Krásy Východního Slovenska

1

Východní Slovensko je nádherné. Vzhledem ke své odlehlosti a vzdálenosti je však pro většinu Čechů neznámé. Ti většinou míří na západní Slovensko nebo do Tater. Což je obrovská škoda, jelikož Východ má zcela jistě co nabídnout a najdeme tu jedny z nejkrásnějších a nejzajímavějších koutů.

Krásy Východního Slovenska
Krásy Východního Slovenska

Především krásnou přírodu, z nichž je třeba vyzdvihnout hlavně tiesňavu Zadiel, která byla vůbec jako první přírodní památka zapsána na seznam UNESCO. Nebo Poloniny, opravdovou romantickou divočinu na Slovensko-Polsko-ukrajinském pomezí, takzvaný park tmavé oblohy. Nikde jinde v celé Evropě neuvidíte tolik hvězd jako tady. Slovenský kras se svými jeskyněmi, z nichž pro mě největším zážitkem byla jeskyně Krásnohorská, kde dostanete jeskyňářský oblek a vyzkoušíte si jaké to je býti jeskyňářem. A v neposlední řadě Slovenský ráj s prielomem Hornádu – divoký, skalnatý, zelený, se svými žebříky a můstky. Je tu na Východě celkem pět národních parků a tři chráněné krajinné oblasti.

Úžasný je slovenský venkov a menší městečka, kam ještě nedorazila globalizace a komerce, takže zde můžete zažít opravdové rustikální Slovensko. Žádné Kauflandy, Lídly, Hornbachy a obchodní centra. Žádná moderní architektura. Najdeme tu historické vesničky i městečka, jako jsou Bardějov a Rožnava, a krásné dřevěné kostelíky. Velkým zážitkem pro Čehůna jsou pak romské osady. Pohled na ně je na první pohled děsivý, na druhý zajímavý a pak pochopíte, že tito lidé takto žijí, žít tak chtějí a měnit nic ne, a že i tohle je specifická věc, kterou jinde jen tak neuvidíte. Na druhé straně jsou tu moderní a kulturní Košice, které vás dokáží pohltit a zaujmout. Historické staré město je prostě kouzelné. Na druhou stranu jsou ty i moderní části města, která jsou také velice zajímavá a jedinečná. A pak jsou zde i bizarnosti typu Luník IX. Košice jsou prostě pestré, barevné, zábavné a mě osobně přijdou mnohem krásnější a zajímavější než Bratislava.

Samostatnou kapitolou jsou pak místní obyvatelé. Ti nejzajímavější pro mě jsou „východňári“, silně vnímaná identita, kteří jsou lehce identifikovatelní podle výrazného přízvuku, spíše samotného jazyka, kterému nejen Čehůn, ale ani Slováci ze západu často nerozumí. A východňári jsou specifičtí i svou povahou. Živelnost, výbušnost či průbojnost jsou pro mě ta nejlepší charakteristika. Obrovský vliv na jedinečnost této krajiny mají i další početně zastoupená etnika, jako jsou Rusíni, Romové a Maďaři. A překvapivě Němci. Jestlipak víte, z čeho třeba vznikla nadávka „Ty jsi takový manták!“?

Čtěte dále:   PŘEDRAŽENÁ BÍDA NA ČESKÝCH HORÁCH. JAK DLOUHO TO JEŠTĚ VYDRŽÍME?

Samostatnou kapitolou je i místní kuchyně. Je výborná, neopakovatelná a původní poctivá. Mimo velká města opět McDonaldy a KFC nehledejte. Zde se ještě vše vaří poctivě. Domácí klobásky, neuvěřitelně lahodná, na jazyku se rozplývající uzená slanina, rajčata a papriky plné chuti, čerstvé šťavnaté ovoce jak z jižních krajů. Na jídelním lístku pak najdete slovenské speciality, jako jsou holubce (plněné zelné listy), lokše, úžasná kapustnica, ostrá rybí maďarská polévka halászlé. Pirohy a brynzové halušky se tu nedělají z prášku, ale ještě poctivé – domácí. Takové na západě nebo v Tatrách zcela jistě neochutnáte. Pokud se tedy chcete dobře najíst, doporučuji se vyhnout známým turistickým lokacím a vyrazit se najíst někam na dědinu, nebo do menších městeček. Pokud vyrazíte na jídlo do restaurací ve velkých městech jako Prešov nebo Košice, většinou vás moc nepřekvapí a narazíte pouze na standard, který najdete kdekoliv jinde. Čest skvělým vyjímkám jako je třeba Repubilka Východu (https://www.republikavychodu.sk/), která mě prostě nadchla.

A kupodivu, i když v čechách ještě stále většina lidí žije v dogmatu že slovenské pivo se nedá pít, tak kvalita piva se na východě neuvěřitelně zlepšila. Bohužel skončil pivovar Gemer, jehož pivo jsem měl ještě štěstí ochutnat. To pivo byla perla. Na druhou stranu zde vzniklo mnoho malých pivovarů, která dokážou vyrobit opravdu lahodná piva. A dnes i větší pivovary vyrábějí zajímavé pivní speciály, které se dají nalézt i na pultech velkých obchodních řetězců.

Východ mám prostě moc rád a moc rád se tam vracím. I když je to region (až na výjimky) chudý po ekonomické stránce, je to region bohatý na krásy a na příjemné a zajímavé lidi.

V následujícím videu je sbírka několika fotek z našich cest na Východ.

 

Axl

One thought on “Krásy Východního Slovenska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Co se děje na Platformě

Po Srp 24 , 2020
26.8. – 29.8.2020 Čtěte dále:   Tip na výlet - Údolím řeky Doubravy (REPOST)

You May Like

Témata