KDY: pondělí 21. února od 19.00
KDE: Žďár nad Sázavou, Městské divadlo
ZA KOLIK: 390 a 360 korun

Nový projekt skupiny, Beatles-Solo years se zaměřuje na období po rozpadu slavné kapely. Kromě nejslavnějších hitů tak zazní právě i písně, které vznikly poté, co se jednotliví členové The Beatles vydali na sólovou dráhu.

Farmářský trh
KDY: sobota od 8.00 do 11.00
KDE: Nové Město na Moravě, Vratislavovo náměstí
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu 19. února se koná letošní druhý farmářský trh v Novém Městě na Moravě. Je to již dvanáctý ročník novoměstských farmářských trhů s bohatou nabídkou kvalitních potravin a produktů s jasným původem. Zájemci zde nakoupí masné výrobky a speciality, vejce a drůbež, křupavé pečivo, mléčné výrobky, med a medové produkty, slovenské sýry, sušené houby, rakytníkové výrobky a spoustu dalších dobrot.

Bítešské trhy
KDY: úterý 22. února od 8.00
KDE: Velká Bíteš
ZA KOLIK: zdarma

S povedeným datem 22. 2. 2022 startují letošní trhy ve středové části Masarykova náměstí ve Velké Bíteši. Trhovci budou nabízet své zboží od osmi hodin ráno.

Třebíčsko
Masopustní veselí
KDY: sobota od 11.00
KDE: Stařeč

Masopustní průvod masek obcí se uskuteční v sobotu 19. února ve Starči od jedenácti hodin dopoledne.

Velké lásky v malém hotelu
KDY: pondělí 21. února od 19.00
KDE: Třebíč, divadlo Pasáž
ZA KOLIK: 360 a 390 korun

Divadelní společnost Háta Praha zavítá do Třebíče s představením Velké lásky v malém hotelu. Bláznivá komedie Raye Cooneyho vypráví o tom, že ani člen vlády by si neměl něco začínat s vdanou sekretářkou. A pokud si vybere k záletům hotel, kde je i jeho manželka a čínská obsluha mu moc nerozumí, je to přímo katastrofa. Hrají: Lukáš Vaculík, Mahulena Bočanová nebo Olga Želenská, Adéla Gondíková nebo Betka Stanková, Filip Tomsa, Marcel Vašinka, Ivana Andrlová, Juraj Bernáth nebo Martin Sobotka a další herci.

Ondřej Zmeškal – nevidomý sportovec
KDY: úterý 22. února od 18.00
KDE: Moravské Budějovice, MKS Beseda – sál Budivoj
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Přednáška Ondřeje Zmeškala, rodáka z Nového Telečkova nedaleko Třebíče, se koná v Budějovicích. Zmeškal ztratil zrak, ale neztratil chuť do života. Dokazuje to sportovními úspěchy i nezdolným optimismem. Diváci uslyší zpověď sportovce, kterému ztráta zraku pomohla najít smysl života. Jako první nevidomý na světě s trasérem úspěšně dokončil v roce 2021 celou trať cyklistického závodu Tour de France.

Pelhřimovsko
Masopustní pečení buřtíků u rybníka
KDY: sobota od 14.00
KDE: Červená Řečice, Horní rybník

V sobotu v Červené Řečici připravili pro malé i velké masopustní pečení buřtíků v maskách.

Masopust
KDY: sobota od 9.30
KDE: Nová Cerekev

V Nové Cerekvi pořádají v sobotu masopust. Sraz je o půl desáté na obecném úřadě. Poté bude následovat průvod masek obcí se zakončením na sále.

Chlap na zabití
KDY: pondělí 21. února od 19.00
KDE: Pelhřimov, divadlo Lubomíra Lipského
ZA KOLIK: 450 a 490 korun

Když se setká nekompromisní nájemný zabiják s nesmělým životním ztroskotancem, který se snaží spáchat sebevraždu, může to na první pohled vypadat, jako snadná práce. Opak je však pravdou. Chlap na zabití je komedie doslova nabitá slovním a situačním humorem výrazně francouzského stylu, která se aktuálně hraje na mnoha světových jevištích, a která se dočkala i tří filmových zpracování. Představení Chlap na zabití mohou lidé vidět v divadle Lubomíra Lipského v Pelhřimově v pondělí 21. února od sedmi hodin večer. Hrají Miroslav Vladyka, Filip Blažek a Alžběta Stanková.

Do Pelhřimova-města rekordů
KDY: do pátku 18. února
KDE: Pelhřimov

S novinkou přichází pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit i další turistické cíle ve městě. Do konce týdne, pátku 18. února, fungují v režimu 1+1. Tedy jeden návštěvník platí, druhý jde zdarma. Takto lze navštívit nejen expozice českých NEJ…, ale i Muzeum strašidel, Pelhřimovské peklo, Muzeum Vysočiny s městskou šatlavou a Síň filmové slávy bratří Lipských.

I. Počátkova zimní olympiáda
KDY: sobota od 14.00
KDE: Počátky, fotbalové hřiště

Kulturní zařízení města Počátky zve malé i velké na na I. Počátkovu zimní olympiádu v sobotu 19. února od dvou hodin na fotbalovém hřišti. S sebou lyže, sáně, boby, prostě něco, na čem je možné sjet z kopce dolů. Vhodné pro školkové děti a prvního stupně. K občerstvení bude teplý čaj. Akce se uskuteční pouze za dobrých sněhových podmínek.

Havlíčkobrodsko
Začarovaný les
KDY: sobota od 14.00 a 15.30
KDE: Přibyslav, kulturní dům
ZA KOLIK: 20 korun

Přibyslavská pimprlata zvou na loutkovou pohádku s názvem Začarovaný les v sobotu 19. února od dvou a od půl čtvrté do kulturního domu. Vstupné je dvacet korun.

Zahájení výstavy: O lese
KDY: pátek od 16.00
KDE: Přibyslav, Kurfürstův dům

Výstavu Hany Sommerové s názvem O lese zahájí vernisáž v pátek 18. února od čtyř hodin odpoledne. Výstava ze souborů linorytů.

Život, sex a smrt u indiánů
KDY: středa 23. února od 19.00
KDE: Havlíčkův Brod, Městské divadlo
ZA KOLIK:

S představením Život, sex a smrt u indiánů zavítá Jaroslav Dušek a Mnislav Zelený Atapana do Havlíčkova Brodu. Akce se uskuteční v Městském divadle ve středu 23. února 2022 od sedmi hodin večer. Jaroslav Dušek se svými spirituálními znalostmi z kultur celého světa komentuje s jeho typickým humorem a nadsázkou osobní zkušenosti Mnislava Zeleného Atapany z jeho spolužití s amazonskými indiány. Přiblíží tak divákům. tajemné schopnosti šamanů, jejich způsob výchovy dětí, spirituální a fyzické zkoušky dospělosti i veselé pohřby, kdy život a smrt jedno jest a to vše v kontrastu s naší sebedestruktivní, úřednickou, zpohodlnělou civilizací. Vstupenky v předprodeji je možné zakoupit na www.mdko.cz.

NA JIŽNÍ MORAVĚ
Pozvali nás do vesmíru
KDY: neděle od 11.00 a 15.00
KDE: Brno, Technické muzeum

Svou sbírku téměř šesti stovek podpisů kosmonautů a astronautů představí v neděli při komentované prohlídce v brněnském Technickém muzeu kurátor oboru letectví a kosmonautiky Tomáš Přibyl. Prohlídky mají omezenou kapacitu, zájemci si musí místo rezervovat na mailu akce@tmbrno.cz.

Olympijský festival
KDY: denně od 9.00, ještě do neděle 20. února
KDE: Brno, Nová Zbrojovka

Zájemci si mohou vyzkoušet až dvacet nejrůznějších sportů a užít si olympijskou atmosféru u přenosů z her. Nebude chybět curling, snowpark, skokanský můstek, nebo běžkařská dráha a kluziště. Vstup na Olympijský festival je 50 korun. Otevřeno je vždy od devíti ráno, vstupenky je vhodné rezervovat na webu festivalu. Součástí areálu bude stejně jako v létě Olympijská zóna EDA.

Den průvodců
KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Brno
ZA KOLIK: 30 korun

Zájemci mohou poznávat Brno s profesionálními průvodci, něco se dozvědět a užít si hezkou procházku. Připraveno je devatenáct prohlídek. Lidé poznají například Černá Pole, brněnské kavárny, kostely nebo Brno před sto lety. Vstupné je třicet korun. Lístky lidé koupí na vstupenky.ticbrno.cz. Kapacita je omezená.

Vinyl burza
KDY: 26. února od 10.00
KDE: Znojmo

Kdo má zájem prodat nebo koupit staré desky, může zavítat na Vinyl burzu do Domu umění na Masarykově náměstí ve Znojmě. Akce se koná 26. února od deseti hodin ráno. Vstupné je třicet korun, prodejci zaplatí padesátikorunu za stůl. V případě zájmu o prodejní místo na burze mají prodejci kontaktovat Renatu Hurníkovou na e-mailu propagace@ muzeumznojmo.cz.

Zdroj: https://trebicsky.denik.cz/tipy-na-vikend/po-stopach-zikmunda-z-krizanova-az-k-jihlavskym-hradbam-lide-vyrazi-na-pochod-20.html

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Recyklované plechovky nastupují. V Plzni jim fandí, v Humpolci hliník nechtějí

Pá Úno 18 , 2022
Kvůli uzavřeným výčepům během covidu přišly pivovary o své zákazníky. Hledaly nové cesty odbytu svého produktu, a tak sáhly během pandemie po plechovkách. I tento obal ovšem prochází vývojem. Díky většímu poměru recyklovaného hliníku mají nyní nové pivní plechovky Plzeňského Prazdroje až o 30 procent nižší uhlíkovou stopu. Pivovar Bernard […]
Podíl recyklátu obsaženého v plechovkách Prazdroje se zvýšil na 75 procent.

You May Like

Témata