Karel Janoušek: Kraj má ve správě majetek za 32 miliard korun. Chystá výstavbu hospice nebo parkovacích domů pro nemocnice

V Humpolci bude nová výjezdová stanice. Péče o majetek Kraje Vysočina spadá v tomto volebním období do kompetencí Karla Janouška. Je to on, kdo má poslední a také nejdůležitější slovo v určení investičních priorit kraje.

Dá se kvantifikovat objem majetku, který spravuje kraj na území regionu?
V současné době je hodnota nemovitého majetku Kraje Vysočina vyčíslena na více než 32 miliard korun. Pokud bychom majetek rozdělili podle organizací, které ho pro své fungování využívají, pak by šlo o téměř pětimiliardový majetek, sociální zařízení například využívají objekty za téměř 2,5 miliardy korun. Majetek za téměř 7,5 miliardy slouží jako zázemí pro krajské nemocnice a záchranku.

Které důležité veřejné a další stavby se podařilo v letošním roce kraji dokončit? Které jste naopak začali stavět?
Nedá se říci, že některá akce je více důležitá a některá méně důležitá. Z našeho pohledu jsou všechny stavební akce, realizované v oblasti nemovitého majetku, důležité. Z těch finančně náročnějších akcí bylo v roce 2021 dokončeno například „Rozšíření urgentního příjmu“ v Nemocnici Pelhřimov nebo „Stavební úpravy budovy administrativy“ také v Nemocnici Pelhřimov. V neposlední řadě byla dokončena transformace Domova Háj Ledeč nad Sázavou a transformace Domova Kamélie Křižanov, v rámci kterých došlo k vybudování 20 nových objektů.

Z nově zahajovaných akcí v roce 2021 můžeme zmínit výstavbu tělocvičny pro VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou, rekonstrukci vstupního pavilonu v Nemocnici Nové Město na Moravě, rekonstrukci tepelných zdrojů v Nemocnici Jihlava, výstavbu gastrostudia pro OA a HŠ v Havlíčkově Brodě nebo rekonstrukci sušky pro Školní statek Humpolec.

Investice do staveb financuje Kraj Vysočina pouze z vlastních zdrojů? Jak velký byl letos krajský investiční rozpočet?
Kraj Vysočina financuje investiční stavební činnost v oblasti nemovitého majetku jak z vlastních zdrojů, to je ze schváleného rozpočtu, tak využívá i spolufinancování z integrovaného regionálního operačního programu (IROP) nebo z Operačního programu životní prostředí (OPŽP).

Rozpočet Kraje Vysočina pro rok 2021 je ve výši zhruba 1 miliardy 409 milionů Kč (tedy bez investic do komunikací). Více než půl miliardy korun se prostavělo resp. proinvestovalo ve zdravotnictví, školství zhodnotilo svůj majetek o cca 430 miliónů korun, sociální zařízení letos kraj opravil za 203 milionů korun uvolněných z vlastního rozpočtu.

Jak vypadá rozpočet na rok 2022? Museli jste do něj promítnout např. šetření?
Rozpočet Kraje Vysočina pro rok 2022 v oblasti investic do nemovitého majetku (bez investic do komunikací) je 1,537 miliardy korun. Rozpočet byl připravován tak, aby primárně pokryl rozestavěné a zasmluvněné stavební akce a byla dokončena nebo zahájena projekční příprava již projednaných stavebních akcí. V neposlední řadě byly do rozpočtu, v rozumné míře, zařazeny nové stavební akce. Realizace malé části investičních akcí, těch které by generovaly vyšší finanční nároky, byly posunuty v čase.

Čtěte dále:   Milá setkání a dost peněz. Koledníci v Brodě a Humpolci vybrali přes tři miliony

Krajská rada schvalovala střednědobé plány krajských nemocnic. Píše se v nich, mimo jiné, o pětici nových výjezdových stanovišť záchranky. Kde by měla vzniknout, proč a kde se začne?
Půjde o tato místa – Humpolec, Telč, Náměšť nad Oslavou, Pacov, Bystřice nad Perštejnem, Velké Meziříčí. V Humpolci bude nová výjezdová stanice v současném areálu Domova pro seniory, bude to stavba na krajském pozemku. V ostatních městech nám místní samosprávy pomáhají vytipovat vhodné pozemky pro stavby.

Jak je to nyní s výstavbou krajského hospice? Bude jeho stavba součástí rozpočtu na příští rok?
S výstavbou „krajského hospice“ se uvažuje v Havlíčkově Brodě v bezprostřední blízkosti stávající nemocnice. Probíhají jednání se Spolkem pro lůžkový hospic Mezi stromy o převodu investorství a poskytnutí projektové dokumentace a jednání s Městem Havlíčkův Brod o poskytnutí resp. darování pozemku pro uvedenou stavbu.

V současné chvíli ještě není výstavba hospice součástí návrhu krajského rozpočtu na rok 2022, ale pokračuje její projektová příprava. Předpokládáme, že do rozpočtu bude tato akce zařazena v průběhu roku 2022.

Další sledované stavby jsou parkovací domy u krajských nemocnic. Jak to vypadá s jejich realizací?
U parkovacího domu u Nemocnice Třebíč v současné době probíhá veřejná zakázka na výběr zhotovitele projektové dokumentace. V roce 2022 by měly probíhat projekční práce a v průběhu roku 2023 bychom měli vypsat veřejnou zakázku na zhotovitele stavby a zahájit stavební práce.

Parkovací dům u Nemocnice Jihlava je součástí výstavby pavilonu geriatrické a následné péče, v současné době připravujeme zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku na výběr zhotovitele projektové dokumentace.

Obě projektové dokumentace, jak pro parkovací dům v Třebíči, tak i parkovací dům s pavilonem geriatrické a následné péče v Jihlavě, budou zpracovány metodou BIM – Building Information Modeling.

Co považujete osobně za nejdůležitější pro stavební sezónu příštího roku?
Za nejdůležitější v následující stavební sezóně považujeme eliminaci a pokud možno stabilizaci cenových turbulencí, abychom mohli dokončit stávající rozestavěné stavební akce v souladu s uzavřenými smluvními závazky.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci - Pelhřimovský deník: Seniory v Humpolci čeká stěhování: nový domov důchodců nabídne 204 lůžek

Út Pro 14 , 2021
Stěhování čeká v lednu důchodce v Humpolci. Půjde o přesun do lepšího, novotou vonícího domova důchodců, a to hned ze dvou budov. Jedna z nich pak půjde k zemi. O osudu druhé hejtmanství jedná. Čtěte dále:   NEJLEPŠÍ MĚSTA PRO ŽIVOT V ČESKU: NA VYSOČINĚ PATŘÍME MEZI ŠŤASTLIVCE!
Domov důchodců v Humpolci nutně shání brigádníky. Míří tam i vojáci

You May Like

Témata