Léto v sousedním kraji: Rock for People Hope s Måneskin, Retrogaming i Nachmelenej pochoďák

Východní Čechy zažívá léto nabité kulturou. Jednou z největších akcí bude už tradičně festival Rock for People, ale na své si přijdou i fanoušci divadla, motosportu či a v našich tipech nezapomínáme ani na dětské publikum, které pobaví třeba Tři veteráni nebo KamzíkFest.

Rock for People Hope

Hned tři stage slibuje legendární tuzemský festival Rock for People, tentokrát s přídomkem Hope odkazujícím k doufání v lepší kulturní zítřky. Mezi 13. a 14. srpnem se můžete třeba na švédskou rockovou legendu The Hives, dorazí italský objev roku a vítěz Eurovision Song Contest Måneskin, post hardcorová formace Imminence, německá indie rocková pětka Leoniden, marseillský metalcore Landmvrks a australské elektro-industriální duo Skynd.

Z české scény se představí indie rockeři I Love You Honey Bunny, rock’n’roll v podání Deaf Heart, elektro-pop Domi, na scénu navrátivší se Evelynne a post-hardcore Brando’s Eyes. Kromě hudby čeká návštěvníky bohatý doprovodný program v podobě art stage s diskuzemi a performance, eko-městečko s představením neziskových organizací, nově upravené prostory Festivalparku, pestrý street food, pivo od lokálních i větších pivovarů a možnost parkování i kempování.

Josefstadt i Country a folk fest

A ani o další festivaly nebude ve východních Čechách nouze. Třeba Hořice už odpočítávají poslední hodiny před Rockfestem začínajícím 23. července. Na tamní podium dorazí Arakain, XIII. století, Forrest Jump, Traktor a další. Stejný den startuje také Colour Meeting v Poličce, na němž se dočkáte nejen hudebních a divadelních vystoupení, ale také workshopů a domácí kuchyně, a to vše se odehraje v unikátní atmosféře parku pod poličskými hradbami.

Jak už napovídá název, San Piego Fest je spojen s kapelou Vypsaná Fixa. Ta na zámek v Pardubicích pozvala na 24. července Ivana Mládka s Banjo Bandem a děti pobaví Mixle v piksle. Frontman fiXy Márdi zve na festival v devětadvacátém dílu podcastu KulTýden.

Od 30. července pak areál Cihelka pohostí v rámci patnáctého ročníku Studnice Festu takové hvězdy, jako jsou Tata Bojs nebo Visací zámek, a zahraje i Lenka Dusilová nebo Midi Lidi.

Country a folk festival potěší milovníky těchto žánrů v překrásném prostředí koupaliště a kempu Pecka už 30. července. Během dvou dnů zahraje třeba Žalman s kapelou či Michal Prokop. Do budovy bývalého nákladového nádraží v Jičíně zavítejte na Jinčí čin, který tentokrát zastřešuje téma štěstí.  To prozkoumáte a prožijete v rámci cyklu přednášek, panelových diskuzí, divadel, projekcí, koncertů a autorských čtení.

Tři srpnové dny si užijí příznivci tvrdí muziky na JOSEFSTADT v pevnosti Josefov. Mezi největší jména vystupující v Jaroměři patří deathmetaloví Decapitated, doomaři Belzebong nebo crust’n’rolloví ČAD.

Třetí ročník multižánrového festivalu hudby, divadla i výtvarného umění Artu Kus na Bojišti v Trutnově pohostí australský DUB FX a také balkánský ansámbl Boban Marković Orchestra. Dále sem v druhé půli srpna zavítají také Buty, Mňága a Žďorp a MYDY.

Netradiční zakončení prázdnin nabídne Theatrum Kuks, které se už dvacátým rokem snaží veřejnost přesvědčit, že baroko má mnoho společného s dneškem a i po 300 letech dokáže zaujmout, překvapit či pobavit. To divákům ukazuje výstavami, koncerty i divadelními představeními. Mezi 25. a 29. srpnem nezapomíná akce ani na děti. Ty potěší třeba divadlo o Lišce Bystroušce.

Koncert Rybiček 48 nebo Davida Kollera

Jednotlivé koncerty také nemůžeme opomenout, protože hudba prostě k letní atmosféře neodmyslitelně patří. Pořadatelé už zmíněného Rock for People v létě nezahálí a v prostorech Festivalparku připravují sérii koncertů prolínajících celé prázdniny a začátek září. Léta v parku se zúčastní na legendární Mňága a Žďorp, Vanessa nebo Jelen.

V rámci letní šňůry navštíví východní Čechy Rybičky 48 a s deskou Sex drógy rokenról přijedou do Pardubic poslední červencový den Tři sestry. Stejný den se do na místní dostihové závodiště vypraví Škwor s Tvářemi smutnejch hrdinů a na zámku pak začátkem srpna vystoupí Vojtěch Dyk. Tato sobota bude opravdu kulturně bohatá a na výběr bude ještě koncert kapely Alice s Danem Bártou a Ivan Hlas tento den zahraje v Hradci Králové.

Na Pardubický zámek se během léta sjede hned několik tuzemských muzikantů. Na pódiu se tu vystřídá Anna K., písničkář Pokáč nebo Bára Poláková či David Koller a zavítá sem také Vojtěch Dyk. Souhru kapel Traktor a Dymytry si pak užijí fanoušci v Hlinsku na koncertě Monster Meeting 28. srpna.

Září v Hradci zahájí nejslavnější hity kapely The Beatles v podání The Backwards, a to s Filharmonií Hradec Králové. Dirigovat bude Stanislav Vavřínek a tento koncert bude spojený s charitativní dražbou umělecké koláže Martina Doška.

Divadelní Veletoč i Jiráskův Hronov

Divadlo se toto léto přesune ze sálů na venkovní scény. Zámek Slatiňany přiláká 22. července hvězdně obsazené Strašidlo Cantervillské. V Pardubicích na zámku se pak koncem července odehraje divadelní festival Perštejnlove. V hlavním programu během pěti dnů čeká diváky jedenáct inscenací na třech scénách. Hrát se bude na obou nádvořích a v šapitó na prvním zámeckém rondelu.

Čtěte dále:   Zimní číslo Zálesí

Amfiteátr Chlum také láká na letní scénu, a to hned dvěma velkými hereckými jmény. Iva Janžurová a Eva Holubová přijedou 29. července se svou autorskou komedií Veletoč napsanou podle námětu jiné herečky Jany Paulové. Na dámskou jízdu vyrazte 13. srpna na představení Můžem i s mužem a 27. srpna si do diáře zapište inscenaci Sexem ke štěstí.

Na přelomu července a srpna vás čeká týden plný amatérského i profesionálního divadla, koncertů, divadelních seminářů a zábav v rámci Jiráskova Hronova. Jednadevadesátý ročník zve například na představení Generálka Jeho Veličenstva o životě Napoleona Bonaparte v podání Náchodské divadelní scény či Hamlety od Divadla Na zábradlí.

Výstava Retrogaming či Pozdní intimita

Skvělou alternativní výstavu najdete v třebíčském zámku. Zabývá se počátky osobních počítačů a nese název Retrogaming. Největší pozornost je věnována počítačovým hrám a domácím počítačům a konzolím z 80. let – československým i zahraničním. Jednotlivé exponáty jsou představovány přístupnou formou – nezbytné technické informace doplňují různé zajímavosti. Součástí výstavy je „pařanské doupě„, funkční herna s historickými počítači se stovkami her. Pamětníci si tak mohou připomenout velké herní hity.

Galerie moderního umění v Hradci Králové vytvořila výstavu Pozdní intimita, v níž se zamýšlí nad tématem hned několik vybraných autorů, mezi něž patří třeba Pavel Baňka nebo Veronika Šrek Bromová.

Zážitek na vlastní kůži přináší interaktivní výstava Lidé od vedle v Humpolci. Vyzkoušet si můžete pomůcky, které každodenně používají hendikepovaní lidé, a zjistit, jak obtížné je orientovat se v prostoru pouze pomocí hmatu a sluchu. Abyste se dozvěděli, jak lidé s tělesným postižením sportují, vyzkoušíte si také jízdu na handbiku.

Fotografie mapující Pardubice a jejich okolí hledáčkem Radka Kalhouse přinese místní zámek a v srpnu na vás čekají také dvě výstavy v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Zpřístupněna jsou Černá zvířata Terezy Říčanové a 12. srpna proběhne vernisáž výstavy Temná noc duše skupiny autorů.

Pivní pochod a food fest s uměním

Nachmelenej pochoďák. Tak se jmenuje už pátý ročník ochutnávek pivních speciálů doprovázený výstupem na horu Zvičinu. Startuje 24. července v centru Bílé Třemešné u Dvora Králové nad Labem. Desetikilometrový okruh krajinou Podkrkonoší doprovodí ochutnávka osmi piv z osmi minipivovarů z celé republiky.

Na Orlickém nábřeží se letos spojí umění a jídlo na Art and Food Festivalu 21. srpna. Na food piknik pak zve město Trutnov. 7. srpna na nábřeží organizátoři lákají nejen na skvělé jídlo a pití, ale také na doprovodný program v podobě řízených degustací moravského vína, prémiových rumů a další skvělé zábavy.

Pohádkové dny, Tři veteráni nebo rodinný festival

Malé fanoušky kultury určitě zabaví na Starých Hradech. Každou sobotu, neděli a středu o prázdninách jsou pro ně na nádvoří hradu a zámku připraveny soutěže a hry s opravdovými pohádkovými bytostmi. Pohrát si můžete s princeznou a čarodějnicí a nakrmit musíte místní obry. Po celý den pak můžete navštívit čtyři pohádkové prohlídkové okruhy s draky, vodníky, obry, skřítky, čarodějnicemi, vílami a čertíky.

Hrad Kost pak zve několikrát v průběhu léta na ohňovou show vyprávějící o zrození draka a do magického prostoru Kunětické hory přijedou v srpnu Tři veteráni hned na tři dny.

Hlavně pro ratolesti je určen KamzíkFest. Během 22. srpna vystoupí dětská kapela Čiperkové a netradiční show s tancujícím psem se ujme Áňa, Pó a pes. Nejen ti nejmenší se mohou těšit na pohádkový KamzíkLes plný pohádkových bytostí a  úkolů, při kterých se bude bavit celá rodina. Připravená bude tvořivá dílna a samozřejmostí je nejvíce oblíbené, tematické malování na obličej. Prázdniny pak můžete uzavřít 29. srpna na Rodinném festivalu se Škoda Auto v Solnici.

Přehlídky veteránů a kousek Ameriky

A na závěr něco pro nadšence do automobilů. Friends Fest v Pardubicích připravil pro návštěvníky přehlídku stovek amerických automobilů a motocyklů, včetně nejznámějších legend a veteránů, ale i prvního čistě elektrického SUV Ford Mustang MACH-E. V aréně proběhnou všechny disciplíny skutečného rodea a turnaj v koňském pólu. V areálu se budou tyčit indiánská tee-pee a jim v dohledu Václav Vydra se svojí 7. kavalérií generála Custera.

Milovníci auto-moto veteránů, vojenskohistorické technik a široké oblasti bytí a dění od první republiky po současnost můžou zažít procházku časem v rámci akce Retroměstečko, která se uskuteční 11. září.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Cyklopoint v Humpolci: samoobslužná opravna a nabíječka kol, vše na jednom místě

Pá Čvc 23 , 2021
Stačí vložit desetikorunu a cyklista je rázem zachráněn. Řeč je o takzvaném cyklopointu, který tento týden vyrostl v Humpolci. Široko daleko jde o jedinou samoobslužnou opravnu a nabíječku kol. Čtěte dále:   Sedmý týden na Platformě.
Speciální cyklopoint je k dispozici vedle humpoleckého infocentra, na křižovatce turistických a cykloturistických tras.

You May Like

Témata