Lidé na Vysočině byli nejhůře placeni v zemi

Zaměstnanci podniků na Vysočině byli v prvním čtvrtletí nejhůře placeni v zemi. Jejich průměrná hrubá mzda proti stejnému období loni stoupla o pět procent na 14 984 korun měsíčně. Naopak v Praze, kde jsou příjmy nejvyšší, dostávali lidé v průměru téměř 22 400 korun. Do peněženek jim každý měsíc přibylo 1 500 korun, zatímco lidé na Vysočině si přilepšili o necelých 730 korun.


Podle údajů Českého statistického úřadu zaostala Vysočina za republikovým průměrem téměř o 2 700 korun. Pod hranicí 16 tisíc korun zůstalo devět ze 14 krajů. Třeba Karlovarský kraj Vysočinu předčil o 17 korun. Na nízkých platech na Vysočině se zřejmě projevuje vysoká zaměstnanost v zemědělství. Na celkovém počtu 134 tisíc pracujících v kraji se zemědělci podílejí téměř desetinou, což je trojnásobek republikového průměru. Jejich hrubý příjem v loňském roce nepřevýšil 12 800 korun.
Nejhůře placeni v zemi jsou i zaměstnanci vysočinských stavebních firem. Měsíční plat asi 6 800 pracovníků do března meziročně stagno
v
al na 13 500 korunách. V zemědělství, lesnictví nebo stavebnictví také mnoho lidí vypomáhá jen v sezoně a na zimu končí v evidencích úřadů práce. Zřejmě i kvůli tomu se průměrná mzda v kraji na jaře propadla na nejnižší příčku také loni.
(zdroj: iDnes)

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pivo pro duši

St Čvn 1 , 2005
Ač nerada, uvádím zde dílko cizího autora. Následující zamyšlení Miroslava Vaice se mi ale tak líbilo, že jsem vám to počteníčko musela zprostředkovat.

You May Like

Témata