Na Vysočině u Humpolce byla otevřena první čerpací stanice s CNG

2

Drtivá většina z téměř 50 plnících stanic stlačeného zemního plynu v Česku neumí poskytnout motoristům očekávaný standard prodeje, který má při tankování pohonných hmot na klasické čerpací stanici. Blízko dálnice u sjezdu na Humpolec byla však 29.5.2013 slavnostně otevřena první plnící stanice stlačeného zemního plynu na Vysočině, která rozšířila stojany pohonných hmot běžné čerpací stanice.

CNG.jpg

Otevření této ojedinělé plnící stanice se zúčastnil i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „V souvislosti s tímto druhem pohonu a provozem našich příspěvkových organizací vedeme rozsáhlé diskuse. Uspořit jsme dokázali v nákupu elektrické energie i zemního plynu. Stlačený zemní plyn pro pohon vozidel může být vhodným doplňkem úspor v provozu našich organizací,“ přiblížil hejtman.

 

Stlačený zemní plyn postupně přestává být alternativou, za benzinem a naftou je třetím nejvyužívanějším palivem. Přední světové automobilky už mají ve svém výrobním programu vozy s pohonem na CNG jako běžnou součást produkce. Předností perspektivního paliva je vysoký výkon a velmi nízké emise. Výhody jsou i ekonomické, cena za ujetý kilometr na CNG se pohybuje od 70 haléřů do 1,60 Kč/km. Náklady na pořízení osobního nebo lehkého užitkového vozu s pohonem na CNG jsou přitom srovnatelné s cenami aut s naftovými motory.

CNG2.jpg

CNG3.jpg

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Čtěte dále:   Vydejte se na Vysočinu vlakem

Petr

2 thoughts on “Na Vysočině u Humpolce byla otevřena první čerpací stanice s CNG

    1. Zatím je malá síť stanic a jakmile se to rozšíří, dojde k patřičnému zdanění, takže dlouho neváhejte. Jako náhrada za diesel je jednoznačně pozitivní, CNG nemá navíc negativní účinky na motorové díly jako PB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Značku Vysočina regionální produkt získalo dalších 17 výrobků

Čt Kvě 30 , 2013
Paštiky a pomazánky, uzené speciality, pečené čaje nebo papírová krajka budou nově nositeli značky Vysočina regionální produkt, která dokládá jejich kvalitu, místní původ i jedinečný vztah k regionu. Celkem do rodiny regionální značky vstoupilo dnešním dnem dalších patnáct výrobců resp. 17 produktů nebo skupin produktů. Čtěte dále:   Tipy na […]

You May Like

Témata