Lidé v okolí Želivky se dočkají opravy mostu ještě letos

Kožlí/Praha – Kvůli mostu přes Želivku u Brzotic mají obyvatelé z okolí vodní nádrže Švihov už dlouhá léta značné problémy. Most je v havarijním stavu a byla na něm omezena tonáž. Vodní nádrž rozdělila region na dvě části a most je důležitým spojníkem.

Do řešení se vložil europoslanec a rodák z Kožlí Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Výsledkem jednání na Středočeském kraji je příslib, že rekonstrukce mostu bude ještě v letošním roce.

„Mám potvrzený výsledek jednání s hejtmanem Středočeského kraje. Most na silnici II/150 u Brzotic je zařazen v seznamu akcí, které budou realizovány z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury. Kraj předpokládá zahájení rekonstrukce mostu po zadání veřejné zakázky v letošním roce,“ sdělil dnes novinářům europoslanec Tomáš Zdechovský. Vedle opravy stávajícího mostu chce Zdechovský také pokračovat v boji za druhý most přes Želivku u obce Kožlí.

 

Vodní nádrž udělala z regionu Sudety

Želivka je zdrojem pitné vody pro Prahu od roku 1975. Od té doby se region, který byl nejnavštěvovanějším koutem Vysočiny, vylidňuje. Důvodem jsou přísná ochranná pásma, která znemožňují cestovní ruch a podnikání. S tím souvisí nedostatek pracovních příležitostí a také špatná dopravní obslužnost.

„O vrácení života do regionu budu usilovat i nadále. Není možné, aby region, na jehož území se nachází zásobárna pitné vody pro Prahu, byl takto přehlížen. První vlaštovkou je rekonstrukce mostu, následovat musejí další kroky, kterými se zajistí udržitelnost kvalitního života v regionu,“ popisuje Zdechovský, který zahájil další jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou o podpoře.

 

Starostové na kritický stav ukazují dlouhodobě

To, že je situace v okolí Želivky vážná, říkají starostové z okolních obcí už několik let. „Jsem velmi rád, že nám Tomáš Zdechovský pomáhá, protože se věci začaly konečně hýbat,“ říká starosta Kožlí Václav Husák.

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Unikátní prohlídku zažije Želiv, budou furianti

                Právě v Kožlí se uskutečnilo v červenci 2014 první jednání o budoucnosti regionu a kompenzacích. Následovalo široké jednání starostů, zástupců Úřadu vlády, zástupců Povodí Vltavy v listopadu 2014. Poté se europoslanec Zdechovský sešel s ministerstvem zemědělství a také s hejtmanem Středočeského kraje.

 

V pátek se setká europoslanec s ministryní Šlechtovou

Tento pátek se setká europoslanec s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou, se kterou chce otevřít finanční pomoc regionu z fondů Evropské unie.  Podle Zdechovského jsou předběžně náklady do infrastruktury, čističek odpadních vod, kanalizací a zásahů na zkvalitnění vody v nádrži odhadovány na 3,7 miliardy korun. V řadě obcích také chybí základní občanská vybavenost, což chce europoslanec změnit.

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z deníku policie

Po Bře 2 , 2015
Opilý muž ležel před ubytovnou. Policisté dopadli muže, který odčerpával pohonné hmoty z produktovodu. Pachatel se vloupal do objektu zemědělské společnosti. Čtěte dále:   Vánoce na Pelhřimovsku klepou na dveře. Víme, kdy rozsvítí vánoční stromy

You May Like

Témata