Jihlavský útulek se má otevřít v červenci

Po několika letech jednání by se Jihlava konečně mohla v dohledné době dočkat psího útulku. Do konce května by měl magistrát vybrat dodavatele, od června se začne stavět.

„Po zpevnění plochy v části vojenského areálu v Jihlavě – Pístově a jejím osazení kotci by mohl psinec začít prozatím provizorně sloužit od července,“ řekl ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc.
Celkové náklady na psí útulek dosáhnou 3,5 milionu korun, roční provoz si vyžádá přes půl milionu. Provozovatelem útulku bude městská policie.
V areálu bude ještě nutné dokončit biologickou čističku vody, upravit zázemí pro obsluhu, osadit porodní a karanténní kotce.
Útulek by měl být kompletně hotov letos na podzim. Bude v provozu denně od šesti do třiadvaceti hodin včetně sobot a nedělí a jeho obsluhu budou tvořit čtyři lidé. Kapacita bude kolem stovky psů, Frenc však nepředpokládá, že by se plně využívala.
Fotografie a popis každého psa se objeví na internetu. „Zájemci si budou moci psa nejdříve zapůjčit na několik dní na zkoušku. Psi budou zdarma, lidé budou pravděpodobně po dobu jednoho roku osvobozeni od poplatku. Pracovníci útulku nebo strážníci pak namátkově zkontrolují, zda je pes v dobrých rukou,“ podotkl Frenc. Povinnost mít psí útulek vyplývá pro Jihlavu jako krajské město z novely veterinárního zákona. Zatím bude sloužit pouze Jihlavě. „Případné využití pro celý kraj je věcí dalších jednání, stejně jako příspěvek kraje na provoz,“ vysvětlil ředitel Frenc.
Výhledově by – podle Frence – mohlo zařízení sloužit také kočkám.
Strážníci jich ročně v Jihlavě odchytí kolem tří desítek, převážně po upozornění občanů. Zatím je podle veterinárního zákona nechají vykastrovat a opět je vypustí v místě odchytu. Dravé ptáky a jinou sporadicky odchycenou zvěř strážníci převážejí do zařízení ochránců přírody v Havlíčkově Brodě.

Zdroj: MF DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Počátky lákají na Den přírody

Pá Kvě 23 , 2003
Zúčastnit se rybářské soutěže, povozit se na koních, zhlédnout ukázky výcviku dravých ptáků, prostřednictvím proskleného úlu nahlédnout do společenstva včel, a nebo si zasoutěžit v sekání dřeva.

You May Like

Témata