Na prvním dokončeném ekoduktu u Humpolce zachytila fotopast daňka i zajíce

12

Na dálnici D1 poblíž Humpolce na Vysočině začal sloužit svému účelu nový most pro zvěř, takzvaný ekodukt. V říjnu se tam ještě podle zprávy stavební firmy Skanska budou sázet keře. Hned jak odjely stavební stroje, instalovali tam ochránci přírody fotopast. V prvním týdnu zachytila daňka, několik zajíců i lišku. Ochránci čekají, že se využití ekoduktu zvěří časem podstatně zvýší, řekl ředitel správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Jde o nadchod na 95. kilometru D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. „Ekodukt je dokončený, ale nejsou tam ještě provedené vegetační úpravy, nejsou nasázené keře. To pochopitelně ještě výrazně zvýší atraktivitu toho mostu pro zvířata,“ uvedl Václav Hlaváč. Připomněl také to, že zvířata byla zvyklá, že v místě mostu pro ně byla předtím neprůchodná bariéra. V minulosti se tam pokoušeli překonat dálnici i migrující losi. „Máme údaje minimálně o třech případech,“ uvedl.

Při rekonstrukci dálnice mezi Prahou a Brnem byly postavené čtyři ekodukty. Na zbývajících třech podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) probíhají dokončovací práce. Dva nadchody pro zvěř jsou na Vysočině a dva v jihomoravském úseku D1. Součástí oprav dálnice je i její oplocení.

„D1 je celá významná bariéra,“ řekl Hlaváč k dopadu na pohyb zvěře. Ochránci přírody se chystají monitorovat využívání všech nových zelených mostů pro zvěř. S osazením fotopastí se podle Hlaváče počítalo už při stavbě ekoduktů.

„Uprostřed ekoduktu je vytvořen pás z písku tak, aby v budoucnu nezarostl vegetací a umožňoval monitorovat pohyb zvířat fotopastmi,“ uvedl projektový manažer firmy Skanska Michal Vozdecký k přechodu pro zvěř poblíž Humpolce. Tento most je široký 88 metrů. Na základní konstrukci stavbaři navezli 32 tisíc metrů krychlových zeminy. Závěrečnou výsadbu keřů je podle firmy vhodné udělat až tento měsíc.

Čtěte dále:   Drakiáda se SVČ Humpolec

Firma Skanska pracovala na opravách dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Tento úsek D1 je podle firmy průjezdný bez omezení od července. Poslední dopravní omezení na opravované D1 ukončilo ŘSD před týdnem mezi Velkým Beranovem na 119. kilometru a Měřínem na 134. kilometru.

 

Axl

12 thoughts on “Na prvním dokončeném ekoduktu u Humpolce zachytila fotopast daňka i zajíce

  1. Jeden daněk, jeden zajíc. Při ceně nejméně miliardu za nadchod pul miliardy za zvíře. A ještě jistě přejde sedm žabiček, tři ještěrky a veverka. Gratuluji environmentalistům a doufám, že jste všechna zvířátka informovali o tom, kudy mají teď chodit. Kdybych tam něco přejel, musel bych pochybovat….

    1. 230? Skvělé!

     Tak to máme 23mio za daňka a 6,5mio za zajíce. Žabiček je hodně, tam je cena rozprostřena a vychází to na 286 000 za jednu roztomilou skákající zakletou princeznu.

   1. Nejde o kulichy a opeření se.. Ekodukty prosadili ekologičtí aktivisté a skoro teroristé.. Bez ekoduktu by tu dálnici nikdy nedovolili opravit. Děti Země a pod..

     1. Zustante si doma a udelejte si tam poradek. Tady o vas nestojime.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny 2021 - Obec Humpolec

St Říj 13 , 2021
Jak jsme volii v Humpolci? Výsledky v článku. Čtěte dále:   Místní akční skupina plánuje nový projekt zaměřený na oblast školství v našem území
Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny 2021 Obec Humpolec

You May Like

Témata