Jihlavská Porta zná vítěze

2

Další Porta, letos poprvé v Jihlavě, je za námi.

Své historicky první vítěze zná celostátní finále Porty v Jihlavě. V sobotu na amfiteátru skončil Dvoranou a předáním pěti interpretačních a jedné autorské Porty v podobě hliněných plastik úvodní jihlavský ročník soutěže.
Vítězi interpretačních Port se staly skupiny Pod kloboukem Bossa z Brněnska, Kvinta z Litvínova, Kajkery z Frýdku­Místku, pražský Lístek a břeclavská teenagerská kapela Rovnátka. Autorskou Portu si z Jihlavy odvezl pražský písničkář J. Holan za soutěžní skladbu Všechno ti dám. Porota v čele se zpěvačkou Věrou Martinovou navíc udělila ocenění Sylvě Čekalové z kapely Lístek za hru na panovu flétnu a Tereze Terčové za zpěv. Finálový večer Porty se odehrával v sobotu do pozdního večera za přihlížení velmi slušně zaplněného hlediště amfiteátru. I když jihlavské Portě právě nepřálo počasí, organizátoři hodnotí celý festival kladně a avizují, že by se za rok do Jihlavy opět rádi vrátili.
Finálový den Porty začal po poledni u boční scény. Porota a asi padesátka diváků tu pod deštěm hrozícími mraky sledovaly soutěž o autorskou Portu. Mnozí interpreti nepřekypovali sebevědomím a nebylo výjimkou zaslechnout věty jako „jsem tu omylem, přihlásili mě kamarádi nebo ušil jsme si na sebe bič ­ nevěděl jsem, že tady tu písničku taky budu muset hrát.“ Pražský písničkář Jaroslav Holan sdělil publiku, že tahleta Porta je pro něj osobně souhrnem všelijakých trapasů a nedorozumění a vzápětí si ne a ne vzpomenout na text refrénu (podařilo se napotřetí). Své ujištění, že jde o soutěž autorskou a nikoli interpretační, doložila porota dokonale, když právě J. Holana vyhlásila vítězem. „Všechno ti dám…jen ne tu Portu,“ mohl pak Holan sdělit publiku lehce doplněný název své skladby při večerní Dvoraně. „Třeba na náměstí jsem viděl krásný poutač na Portu, ale šikovně ukrytý za dveřmi knihovny, to by chtělo zlepšit,“ komentoval Holan pro JL svoji odpolední kritickou zmínku.
Večerní Dvorana začala s lehce transvestitivně vyhlížející recesistickou partou Semtex, která také vystřihla úvodní hymnu Vlajka. Po osmé hodině areál mohutným „ahoj“ vstoupil do živého rozhlasového vysílání, pódium pak patřilo legendě v podobě brněnské kapely Folk Team a pak už došlo na první vítěze. Pro premiérovou jihlavskou Portu si přišli sourozenci Martina a Jakub Strnadovi z kapely Pod kloboukem Bossa, po nich pak litvínovská Kvinta a další. Vítězné kapely (narozdíl od minulých let) mohly zahrát při Dvoraně po dvou písničkách i promluvit k publiku. „Dávejte si tady strašnýho majzla na auta, na telefony a na hlasivky…,“ upozornila ovšem z pódia Martina Strnadová přítomné namísto velkých díků.
Jinak ovšem Porta proběhla například podle hodnocení Městské policie Jihlava bez větších excesů. „Stížnosti od občanů na hluk jsme nezaznamenali a řešili jsme jen dva zásahy proti mimojihlavským opilcům, kteří se chtěli do areálu dostat bez lístku,“ uvedl pro JL ředitel MP Jan Frenc. Policisté Policie ČR Jihlava nasměrovali ve čtvrtek večer rozpáleného mladíka z Lipnice n.S. na záchytku. Ve stejnou domu museli řešit právě krádež mobilu a 800 Kč z volně odložené tašky na baru v areálu Březinovy Sady a v sobotu mezi 4. a 8. hodinou ranní vykradení malého Fiatu, z nějž byly odcizeny věci za bezmála 16 tisíc korun.
Až do půlnoci se v sobotu v rámci finálového večera střídali v amfiteátru soutěžní kapely a hosté, z nichž asi největší parádu přinesli nestárnoucí Hop Trop. Diváci je doslova nechtěli pustit z pódia a Jaroslav Samson Lenk dal jihlavskému „novoportovému“ publiku ve finále radu: „Lidi, tleskejte muzikantům, oni to dělají jenom proto. Oni se počůrají blahem, uříznou si ucho a hodí vám ho, když na ně budete hodný…,“ radil písničkář Jihlavě do dalších Port. Za tou letošní se vrátíme s podrobným hodnocením organizátorů v některém z nejbližších vydání JL.
Zdroj: Jihlavské listy 8.7. 2003

olaf

2 thoughts on “Jihlavská Porta zná vítěze

  1. byla jsem tam , a když porovnám s těmi dřívějšími tak můžu říci jen že to bylo moc hezké

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpoleční rybáři smlouvají s blízkou obcí o ceně za pozemky

Čt Čvc 10 , 2003
Humpolečtí rybáři chtějí v lokalitě u závodiště Zlaté podkovy postavit velký rybník o rozloze jedenácti hektarů.

You May Like

Témata