Je vaše platební karta IN?

2

K čemu je platební karta? K placení v obchodě? Ale kdepak, to už neplatí. Pokud chcete jít s dobou, pořiďte si platební kartu jako módní doplněk. Třeba jako přívěšek na klíče. Nebo kartu s fotografií vašeho partnera.

Platebních karet je v Česku vydáno více než šest milionů. V obchodech dnes používá kartu k placení místo hotovosti 30 % zákazníků. Trh platebních karet začíná být nasycen a sílí konkurence. Společnosti, které platební karty vydávají, mění strategii. Už jim nestačí, aby lidé kartami platili. Chtějí ve svých klientech vzbudit pocit, že pouze pokud budou mít „tu správnou“ kartu, budou skutečně IN. Pozornost se v letošním roce soustředí na design karet.


Dvě největší společnosti na českém trhu – MasterCard a VISA – se letos chystají spustit celou lavinu novinek. Karty se budou zaoblovat, zmenšovat, budou svítit i hrát. Nezbývá než doufat, že s nimi ještě bude možné platit.


„Spotřebitelům již nestačí pouze karta se základní platební funkcí, ale stále častěji hledají moderní služby,“ říká Ján Čarný ze společnosti MasterCard.


Myslíte si, že platební karta je malý obdélník z plastu? Tak to už neplatí. Společnost MasterCard letos na český trh uvede kartu s atypickým oblým tvarem. Část karty bude dokonce z poloprůhledného plastu. Změnit klasický tvar karty se chystá i VISA. Nová karta má mít nestandardní tvar, například kočičí hlavy nebo dárkového balíčku s mašlí.


Zákazníci dávající svou odlišnost rádi najevo budou moci zvolit miniaturní karty, které se vejdou jako přívěšek na klíče. Kvůli zmenšené velikosti se nedají použít v bankomatu, ale pouze k placení v obchodech.


Pro ty, kteří chtějí být výjimeční, jsou určeny karty s vlastní fotografií. Na levé straně karty bude volný prostor, kam bude možné umístit jakoukoliv fotografii. Každá karta tak bude originál. Chcete, aby vaše děti při nakupování nezapomněly, čí peníze to utrácejí? Dejte jim platební kartu se svým přísným obličejem a můžete sledovat, zda to na ně zapůsobí.


Neradi vybíráte dárky pro příbuzné? Potom vás potěší předplacená karta. Místo populárních peněz v obálce můžete darovat kartu nabitou libovolným finančním obnosem. Kartu je možné použít pouze k placení, obvykle má totiž atypický tvar, který znemožňuje výběr hotovosti z bankomatu. Karta nemá žádný PIN, používat ji může ten, kdo ji podepíše. Nemusíte se tedy před Vánoci prodírat obchody a hledat ten pravý dárek. Stačí věnovat oslavenci předplacenou kartu a ten si už vybere dárek sám.


Češi a platební karty v roce 2003 • celkový počet transakcí 67 652 432
 • objem transakcí (v tis.) 77 588 299
 • karet celkem 6 373 591
 • debetní karty 5 829 857
 • kreditní karty 203 274
 • charge karty 335 269
 • čipové a hybridní karty 1 428 732
 • počet bankomatů 2 669
 • počet transakcí v bankomatech 116 825 220

Zdroj: Sdružení pro bankovní karty, statistika nezahrnuje nebankovní karty


Je vám i tohle málo? Nové karty společnosti VISA mají mít do pár měsíců zabudovanou miniaturní baterii a elektrický obvod. Karta potom bude svítit, hrát oblíbenou melodii nebo na LCD displeji zobrazí zůstatek či poslední transakce provedené prostřednictvím karty. Nikde se sice nehovoří o tom, proč by měl zákazník potřebovat svítící kartu, jasné však je, že si bude moci vybrat z několika barevných světel.


V záplavě novinek se až může zdát, že společnosti vydávající platební karty trochu zapomínají, že většina klientů by možná spíše ocenila zrychlení placení kartou u obchodníka nebo zvýšení zabezpečení proti zneužití.


Příště: Zajímá vás, k čemu se používají bezdotykové platební karty?

Axl

2 thoughts on “Je vaše platební karta IN?

 1. no pekny, ale lepsi by bylo , kdyby se spolecnosti starali o vyssi bezpecnost karet. Napriklad na kartach vydavanych CITIBANK je fotografie majitele karty, to povazuju za prvek vyrazne zvysujici bezpecnost karty, proc tuhle moznost nenabizeji i ostatni banky? nechavat kontrolu na pracovnicich obchodu je dost naivni a nespolehlive. Osobne pouzivam kartu k beznemu placeni dost a za celou dobu co s ni platim, se mi stalo jen jednou, ze mi prodavacka neverila muj podpis a chtela videt obcanku, pritom podpis na karte a to co predvadim pri placeni si moc podobne neni, nehlede na to, ze casto mam kartu zpatky v penezence driv nez vubec neco podepisuju. To nevim jak si to potom muze prodavac overit. Dnes to resim tak, ze mam dva ucty a ten jeden pouzivam na beznou potrebu, placeni kartou a tak a na druhym mam vsechnx zbyvajici penize a nosim nejom jednu kartu. Kdyz me okradou nebo ztratim penezenku tak prijdu maximalne o penize z jednoho uctu a ne o vsechny. Jinak pro potencialni zajemce o moje penize, pin u sebe nenosim :-)).
  Ale jinak si myslim, ze moje karty jsou dostatecne IN (v ramci stredni tridy) :-))

  1. souhlas s Kapikem, kartou sice skoro neplatim, ale jedine co s sebou nosim je prave karta CitiBank, diky te fotce se ji nebojim ztratit:-)
   A jestli je in?? Je zlata, to je pro mne dostatecny duvod k tomu nezkoumat tvar, pruhlednost, ohebnost …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zastřešení Horního náměstí

St Kvě 26 , 2004
Zaručená zpráva exkluzivně pro Humpoláka z agentury Znojmyja.

You May Like

Témata