Kraj opět podpoří sociální služby

Zastupitelstvo Kraje Vysočina na svém jednání v minulém týdnu rozhodlo o poskytnutí dalších peněz na provoz sociálních služeb v regionu. Finanční pomoc ve výši 6 milionů korun bude rozdělena mezi 14 neziskových organizací, které na Vysočině poskytují sociální služby.

„Pokud by nebyly podpořeny, hrozil by jejich zánik, čímž by se nabídka sociálních služeb stala nedostatečnou,“ odůvodňuje Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro sociální oblast. Podpořeny byly služby, které dostaly nižší dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí a dále služby, u kterých došlo k rozšíření kapacity, a jsou tak v současnosti žádané.

 

 
 

„S podporou mohou počítat například služby osobní asistence a pečovatelská služba. Jejich uživatelé jsou především senioři a osoby se zdravotním postižením,“ doplňuje radní Krčál. 

 

Finanční injekce pomůže také poskytovatelům, jejichž služby byly hrazeny z individuálního projektu. Tímto projektem byly od roku 2010 do března 2013 financovány nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, sociálně terapeutické dílny a další služby. Na ukončení projektu však státní rozpočet nereagoval v dostatečné míře a řada poskytovatelů se dostala do existenčních problémů. Pomoci musel kraj, který služby sociální prevence dofinancovává. Od roku 2015 se situace změní a kraje od státu financování sociálních služeb převezmou. „V příštím roce budou poskytovatelé naposledy žádat finanční prostředky přímo od Ministerstva práce a sociálních věcí,“ vysvětluje radní Krčál. Přechodem financování sociálních služeb na kraje by se mělo předejít peněžním výpadkům. „Je třeba vše připravit a domluvit se, jak budeme ve financování sociálních služeb na Vysočině postupovat,“ uzavírá radní Krčál.

 

V letošním roce podpořil Kraj Vysočina sociální služby částkou 130 milionů korun a tato částka bude po ukončení roku pravděpodobně ještě vyšší. Na Vysočině je celkem registrováno 113 subjektů, které poskytují celkem 248 sociálních služeb.

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. V Želivě chystají Octoberfest, v Pelhřimově trhy

www.kr-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Komici s.r.o.

Út Lis 19 , 2013
MěKIS v Humpolci vás zve na skvělé stand-up celovečerní představení ve kterém se představují ti nejlepší baviči z pořadu Na stojáka. Předprodej zahájen. Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. V Želivě chystají Octoberfest, v Pelhřimově trhy

You May Like

Témata