Nábytek se vyrábí, aby nevydržel. A to je průšvih. Z našeho odpad není, říká nábytkář

Třicet let starý nábytek odtud jsme adaptovali a použili ho v Montessori škole v Humpolci. Docílili jsme nižší pořizovací ceny, zachovali jsme design, …

Ladislav Olšbauer roky řídil úspěšnou havlíčkobrodskou firmu vyrábějící a dodávající vybavení obchodů. V ní už nyní drží jen menšinový podíl. Čím dál víc se orientuje na životní prostředí. V posledních letech ho uchvátila takzvaná cirkulární ekonomika, založil platformu Circu.eu.

V nábytkářském průmyslu, kam se vybavení obchodů dá řadit, se osmačtyřicetiletý podnikatel pohybuje celou svou kariéru. Vybudoval renomovanou firmu, dařilo se mu velmi dobře, získával zakázky. Ale jak říká, něco mu ke štěstí stále chybělo. „Dlouho jsem měl pocit, že by se to mělo dělat jinak, neměl jsem klid na duši. Neměl jsem stoprocentní pocit, že to má větší smysl, než je ta pragmatická ekonomická stránka. To mi trochu vadilo a znervózňovalo mě to,“ vysvětluje, proč se začal angažovat v cirkulární ekonomice.

Zkuste laikovi vysvětlit, co vlastně cirkulární ekonomika vůbec je?
Hodně zjednodušeně řečeno, je to filozofie, která produkt, v našem případě nábytek, udržuje při životě. Že se nábytek za hranicí prvního životního cyklu nestává odpadem a neválí se někde na skládkách, u silnic nebo v lesích.

Lidé říkají, že co je ekologické, to bude i drahé. Když si zvykneme používat věci, které se na konci životnosti budou moci rozdělat, sestavit jinak a znovu použít, bude to pro všechny levné.

Celý článek zde: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/vysocina-havlickuv-brod-cirkularni-ekonomika-ladislav-olsbauer.A210830_624391_jihlava-zpravy_epsal?zdroj=top

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Společná doprovázená pouť 28. 8. 2021

Čt Zář 2 , 2021
Naše první společná „pocovidová“ pouť proběhla na závěr prázdnin 28.8.2021 a zavedla nás do Kutné Hory. Hned na začátku jsme si řekli, že uplynulá doba byla pro všechny náročná až dost, a proto tuto pouť pojmeme lehce a hravě.  A tak se také dělo.
Společná doprovázená pouť 28. 8. 2021

You May Like

Témata