Město pro byznys 2010: Nejvíce se vyplatí podnikat v Jihlavě

Letošní třetí ročník celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, který pravidelně hodnotí podmínky pro podnikání v  regionech České republiky, přinesl výsledky za Kraj Vysočina. V konkurenci patnácti hodnocených měst v tomto regionu dosáhla na vítězství krajská metropole Jihlava. Humpolec letos skončil na 4. místě, druhý byl Havlíčkův Brod a třetí Pelhřimov.

 

Jihlava vykázala nejlepší výsledky zejména v oblastech podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy. Podíl středních a velkých firem je zde o desetinu vyšší než v jiných částech kraje a dynamika růstu počtu ekonomických subjektů předbíhá o polovinu krajské hodnoty. Z pohledu podnikatelů má místní radnice druhé nejlepší webové stránky. Hlavní město regionu se na první příčku vyšplhalo z loňské deváté pozice.

Naše výhodná poloha města rozvojem průmyslové zóny přispěla k vyrovnání se s porevolučními hospodářskými změnami. Nově založené podniky se staly velkou příležitostí pro rozvoj místních středních firem,“ vyjádřil se Josef Kodet, náměstek primátora Magistrátu města Jihlava.

Druhé místo obsadil Havlíčkův Brod, kde podíl firem v místním podnikatelském prostředí mírně převyšuje průměr ostatních měst a je zde nadprůměrné zastoupení sektoru služeb. Pozitivnímu vyhodnocení města pomohl přístup místní radnice. Třetí nejlepší lokalitou pro podnikatele na Vysočině je Pelhřimov. Ten přesvědčil zejména v průzkumu mezi podnikateli, kteří jsou zde nejspokojenější v kraji a prací místní radnice. Ta má druhý nejvyšší podíl kapitálových investic a zároveň i jeden z nejlepších ratingů hospodaření. Pelhřimovští úředníci jsou zároveň druzí nejúspěšnější v získávání evropských dotací.

Regionální podnikatelská klání pečlivě sleduje i společnost Eurovia CS, která je letitým partnerem projektu Město pro byznys. „EUROVIA CS působí ve všech regionech České republiky, tedy i na Vysočině. Dění v jednotlivých krajích nás tedy velmi zajímá a záleží nám na dalším rozvoji jednotlivých lokalit v podnikatelské oblasti. To je důvod, proč již třetím rokem podporujeme projekt Město pro byznys,“ sdělil Martin Řehořek, ředitel jihlavského závodu EUROVIA CS.

Cílem celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, je každoročně nalézt místo s nejlepšími podmínkami pro podnikání. Dle padesáti kritérií, která jsou rozděleny do šesti základních oblastí – podnikatelské prostředí, kvalita lokality, přístup veřejné správy, situace na pracovním trhu, cenové podmínky a telefonický průzkum mezi podnikateli – je hodnoceno 205 obcí s rozšířenou působností a 22 pražských správních obvodů.

Celorepublikové pořadí 205 českých a moravských měst bude vyhlášeno v září. V loňském roce se celkovým vítězem stalo město Klatovy.

Celkové pořadí srovnávacího výzkumu Město pro byznys Kraje Vysočina 2010:

Celkové pořadí

Průměrné pořadí z 50 kritérií

1. Jihlava

6,75

2. Havlíčkův Brod

7,08

3. Pelhřimov

7,21

4. Humpolec

7,25

5. Nové Město na Moravě

7,39

6. Světlá nad Sázavou

7,64

7. Moravské Budějovice

7,95

8. Žďár nad Sázavou

7,99

9. Chotěboř

8,11

10. Pacov

8,42

11. Třebíč

8,44

12. Náměšť nad Oslavou

8,49

13. Velké Meziříčí

8,50

14. Telč

9,11

15. Bystřice nad Pernštejnem

9,51

Kontaktní údaje:

Michal Kaderka
press@mestoprobyznys.cz
tel: +420 233 014 075
gsm: +420 777 771 084

Město pro byznys je srovnávací výzkum, jehož cílem je vytvořit diskusní platformu na téma podpory malého a středního podnikání ze strany místních samospráv. Vyhlašovatelem srovnávacího výzkumu Město pro byznys je týdeník Ekonom, partnerem je společnost Eurovia CS. Mediálními partnery výzkumu jsou zpravodajský kanál České televize ČT 24 a Český rozhlas. Odborným garantem je Hospodářská komora ČR.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

O POHÁR OBCE HNĚVKOVICE

St Kvě 12 , 2010
V sobotu 15.5. se na hřišti TJ. SOKOL Hněvkovice uskuteční soutěžní klání v požárním sportu, které je započítáváno do seriálu Ligy mladých hasičů okresu Pelhřimov. Hodnotit se bude požární útok a útok CTIF.

You May Like

Témata