Jeden svět začne startem horkovzdušného balonu

Jen co mezinárodní festival filmů o lidských právech známý pod jménem „Jeden svět“ završil ve středu své hlavní působení v Praze, od 22. dubna se rozšíří do dalších měst v republice.

V regionech navštíví festival celkem čtrnáct měst a výjimkou nebude ani Jihlava. Jako hostitelské město přehlídky si pořadatelé vybrali Jihlavu už podruhé. Hlavním centrem dění bude jihlavský klub Vrak bar i další místa, kluby, výstavní sály, ale třeba i Masarykovo náměstí v Jihlavě. Snahou pořadatele přehlídky, kterým je organizace Člověk v tísni – společnosti při ČT, je informovat o aktuálním dění ve světové dokumentární tvorbě a upozornit na současné trendy v oblasti dokumentární tvorby, která se zabývá problematikou lidských práv. Hlavními tématickými okruhy se pro tento rok staly migrace, její příčiny a následky, dále ženská práva a drogová problematika. V Jihlavě bude promítnuto celkem osm dokumentárních filmů. Některé z nich byly uvedeny i v soutěžní sekci přehlídky. „Součástí naší vize bylo vždy dostat filmové dokumenty z festivalu do kin, k lidem, použít filmovou projekci jako příležitost k dialogu i ke konfrontaci názorů. Proto se festival většinou prezentuje i na veřejných prostranstvích v centru měst a doplňkovými kulturními akcemi láká diváky do festivalových kin a klubů,“ říkají pořadatelé. A tak letos v Jihlavě, v den zahájení přehlídky se mohou lidé těšit na šermířská vystoupení a dojde dokonce i na vzlet horkovzdušného balonu, který bude startovat přímo z Masarykova náměstí. Slavnostního zahájení se ve Vrak baru zúčastní i zástupci města, organizátoři ze společnosti Člověk v tísni a dojít by mělo i ke slavnostnímu předání odměn Vyšší odborné škole grafické, která se zúčastnila soutěže „Jeden svět na středních školách“ na téma antirasistický plakát. V průběhu konání festivalu, který bude 25. května završen koncertem v jihlavském klubu Maňana, se uskuteční i řada doprovodných besed. Po celou dobu konání festivalu bude možno navíc zhlédnout výstavu fotografií na téma migrace, domácí násilí a drogy.

JAKÉ FILMY MŮŽETE VIDĚT V JIHLAVĚ

Snášenliví, nesnášenlivý: Třicetiletá Mathilde brojí proti imigraci a těm, kteří ji podporují. Nasser pochází z Alžírska a ve Francii žije se svou rodinou. Síla a krása Francie podle něj pramení z mísení kultu.

TÉMATICKÝ VEČER – DROGY

Děti za pár šestáků: Cestou do Tibetu, kde chtěla točit film, se režisérka Lin Li staví v Čcheng-tu, hlavním městě provincie S´-čchuan. Setkává se tu se skupinou dětí, které žijí na ulici a jsou závislé na heroinu.

Larry versus Lockney: Larry Tanahill je prostoduchý farmář ze západotexaského městečka Lockney, který by se nikdy nestal bojovníkem za lidská práva. Školní rada se ale rozhodla zavést drogové testy pro všechny studenty z Lockney a Larry byl jediný, kdo byl proti.

TÉMATICKÝ VEČER – ŽENY

Na ten den nikdy nezapomenu: Film se věnuje rituálu ženské obřízky.

V domě mého otce: Osobní a poetická výpověď o místě, jež je ženám vyhrazeno v tradiční islámské společnosti, o tradici dojednaných sňatků a důležitosti panenství při vstupu do manželství.

Čistotaprolomit kruhy mlčení: Film nabízí nezaujatý pohled na rituál Tahara. Rituál čistoty, jejž ortodoxní judaismus uvalil na vdané ženy během menstruace.

Program festivalu Jeden svět v Jihlavě 22.4. – 25.4.

úterý 22. 4.

ZAHÁJENÍ NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ: Vivamus – skupina historického šermu s pásmem krátkých šermířských povídek (16.54), Start horkovzdušného balonu (17.15)

ZAHÁJENÍ V KLUBU VRAK BAR: TÉMATICKÝ VEČER: MIGRACE Promítání filmů (18.00): Snášenlivý, nesnášenlivý, ilegální přistěhovalci, Lowest of the Low, (navíc beseda s cizincem pracujícím v ČR a zástupcem organizace Člověk v tísni)

středa 23.4.

VRAK BAR, TÉMATICKÝ VEČER: DROGY Promítání filmů (18.00): Děti za pár šestáků, Larry versus Lockney (navíc beseda na téma drog ve vězeňství, péče o uživatele drog ve výkonu trestu odnětí svobody)

čtvrtek 24.4.

VRAK BAR. TÉMATICKÝ VEČER: ŽENSKÉ TÉMA Promítání filmů (18.00): Čistota – prolomit kruhy mlčení, Na ten den nikdy nezapomenu, V domě mého otce (navíc beseda s M. Frouzovou na téma Ženy v islámské společnosti)

DOPROVODNÉ AKCE:

pátek 25.4.

klub Maňana: koncert skupin Tabletky a Apple Spokesman (20.00)

– Vrak bar: výstava fotografií z celosvětových kampaní proti domácímu násilí, výstava výtvarných prací studentů na téma zneužívání drog

– Café Jablkoň: výstava migračních portrétů lidí z celého světa

VSTUPNÉ:

– Program v klubu Vrak bar, který zahrnuje promítání filmů a besedy, přijde zájemce na 40 korun.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

STŘÍPKY Z AMERIKY: Nikomu nic není svaté

Út Dub 22 , 2003

You May Like

Témata