Keltský svátek Beltine hostila Telč

Jak to vypadá, když do města přijedou více než dva tisíce vyznavačů keltské historie, zažila včera Telč. Zámecký park hostil už devátý ročník mezinárodního multikulturního festivalu keltské kultury Beltine. „Je to nejvýznamnější svátek, který oslavuje příchod jara, návrat světla. Zapalují se rituální ohně, zpívá se, tančí a hoduje,“ vysvětluje Tomáš Křivánek, předseda pořádajícího Bratrstva Keltů.

Na přehlídku, která trvala nepřetržitých 16 hodin, od středeční osmé hodiny až do čtvrtečního poledne, si našli cestu lidé prakticky z celé republiky. Parkovací plochy ve městě byly téměř přeplněny a městečkem najednou chodili muži ve skotských sukních, mladíci s pomalovanými tvářemi, bosé slečny v rozevlátých šatech s tepanými keltskými ornamenty, ale i zvědavci. „Lákal nás hlavně hudební program, ale zajímá nás i historie,“ uvedli manželé Kovářovi, kteří přijeli z Brna.
Celý program svátku keltské kultury začal rituálním zapálením ohně v keltské vesničce. Podle tradice posvátný oheň, od kterého se zapalovaly ty ostatní, by měl zažehnout druid. Jeho roli zastoupil člen francouzské skupiny Les Enfants de Finn. Úmyslem bylo zažehnout oheň bez použití sirek či zapalovače, pouze za použití pazourku. To se však přes mnohé pokusy a usilovné foukání do jisker nepodařilo, a tak musel být použit zapalovač. „Bude to smolný rok,“ věštili někteří.
Přesto byl oheň zažehnut a lidé mohli jeho obejítím ve směru hodinových ručiček provést rituální očistu těla. Po celých šestnáct hodin mohli návštěvníci nahlédnout do života Keltů, podívat se, jaké oblečení nosili, poslechnout si přednášku o jejich válečné strategii, nahlédnout pod ruce kováře, hrnčíře či si nechat zkrášlit tělo rituální malbou.
To už ale pomalu začínal program na jevišti. Nepřetržitých šestnáct hodin hudby zahájil koncert Jana Hrubého s Kukulínem. Následovala další desítka kapel, z nichž skupina Czeltic pokřtila nové album Still Crazy. Vyvrcholením bylo půlnoční vystoupení skupiny Happy to Meet s působivým ohňovým vystoupením. Program nezkazil ani půlnoční vytrvalý déšť, který pokračoval lehce až do rána. „Přišli se na nás podívat keltští bohové,“ komentoval počasí moderátor večera Jiří moravský Brabec, jenž posluchače dovedl až k sobotnímu poledni, kdy svátek Beltine skončil.

Čtěte dále:   Jiřický guláš

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pokud vyjde počasí, otevře se koupaliště už v květnu

Pá Kvě 2 , 2003
Přes současné mírné ochlazení předpovídají meteorologové v příštích dnech letní počasí. Teploty by se od poloviny týdne měly vyšplhat až ke třicítce. Jak zareagují provozovatelé koupaliště v Humpolci? Budou moci vyznavači plavání pod otevřenou oblohou skočit do bazénu? Čtěte dále:   O lidech - vystoupení ZUŠ

You May Like

Témata