Malá reflexe z vystoupení J. H. Krchovského v Humpolci

Sice trochu opožděně, ale přeci jen přináším pár postřehů s fotografiemi z letos již druhého literárního večera pořádaného Knihkupectvím Jana Zábrany a Městskou knihovnou.

Mé pozvání přijal tentokrát náš momentálně nejčtenější a nejprodávanější současný básník J. H. Krchovský. Patří původně k tzv. druhé generaci undergroundových umělců z 80. let, kdy začal navazovat spolu s J. Topolem a dalšími na tvorbu I. M. Jirouse, P. Zajíčka… Je skvělé, že i dnešní generace jeho poesii vnímají se zaujetím a nepovažují ho za nějakého trilobita z totalitní doby.

Krchovsky2.jpg

Jak bývá jeho zvykem, cestu do Humpolce si pečlivě naplánoval po železnici. Měl v zásobě množství různých spojení a přípojů. Přijel by kolem 17.00 nebýt toho, že mu ujel první spoj z Brna. Nakonec jsem sedl do auta a dojel pro něho do Havlíčkova Brodu, aby vystoupení začalo včas.

Krchovsky4.jpg

V 19.30 započal své čtení přednesem své zatím poslední sbírky Nad jedním světem a již dopředu avizoval, že to nejsou básně moc veselé a že po přestávce na nezbytnou cigaretu přečte několik básní z let předešlých, které by atmosféru poněkud projasnily.

Krchovsky3.jpg

Jako příklad přepisuji jednu z nich.

 / Mé milé je dnes dvacet čtyři / tak vytáhl jsem z kalhot úd / a napsal jsem si na žalud:

/ "Vše nejlepší ti přeje Jiří!" / už zvoní zvonek, otevírám / se stopořeným pohlavím /

dvě pionýrky na mě zíraj / snad přišly pro sběr, co já vím…

(ze sbírky Zamilovaný dement)

Krchovsky1.jpg

Po skončení vystoupení se šlo, jako obvykle ke Koňovi na pár piv, kde jsme ještě s přáteli probírali spoustu "důležitých věcí". Například jsme se dohadovali, kdo byl nejméně zajímavý zpěvák nebo zpěvačka z let normalizačních až do dneška. Vyhrála Krchovského favoritka Jitka Zelenková. Těžko by se asi hledal méně zajímavý umělec, který se však však neustále objevuje na televizních obrazovkách.

Celkově se dá určitě říct, že to byla vydařená akce. Literární klub v Městské knihovně byl plný a dle toho kolik lidí si nechalo podepisovat některou ze sbírek, se čtení dost líbilo. Po prázdninách se bude pokračovat.

Larel Kratochvíl, fotografie pořídil pan Martin Maršík

Karel Kratochvíl

2 thoughts on “Malá reflexe z vystoupení J. H. Krchovského v Humpolci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

KSČM chystá žalobu na Ester Kočičkovou

Pá Kvě 20 , 2005
Jak možná víte, Kočičková s Olafem Lávkou mají každou neděli v poledne stirický pořad Ptá se Ester Kočičková, ev. Ptá se Olaf Lávka. Právě pořad z minulé neděle je trnem v oku komunistům.

You May Like

Témata