Vysočina patří mezi kraje s nízkým výskytem včelího moru

23

Projekt Vyšetření moru včelího plodu ze vzorků měli na území Kraje Vysočina 2019–2020 vznikl z iniciativy chovatelů včel, okresních a základních organizací Českého svazu včelařů a za organizační a finanční podpory Kraje Vysočina.

„Kraj Vysočina a chovatelé včel si jsou vědomi důležitosti plošného preventivního vyšetření a z tohoto důvodu vznikl projekt, který je ojedinělý zapojením vysokého počtu chovatelů včel,“ přiblížil Martin Hyský, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Mor včelího plodu se nalézá výhradně ve včelstvech včely medonosné. Původcem onemocnění je sporogenní tyčinkovitá bakterie Paenibacillus larvae, její spory jsou velmi odolné vůči vysokým a nízkým teplotám a vůči dezinfekčním prostředkům. Na šíření nemoci se podílejí rovněž parazité, škůdci včel a bohužel i nedodržování hygienických pravidel. Státní veterinární ústav Jihlava v období veřejné zakázky od 27. 9. 2019 – 31. 3. 2020 vyšetřil celkem 4 873 vzorků. Zúčastnilo se 57 základních organizací Českého svazu včelařů (ZO ČSV), bylo vystaveno 57 protokolů pro jednotlivé základní organizace a čtyři pro jednotlivce. Z tohoto množství bylo prokázáno celkem 23 pozitivních nálezů Paenibacillus larvae, což představuje 0,47 %.  Záchyt pozitivních vzorků je o dvě třetiny vyšší oproti prvnímu monitoringu moru včelího plodu v letech 2015–2016. „Velmi kladně hodnotím dodání vzorků od včelařů, kteří nejsou členy ZO nebo i jednoho včelaře, který neměl nárok na finanční podporu Kraje Vysočina a vyšetření si hradil z vlastních prostředků. Tato účast v projektu vypovídá o tom, že včelaři vnímají velmi citlivě důvody pro plošné preventivní vyšetření a aktivně se zajímají o problematiku zachování zdravých včelstev,“ doplnil radní Martin Hyský.

Ve výše uvedených chovech včel, kde byl zjištěn nález spor Paenibacillus larvae ale nebyly zjištěny klinické projevy onemocnění, je Krajskou veterinární správou (KVS) nařízen zákaz přemísťováni včelstev po dobu šesti měsíců, včelstva se sledují a po uplynutí této doby opakovaně kontrolují a vyšetřují. Nejúčinnější cestou je radikální likvidace nemocných včelstev a veškerého materiálu spálením a následná důkladná dezinfekce dle pokynů KVS. Chovatelům, jejichž včelstva a zařízení byla zlikvidována v ohnisku nákazy, poskytuje Ministerstvo zemědělství finanční náhradu.

„Na základě dosažených laboratorních vyšetření lze jednoznačně konstatovat, že akce byla velmi prospěšná a efektivní pro prevenci onemocnění včelstev. V roce 2019 bylo v České republice potvrzeno celkem 134 ohnisek moru včelího plodu. Nákaza se vyskytla v deseti krajích a v Kraji Vysočina nebyl potvrzen žádný výskyt moru včelího plodu. Kraj Vysočina patří v rámci České republiky dlouhodobě mezi kraje s nízkým výskytem moru včelího plodu,“ uzavřel radní Martin Hyský. S výsledky a výstupy projektu bude Kraj Vysočina dále pracovat, ať už nastavením další spolupráce se včelaři nebo ve vlastní činnosti.

Foto: Státní veterinární ústav Jihlava

včelí mor

Petr

23 thoughts on “Vysočina patří mezi kraje s nízkým výskytem včelího moru

 1. Bohužel jím ještě stále je, ale prezidenta nedělá. Za něj rozhoduje Mynář a další „poctiví rádci „

  1. A co má dělat? Rozdávat roušky, mýt WC nebo míchat desinfekci? Cokoliv řekne, tak kavárníci, pravdoláskaři a jiní podobní, stejně hned odsoudí..Takže raději mlčí..Role prezidenta v ČR není hlavní figura,rozhoduje premiér a parlament. Už to pochopte

     1. No někdo ho vyhodit bude muset, protože u něj je sebereflexe rovna nule.
      Větší moula už tam být nemohl. Zlatí Koten a Kučera!

   1. Například měl potrestat Nejedlého za to, že místo karantény si po návratu z Číny jezdil po Praze. Neudělal to.
    Pak by taky mohl vyhodit toho pána co je nejen bez prověrky, ale nyní už i usvědčený dotační podvodník. Kde jsou akce čisté ruce a padni komu padni?
    Jojo, lepší je nic nedělat, to rozhodně.

    1. Jak ho potrestat? Jedině vyhodit z funkce poradce. Jinak totiž prezident v našem systému trestat nemůže, od trestu je tu někdo jiný, víme..

     1. Dobrovolně povinné darování zajímavé finanční částky na dobročinné účely? Kdo chce hledá duvod,y, kdo nechce výmluvy. Víme.

    2. jenom se nestíhám divit, co je tu najednou odborníků na výskyt včelího moru…. To se už opravdu nedivím, že vysočina patří mezi kraje s nízkým výskytem včelího moru ….

   2. Přesně tak. Zeman má rozdávat roušky, mýt WC a míchat desinfekci. Alespoň něčím by byl užitečný. Podpořit v nelehké době svůj národ a ne být zalezlý jak skunk a čekat až to přejde.
    Toto už musí docvaknout nejednomu křupanovoliči. A oni to vědí a už je jim z něj také zle, jen
    navenek nechtějí přiznat, že se prostě spletli.

    1. Nikdo netvrdí, že Zeman je světoborný politik v současném věku a kondici. Ale má to jednu vadu. Jeho vyzyvatel bohužel byl také omyl. Rychlokvaška. Obě strany v ČR, tedy skupiny voličů musí doufat, že se v další prezidentské volbě objeví nové figury a hodné volby. Ne, jen králíci z klobouku vytažení, tři měsíce před volbou.

     A ono na současné situaci je vidět, že úřad prezidenta je skoro zbytečný. Není tu prezidentský systém a jeho role je dekorativní..Bohužel, všichni tři popřevratoví prezidenti si svoji úlohu vykládali jinak než ve skutečnosti byla.

     1. Vyzyvatel Zemana mel v tom souboji jednu zasadni nevyhodu. Nebyl arogantni prase.

    2. přesně takhle uvažuji o Karlovi, kdyby aspoň chodil mít záchody veřejné po městě, aspoň na něco by byl. ty křupani, co ho volili, musí po městě lézt kanaláma…

     1. No tak kdyby je chodil mít… No, nevím, kdo je tady křupan a měl by lézt kanály…

     2. úředníci městští, přestaňte tady lidi urážet a opravovat jim gramatiku… radši opravte chodníky a kanalizaci

     3. Tady někdo nechápe volební systém v komunálních volbách. Občané v ČR si nevolí starostu.Není přímá volba jako na Slovensku. Občané volí 21 zastupitelů a z něj, nejčastěji vítězná strana, hnutí, podle zisku mandátů sestavuje koalici. Většinou bývá starostou, kandidát na prvním místě té, které kandidátky.. Nemusí to tak být vždy.

      Pokud ODS získala už třetí volební období po sobě 5, slovy pět mandátů, byla to bohužel ona, kdo sestavoval koalici.Líbit se nám to nemusí, tedy těm co ODS nevolí, ale je to tak. ODS má v Humpolci své voliče a ti rozhodli. Až vyhraje jiný subjekt, kterýkoliv a bude mít 5 či více mandátů, bude to on, který nominuje i člověka na starostu..
      Kandidujte, sestavte něco, získejte důvěru a třeba to budete zrovna Vy, kdo se stane starostou.
      Nadávání je lehké..Něco dělat nebo přijít s dobrým řešením je horší..

    3. Pozor ale. Kanalizace se bude dělat aš se to hodí pivovaru. Kvůli obyčejným lidem se přece rozhodně nic kopat nebude

     1. Ze je prezident k nicemu Zeman nepotrdil. Ten potrvdil, ze prezident muze skodit.
      Ale budme optimisti. Ten pravy PAN prezident teprve prijde. Pokud si ho zvolime.

     2. Tak nevím, kdo tu koho uráží. Úředník městský též nejsem. Míru zdar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

TS Humpolec znovu otevřely kompostárnu i sběrný dvůr také pro širokou veřejnost

Út Dub 7 , 2020
Technické služby Humpolec v úterý 7. dubna 2020 znovu otevřely kompostárnu i sběrný dvůr také pro fyzické osoby.

You May Like

Témata