Malá reflexe z vystoupení J. H. Krchovského v Humpolci

Sice trochu opožděně, ale přeci jen přináším pár postřehů s fotografiemi z letos již druhého literárního večera pořádaného Knihkupectvím Jana Zábrany a Městskou knihovnou.

Mé pozvání přijal tentokrát náš momentálně nejčtenější a nejprodávanější současný básník J. H. Krchovský. Patří původně k tzv. druhé generaci undergroundových umělců z 80. let, kdy začal navazovat spolu s J. Topolem a dalšími na tvorbu I. M. Jirouse, P. Zajíčka… Je skvělé, že i dnešní generace jeho poesii vnímají se zaujetím a nepovažují ho za nějakého trilobita z totalitní doby.

Krchovsky2.jpg

Jak bývá jeho zvykem, cestu do Humpolce si pečlivě naplánoval po železnici. Měl v zásobě množství různých spojení a přípojů. Přijel by kolem 17.00 nebýt toho, že mu ujel první spoj z Brna. Nakonec jsem sedl do auta a dojel pro něho do Havlíčkova Brodu, aby vystoupení začalo včas.

Krchovsky4.jpg

V 19.30 započal své čtení přednesem své zatím poslední sbírky Nad jedním světem a již dopředu avizoval, že to nejsou básně moc veselé a že po přestávce na nezbytnou cigaretu přečte několik básní z let předešlých, které by atmosféru poněkud projasnily.

Krchovsky3.jpg

Jako příklad přepisuji jednu z nich.

 / Mé milé je dnes dvacet čtyři / tak vytáhl jsem z kalhot úd / a napsal jsem si na žalud:

/ "Vše nejlepší ti přeje Jiří!" / už zvoní zvonek, otevírám / se stopořeným pohlavím /

dvě pionýrky na mě zíraj / snad přišly pro sběr, co já vím…

(ze sbírky Zamilovaný dement)

Krchovsky1.jpg

Po skončení vystoupení se šlo, jako obvykle ke Koňovi na pár piv, kde jsme ještě s přáteli probírali spoustu "důležitých věcí". Například jsme se dohadovali, kdo byl nejméně zajímavý zpěvák nebo zpěvačka z let normalizačních až do dneška. Vyhrála Krchovského favoritka Jitka Zelenková. Těžko by se asi hledal méně zajímavý umělec, který se však však neustále objevuje na televizních obrazovkách.

Čtěte dále:   Pašijový víkend

Celkově se dá určitě říct, že to byla vydařená akce. Literární klub v Městské knihovně byl plný a dle toho kolik lidí si nechalo podepisovat některou ze sbírek, se čtení dost líbilo. Po prázdninách se bude pokračovat.

Larel Kratochvíl, fotografie pořídil pan Martin Maršík

Karel Kratochvíl

2 thoughts on “Malá reflexe z vystoupení J. H. Krchovského v Humpolci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

KSČM chystá žalobu na Ester Kočičkovou

Pá Kvě 20 , 2005
Jak možná víte, Kočičková s Olafem Lávkou mají každou neděli v poledne stirický pořad Ptá se Ester Kočičková, ev. Ptá se Olaf Lávka. Právě pořad z minulé neděle je trnem v oku komunistům. Čtěte dále:   Vánoční odpoledne

You May Like

Témata