Městská policie chrání veřejný pořádek a bezpečí

20

Nad úvahami o zřízení městské policie se pravidelně setkává pracovní skupina. V jaké fázi jsou jednání a co se plánuje dál, jsme se zeptali starostky Aleny Štěrbové.

 

Jak pokračuje diskuse na radnici ohledně možnosti zřídit v našem městě městskou policii?

Na Městském úřadě v Humpolci se již dvakrát sešla (v červnu a v srpnu 2023) pracovní skupina ohledně problematiky zřízení městské policie. V pracovní skupině jsou zastoupena všechna politická uskupení odpovídající současnému složení zastupitelstva města, dále pak zástupci odboru dopravy a silničního hospodářství a oddělení správních činností a přestupkového řízení městského úřadu. V pracovní skupině mají své zastoupení i odborníci – vedoucí strážníci ze srovnatelných měst, jako je Světlá nad Sázavou, Chotěboř či Telč. A samozřejmě nechybí ani vedoucí obvodního oddělení Humpolec Policie ČR.

Co jste zatím z problematiky zřízení městské policie diskutovali?

Všichni jsme se podrobně seznámili s tím, co je to vůbec městská policie a jaká je její úloha v současné době v České republice. Z 206 obcí s rozšířenou působností v naší republice jich má zřízenu městskou polici celkem 192 (Humpolec je druhá největší ORP bez vlastní městské policie) a dalších více než 200 menších obcí bez statusu ORP již má také svou městskou či obecní policii. Na webu města Humpolec jsou uvedeny odkazy na prezentace z obou jednání pracovní skupiny s přehledem kompetencí městského strážníka.

Jaké jsou tedy nejdůležitější pravomoci městských strážníků?

Strážníci jako zaměstnanci městského úřadu přispívají k ochraně a bezpečnosti osob a majetku, dohlíží na dodržování pravidel občanského soužití, dbají na ochranu veřejného pořádku, což je např. dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích ve městě, ale i v místních částech, pokud je to třeba. Dohlíží na dodržování obecně závazných vyhlášek a nařízení města. Může se podílet na dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Důležitá je jejich role v prevenci kriminality.

Jak by měla být chápána role městských strážníků ze strany občanů?

Nechceme, aby městská policie byla represivní složkou. Městská policie by měla být vnímána jako služba pro občany, hlavně pro ty slabší, aby se cítili bezpečněji. Samotná přítomnost strážníků na ulici poskytuje občanům sdělení, že jim je garantována bezpečnost a že se občané mohou na ně s čímkoli obrátit. Městský strážník by měl získat důvěru veřejnosti, může totiž pružně reagovat na rizikové situace při různých akcích. Přítomností strážníka v ulicích, a to i nepravidelnou, se zvyšuje subjektivní pocit bezpečnosti obyvatel.

Jaké náklady ponese rozpočet města v případě zřízení městské policie?

Pokud nechceme, aby městská policie byla pouze jakýmsi represivním orgánem, a to skutečně v Humpolci nechceme, nemůžeme očekávat, že bude plnit městskou pokladnu. Rovněž Humpolec nepotřebuje početnou městskou policii, která by sloužila 24 hodin denně po sedm dní v týdnu. Pro začátek počítáme s dvěma, maximálně třemi strážníky, kteří budou dostávat od vedení města vždy na dva či více následujících týdnů konkrétní úkoly a budou vysíláni v potřebném čase na vybraná místa, především k ochraně veřejného pořádku a bezpečnosti obyvatel. Běžné výdaje na jednoho strážníka včetně mzdových nákladů činí zhruba 700 tis. Kč ročně, dalších 170 tis. Kč bude třeba v prvním roce na materiál a počáteční vybavení včetně uniformy. Pokud vybraný uchazeč nebude mít potřebná oprávnění a bude tzv. čekatelem, bude třeba zajistit přípravný kurz, další školení či střelby za cca 80 tis. Kč. Aby mohli strážníci v případě potřeby zajíždět i do místních částí, bude třeba pořídit služební vozidlo (do 500 tis. Kč), i když je všichni chceme vidět především procházet v ulicích a na veřejných prostranstvích.

V případě zřízení městské policie v Humpolci, kdy mohou občané očekávat zahájení její činnosti?

Pokud dojde ke zřízení městské policie obecně závaznou vyhláškou na základě usnesení zastupitelstva města ještě do konce tohoto roku, zařadíme potřebné finanční prostředky na zahájení její činnosti do rozpočtu města na rok 2024 a můžeme od 1. ledna vyhlásit otevřené výběrové řízení na pozici městského strážníka. Což je vlastně nejdůležitější etapa při zřizování městské policie, vybrat toho správného člověka, který své působení v našem městě bude brát jako službu občanům a ochranu jejich oprávněných zájmů.

Zodpovídá: Bc. Marcela Průchová

zdroj: www.mesto-humpolec.cz

Petr

20 thoughts on “Městská policie chrání veřejný pořádek a bezpečí

 1. MP je drahy spas. Humpolec ji nepotrebuje, protoze kriminalita neni vysoka. Fakt se tesim na slibovane verejne projednani. Za rok k tomu nic nebylo, ale mas se uz zaradit do rozpoctu na 24? Hmm, sliby o otevrenosti nejak rychle zmizely a vedeni mesta si dela, co se mi zlibi. Fakt se tesim na hlasovani. Pochybuji, ze pirati a hugny tohle drahe poblouzneni starostky podporeji.

 2. Nedávno nám tu zastánce paní starostky srdceryvně napsal komentář (zkopirovano pouze relevantní k tématu) – 8. 9. 2023 (12:41)

  MP se verbálně řeší už x-té volební období, že tu jsou stížnosti občanů na pořádek a bezpečnost ví každý zastupitel

  Tak podle tohoto to neví sama starostka a koaliční partneři, protože jak sama uvádí, teprve nyní „Všichni jsme se podrobně seznámili s tím, co je to vůbec městská policie a jaká je její úloha v současné době v České republice“. Úžasné.

 3. Vrchol naivity, nebo spíš senility. Policie byla, je a bude vždy na prvním místě, čistě represivní složkou. A představa jejího fungování na základě jakéhosi úkolování na nějaké období lidmi z radnice, patří už spíš do říše pohádek z Humpíku a kapradí. Ale to přesně zapadá do světa paní starostky, která má hluboce zakořeněnou potřebu všechny vůkol vychovávat a usměrňovat. Tak si zřídí výchovné komando za pár miliónů ročně, kterému bude dávat domácí úkoly k převýchově občanů města. Neskutečný!!!

  1. Preeesnee. Ty, co ji oponuji, tak se nezdraha pomlouvat a hazet na ne spinu. Je to jesitna duchodkyne, ktera ma potrebu honit si ego. Kdo neni s ni, je nejvetsim nepritelem. Proto koalice nefunguje.

 4. To je určitě pravda, ale jen ona je tou, kdo z vlastní vůle nese kůži na trh. Především má ale největší díl faktické odpovědnosti, za veškerý šlendrián, nečinnost a nesoulad páchnoucí ze současné radnice. V neposlední řadě je za to také celkem slušně placena.

  1. nebyla by starostka, kdyby ji to „koalicni partneri“ neodhlasovali. Ale protoze se do koalice chtelo „za kazdou cenu“ tak ted nesou zodpovednost, minimalne zcasti i ostatni clenove podilejici se na vedeni mesta.

 5. No ono když to naši koaličníci podepisovali, měli ještě očka zalita krvi, vše ostatní šlo stranou. Neschopnost a animozity se ukázaly později, když radost z boření měla vystřídat schopnost tvořit.

 6. Voliči ODS stále nerozdýchali porážku ve volbách a místo toho,aby se ODS a STO připravovalo na další volby, aby třeba hledali nové tváře kromě profláknutých veteránů humpolecké politiky, tak stále vše co se děje na radnici nazývají šlendriánem.
  Když někdo hnil ve vedení města tři dekády, tak jistě měl dost času na udělání něčeho viditelného, o tom není pochyb, toto vedení, ač nejsem jeho voličem, tak mělo rok. Zatím.
  Výsledek sečte volič v roce 2026.

  1. Proč by měli něco rozdýchávat, stačí se podívat na poslední zastupitelstvo a jak to “ funguje“ na radnici je vidět. Přitom je nikdo nebombarduje 106, a nepodává trestní oznámení a žaloby. Taky neřve na zastupitelstvu, že všichni kradou. A přes ten “ klid na práci“ nic moc nejde.

    1. Radnice funguje. Koalice taky. Až na Hralu kterej nic nedělá. To je to co jsem viděla po zhlédnutí záznamu z MZ. Štěrbová ho chválí protože vrána k vráně sedá.

     1. Jj, jak praví klasik, prodělek je taky kšeft. Takze ano, v tomto smyslu radnice funguje.

 7. Voliči vládnoucí koalice stále jaksi nemohou rozdýchat, že jejich géniové zatím předvádějí totální blamáž.
  Jejich stav rok po volbách a po tom všem, co tady předváděli v minulém volebním období, je na hony vzdálen té jejich předchozí míře sebechvástání a narcismu. Ale chápu je, sousto to bude asi k neroskousání.

  1. Pane Kratochvíle, jste to Vy? Vaší rétoriku nezapřete. Výrazy jako blamáž, no a ty Vaše přirovnání, jsou neopakovatelná.

   1. Nechci vas zarmoutit, ale Kratochvila prý ani trochu nepřipomínám. Žena mi to řekla .😅A vy si trošku zopákněte skloňování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Radniční listy

St Říj 4 , 2023
Říjen 2023

You May Like

Témata