Jezdci a koně ovládli humpolecké závodiště

Další kapitolu do historie jezdectví napsali o víkendu v Humpolci. Šest desítek špičkových koní a jezdců ve zdejším jezdeckém areálu měřilo síly v jedenáctém ročníku mezinárodní soutěže ve všestrannosti kategorií CIC* a CCI**.
Druhá z nich je považována za vůbec nejobtížnější disciplínu jezdeckého sportu.

„Je jen škoda, že se do toho jedinečného areálu nepodařilo na soutěž přilákat více zahraničních koní a jezdců. Předpokládáme, že se to zlepší se vstupem do Evropské unie, až nebudou takové problémy s veterinární kontrolou na hranicích,“ zalitoval prezident České jezdecké federace Jaroslav Pecháček.
Třídenní soutěže, kde porovnali své dovednosti také senioři a mladí jezdci, se kromě tuzemských účastnili též jezdci a koně z Maďarska, Itálie a Slovenska.

„Přihlásili se kvalitní jezdci s kvalitními koňmi. Podobný závod se jede už vlastně jen v Poděbradech a Karlových Varech,“ poznamenal ředitel závodu a spolupořádajícího humpoleckého školního statku Pavel Horáček. Pořadatelé i jezdci uvítali páteční déšť, díky kterému se stal terén závodiště pro koně bezpečnější. „Hlína trochu změkla, což je dobré, protože suchá a tvrdá země klade na koně velké nároky s rizikem úrazů,“ řekl Horáček.
V kategorii CCI** nakonec v humpoleckém závodu zvítězila Renata Marková s koněm Taras. V CIC* získala zlato Lucie Saifrtová s koněm Denisa 2.

Soutěž ve všestrannosti je jednou z olympijských disciplin. Zahrnuje v sobě drezúru, terénní jízdu a parkur. Humpolecký jezdecký areál vznikl jako první svého druhu v zemi a dodnes je svými parametry považován za nejkvalitnější. Pořádají se zde kromě soutěží ve všestrannosti také finále soutěže Zlatá podkova. Její osmatřicátý ročník se tady uskuteční za měsíc.
Jezdecký sport má v Humpolci tradici: zdejší Střední zemědělská škola a Školní statek – spolu s místním jezdeckým oddílem hlavní pořadatelé akce – slaví letos 116 let od svého vzniku.

Škola má nyní asi sedmdesát žáků, kteří se připravují v oboru agropodnikání se zaměřením na chov koní. „Těší nás to, stejně jako fakt, že i zájemců o jezdecký sport přibývá. Je pro nás potěšující, že se i naši žáci dostanou do těchto náročných závodů. U některých předpokládáme, že se probojují i do finále Zlaté podkovy,“ řekl ředitel školy a prezident soutěže Miroslav Červený.

„Použitelnost koní se změnila. Dřív to byly hlavně zdroje pracovní síly, teď se kůň stal koníčkem se sportovním vyžitím pro lidi, které to baví,“ připomněl Horáček.

Čtěte dále:   Červnová kvalifikace Zlaté podkovy proběhne. Do Humpolce chce 40 vozatajů

VÝSLEDKY ZÁVODŮ:

KATEGORIE CCI** 1. Renata Marková – Taras 2. Jaroslav Hatla – Amicus-K 3. Radka Dvořáková – Beatrice

KATEGORIE CIC* 1. Lucie Saifrtová – Denisa 2 2. Laszló Egyed – Regolo 3. Jaroslav Hatla – Karla

Zdroj: MF DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Slzy slunce

Út Čvc 29 , 2003
Humpolák Vám přináší novou službu pro situace , kdy váháte zda jít či nejít na určitý film do kina . Dnes vše o filmu „SLZY SLUNCE“ , který humpolecké kino uvede v sobotu 2.8. a v neděli 3.8. Čtěte dále:   Krajská liga: Humpolec padl v boji o první příčku

You May Like

Témata