Nejlépe veřejné zakázky umí ve Žďáře, zjistili analytici. Humpolec je na chvostu

29

Analytici společnosti Econlab hodnotili, jak hospodárně a férově zadávají města veřejné zakázky. Nejlépe v rámci Vysočiny dopadl Žďár nad Sázavou. „Výsledek nám udělal radost. Beru ho jako impuls a závazek do další práce. V oblasti managementu veřejných zakázek však máme stále co zlepšovat, chceme být excelentní,“ reagoval žďárský starosta Martin Mrkos.

Podle autorů projektu vynikl Žďár zejména díky používání moderních postupů – elektronických aukcí, soutěží o návrh a soutěží necenovými kritérii. Pro místní byla jednou z nejzásadnějších zakázek stavba průmyslové zóny Jamská II. „To je pro naše město strategický, i když velice nákladný projekt,“ prozradil Mrkos.

Skvěle z rozboru dat vyšla také Přibyslav. „I když mě výsledky průzkumu těší, dovolím si konstatovat, že je nepřeceňuji, neboť srovnávají věci těžko srovnatelné. Mnohá kritéria jsou v různých obcích nesrovnatelná a v celkovém kontextu je třeba vnímat, že se mohou město od města významně lišit,“ všiml si starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Naopak Velké Meziříčí se umístilo na opačném konci žebříčku. Výsledek ale i oni berou s rezervou. „Dle našeho názoru jsou dány problematickým přístupem při zjišťování vstupních informací. Posuzovaná data jsou neúplná a často zkreslená či dokonce nepravdivá,“ zdůraznil starosta Alexandros Kaminaras.

„Namísto důkladného zjištění potřebných informací řadě ukazatelů přidělili průměrnou hodnotu. Proto má většina měst stejný bodový výsledek, což celý hodnotící proces devalvuje. Výstupy pro nás z výše uvedených důvodů nemají relevantní vypovídající hodnotu,“ uvedl Kaminaras a připomněl, že při posledním průzkumu skončili naopak na prvním místě a jejich přístup k zadávání veřejných zakázek se od té doby nijak nezměnil.

drženlivě se k průzkumu staví i Karel Kratochvíl, starosta Humpolce, který se umístil také na chvostu žebříčku. „V některých kritériích, která můžeme dobře ovlivnit, máme nadprůměrné nebo průměrné výsledky. Hůře jsme naopak dopadli například v počtu nabídek přicházejících do soutěží, to ale můžeme ovlivnit stěží. Máme mnoho investičních akcí, pro které firmy mívají málo kapacit,“ upozornil.

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Začíná Honzlův Humpolec, budou i Šibřinky

I tak si ale výsledek bere k srdci. „Jedná se o zajímavá statistická data, o kterých je dobré vědět. Každá zpětná vazba je důležitá,“ podotkl Kratochvíl. „Nicméně zadávání veřejných zakázek z našeho pohledu hodnotím ho jako standardní až nadstandardní a transparentní,“ dodal.

K němu se přidal David Šafránek, místostarosta Chotěboře, která skončila čtvrtá. „Jsem rád, že máme potvrzeno, že veřejné zakázky vypisujeme férově. Ale úplně nejlepší nejsme, takže tam určitě je prostor pro zlepšení,“ uvedl Šafránek.

Analytici porovnávali jednotlivé veřejné zadavatele a ukazuje jim, kde se jim daří a kde mají rezervy. „Nízký index neznamená korupci ani porušení zákona. Spíše měří, zda zadavatel postupuje v souladu s doporučeními pro hospodárné zadávání dle Ministerstva pro místní rozvoj, Evropské komise či jiných expertních organizací. Kromě toho úřady motivuje k hospodárnějším nákupům,“ sdělil vedoucí projektu Jiří Skuhrovec.

Axl

29 thoughts on “Nejlépe veřejné zakázky umí ve Žďáře, zjistili analytici. Humpolec je na chvostu

 1. Jj zadávačka z ruky Panskodomská za 1.9 mil Kč, jasně ukazuje, že to v Humpolci vážně naši staří amatéři neumí😢😢😢

  Doporučení, jeďte do Žďáru a poučte se o elektronických aukcí, soutěží s necenovými kriterii.

  Zatím je Humpolec:
  MĚSTO PRO BYZNYS místního pivovaru

 2. To není jen o Panskodomské, těch zakázek, které se zde vypisují a jsou všelijaké, je opravdu hodně.
  Ani mě to nepřekvapuje, že je Humpolec na chvostu hodnocených.

  Je fajn, že je zde další nezávislý pohled (Econlab), který může humpoleckému vedení se do budoucna posunout a zprofesionalizovat.

  Kvalitnější a profi zadáni zakázek = lepší a hezčí město.

 3. Rekonstrukce Polyfunkční centrum.
  Architektonický návrh bez výběrového řízení ( arch Franěk jistě rád popíše jak to bylo) a poté projekt, soutěž jen na cenu, vyhráling arch Beran
  Defacto obdoba dnešní Panskodomské

  A Stromovka taky byla nějak zmatlaná, vyhrál OKPlan, též bez řádného výběrka

  Souhlasím, že to jsou matlové.

  1. Na Stromovku byla soutěž, všechny návrhy visely v muzeu, 3 vítězné projekty obhajovaly jejich tvurci veřejné. Tak bych s tím matlalstvim trochu brzdil.

  2. A co byste měl rád konkretněji popsáno? Architektonickou studii/ návrh můžete a to podotýkám zcela v souladu se zákonem, zadat několika způsoby. Hovoří o tom zákon o veřejných zakázkách (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-134) + interní pravidla o zadávání zakázek, které si každé město nastavuje dle potřeby (bývají přísnější). Samozřejmě, že pokud má obec potřebu, existuje i institut architektonické soutěže, který má opět několik podvariant a opět je v souladu/ provázán na dříve zmiňovaný předpis (případ Stromovky). Je pouze na samosprávě, jakou cestou se vydá. Obě varianty mají své pro a proti.

   Máte- li něco konkrétního, sem s tím. Začněte, ale tím, že se podepíšete. Bývá to slušnost, když něco po někom chcete. Pokud byste se snad styděl veřejně, ozvěte se mi na mail/ telefon – je dohledatelný – rád si s Vámi u kafe popovídám (zvu Vás).

   P.S.: Pokud se domníváte, že chodím po Humpolecké radnici a „leštím“ kliky z důvodu hledání práce, zklamu Vás.

   arch. Franěk

   1. Plně s Vámi souhlasím. Bohužel většina pisálků nemá ani základní znalosti platných zákonů a tak si dělají vlastní názory, kterými pak matou ostatní. Stejně tak koná i opozice jménem HuGo a lidi jim za to ještě tleskají…

    1. Haha, Hugo že nezná zákony ? A nebyly to shodou náhod právě oni a STAn kdo upozornil na nezákoný postup uPanskodomský? řadíte se mezi pisálky o jakých píšete že jim chybý znalost

     1. A v čem je podle vas nezákonný postup? Nastudujte si prislusny zakon a pak plkejte. To ze nekdo neco placne, jeste neznamená nezakonnost!

     2. Dyt Brukner chtel zakazku zadat naprimo za 1.9 mio. Nastuduj si zakon k ver. zakzkam a pak teprv plkej

    2. Hugnam budu tleskat dal a dal ponevadz svou opo praci odvadej skvele. Takovouhle akcni a vzdelanou opozici mesto jeste nikdy nemelo !! A lidi jako su ja je cim dal vic. Hugo jde hezky ku predu jako.

     1. Na dnešním zastupitelstvu bylo vidět, že lídr HUGO bohužel neuřídí ani činnost Kontrolního výboru. Neschází se a kontroly nedokončeny.

     2. Ono je vzdycky pohodlnější kritizovat činnost druheho-to jde lídrovi Hugo skvěle, ale když má pak sám za něco odpovědnost, tak se začíná vymlouvat!

     3. To sme asi kazdej vydeli jinej prenos. Ja jasne slysela duvody a zpytovat svedomi by mely osoby ktere svoje zastupce nominovali. Jinak dneska paradni vykon opozice. Pan Hrala pekne roste. Moc hezky mluvila i mgr Sterbova

 4. Taková trapárna od toho kokty Karláče dnes, umí číst v knížce!
  Sebereflexe žádná, čím dál větší stranickej vepřek. Komouši hadr.

  1. Koalice marnost nad marnost, STAN + Hugny trida 1A. Posledni dva roky pod vedenim Karla a bude pak ve dobre. Uz aby to bylo jako.

   1. No, ja tedy nevím, ať je Karel jaký je, tak např. pan Hrala předvedl ve fázi „hasičárna“ výkon, který by měli zaznamenat všichni odborníci věnující se studiu poruch soustředěného přemýšlení….

    1. Dobře to pojmenovala Štěrbová. Oklešťování demokracie.
     Brežněv KK nic takového nevidí. Totalitní aparátčík.

     1. no bylo to smutný sledovat že MY SI TADY BUDEME DĚLAT CO MY CHCEME

      je nám jasný že co chtěji občani města je vám u modrýho ptáka

      asi si znova zacinkáme klíčema KONEC VLÁDY JEDNÉ STRANY

  2. Ano, jen bych to skoro považoval za urážku komunistů, protože to jak se chovají a co si dovolí současní „politici“ a nejen Humpolečtí a nejen komunální je až neuvěřitelné. To si za komunistů nikdo nedovolil.

   1. Ale vidět soudruha Vystrčila, jak se komicky popadá za hlavu při slovech Vaška Křivánka o možnosti náhrady Prokopem z firmy ASO? Zrovna Vystrčil o kterým se ví co proved strojírnám by neměl vylízat z kanálů. I když tenhle pilníkář s vumlem by vlastně mezi komunistama ani neměl co dělat. Je to čistě kariérista a produkt normalizace.

  1. Takovou poctu si ani nezaslouži. Stačí příště nevolit lidi tipu I. Kostřicová která dneska sama přiznala že za ANo kandidovala jen formálně Vlastně nemá koule zbírat podpisy jako nezávislá jako.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Prodej vánočních ryb

Út Pro 15 , 2020
Humpolec 2020 Čtěte dále:   Čistá Vysočina

You May Like

Témata