Na Vysočině lidé vytřídili 198 tun baterií

Celorepublikově se v roce 2022 sesbíralo téměř 2 tisíce tun odpadních baterií, jen na Vysočině lidé vytřídili 198 tun baterií

Ve sběru baterií máme za sebou velmi úspěšný rok 2022. V kraji Vysočina na sběrných místech (1 656) lidé sesbírali 198 tun použitých baterií. Nejběžnější vytříděnou baterií je ta tužková, v loňském roce jich na sběrných místech odevzdal každý obyvatel Vysočiny v průměru 16 ks.

Na sběrných místech společnosti ECOBAT se sešlo celkem 1915 tun použitých baterií. V porovnání s předcházejícím rokem se sice jedná o mírný pokles, ale ten patrně nastal důsledkem uvědomělejšího hospodaření spotřebitelů s bateriemi. V loňském roce se jich vytřídilo tolik, že na každého Čecha připadlo 7 kusů baterií velikosti AA. Změna v přístupu spotřebitelů ke třídění baterií se projevila v nárůstu sběru baterií z ručního nářadí a elektrokol. Nejaktivnější jsou lidé z kraje Vysočina, Jihomoravského a Středočeského kraje.

V minulém roce oslavila společnost ECOBAT dvacet let působení na českém trhu. Tyto dvě dekády zkušeností s bateriemi, jejich sběrem, tříděním, zpracováním a legislativou se na samotném sběru a třídění silně projevují. Výsledkem těchto zkušeností a dlouholeté práce je více než 19 tisíc tun vytříděných baterií, což odpovídá např. váze 114 největších dopravních letadel. “Dvacátý rok fungování naší společnosti byl plný turbulencí. Ve sběru odpadních baterií sice došlo oproti předcházejícímu roku k mírnému poklesu, avšak tento fakt spíše dokazuje lepší hospodaření spotřebitelů. Nejvíce jsou stále zastoupeny baterie velikosti AA a AAA (tužkové a mikrotužkové). Jejich sběr tvoří přibližně polovinu všech posbíraných baterií. Na třídící lince stále přibývá baterií z notebooků, mobilních telefonů a nářadí. časem také doslouží akumulátory z elektrokol nebo elektroautomobilů. A právě počet posledně jmenovaných druhů akumulátorů každoročně narůstá o 35 procent,“ komentuje loňský rok Kateřina Vránková, obchodní ředitelka společnosti ECOBAT a pokračuje: „Spustili jsme sběr vybitých autobaterií a stále pokračujeme v osvětové činnosti v oblasti prevence a bezpečnosti při sběru a skladování odpadních baterií. Za největší úspěch loňského roku považujeme získání oprávnění od Ministerstva životního prostředí k provozování systému sběru baterií. Stali jsme se první a v tento moment zůstáváme jedinou společností, která toto oprávnění v České republice získala.“ Loňský rok se tak pro společnost ECOBAT nesl ve znamení rozšiřování portfolia služeb.

Čtěte dále:   Uzavírka ve Větrném Jeníkově: začala oprava silnice zničené při modernizaci D1

Sběr v krajích. Třetina všech vytříděných baterií pocházela z měst a obcí

V roce 2022, stejně jako v předchozích letech, se v přepočtu na obyvatele vytřídilo nejvíce baterií na sběrných místech na Vysočině (198 tun), v Jihomoravském kraji (300 tun) a v Praze (309 tun). Do sběrných míst tak na Vysočině odnesl jeden člověk v průměru rekordních 16 tužkových baterií velikosti AA. V Jihomoravském kraji a Praze to bylo 10 baterií tohoto typu. Nejméně baterií se na sběrná místa dostalo v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji.  Lidé z těchto krajů nasbírali v průměru 4 vybité tužkové baterie v přepočtu na jednu osobu. „Sběr vybitých baterií je „mravenčí práce“. Na výsledcích se samozřejmě odráží i vliv krajských úřadů.  Je nutno dodat, že někdy samotné výsledky sběru neodpovídají vynaložené energii krajských úřadů,“ dodává dále Vránková.

Novinky pro rok 2023

„Jako novinku připravujeme zahájení systematického vytváření specializovaných míst zpětného odběru pro baterie z elektrokol. Tento projekt chceme odstartovat na Den Země tzn. v dubnu. Z dalších plánovaných aktivit můžu prozradit, že se nyní hodně věnujeme spolupráci se zpracovateli elektra, u kterých vnímáme zvýšené riziko při demontáži baterií. Na prvním místě stále zůstává přizpůsobení činnosti všem požadavkům nového zákona na základě nově vydaného oprávnění od MŽP, které jsme získali v prosinci,“ shrnuje na závěr Kateřina Vránková.

_________________________________________________________________________

ECOBAT je česká neziskově hospodařící společnost, která již 20 let zajišťuje komplexní služby spojené se zpětným odběrem baterií. V roce 2022 se stal první společností v České republice, která získala nové oprávnění od Ministerstva životního prostředí k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr odpadních baterií v České republice.

ECOBAT organizuje sběr všech odpadních baterií – od monočlánků přes baterie z elektrokol, AKU nářadí nebo fotovoltaických systémů až po autobaterie a baterie z elektromobilů. Zajišťuje také proces jejich třídění a následné recyklace. Odpadní baterie lze odevzdat na více než 28 000 sběrných místech po celé České republice. ECOBAT je mimo jiné také zapojen do aktivit ČAObH, je členem evropské asociace EUCOBAT sdružující národní systémy zajišťující sběr baterií a partnerem evropského sdružení RENEOS, které pro výrobce baterií zajišťuje sběr, opakované použití, přepravu a recyklaci lithiových baterií.

 

ECOBAT s.r.o., ecobat@ecobat.cz, www.ecobat.cz

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Sawadika! V SeneCura SeniorCentru ochutnali thajskou a vietnamskou gastronomii

Čt Bře 16 , 2023
V SeneCura SeniorCentrum připravili další sérii oblíbené aktivity – gurmánské dny. Klienti se tentokrát seznámili s thajskou a vietnamskou gastronomií i kulturou. Čtěte dále:   Zkuste objevovat krásy naší země s využitím veřejné dopravy

You May Like

Témata