Nelíbí se mi dnešní svět, psal sebevrah

Devatenáctiletý Zdeněk Adamec z Vysočiny patřil k bezproblémovým a velmi nadaným studentům

V centru Prahy se upálil mladý člověk

Rekonstrukce

Nikdo v okolí netušil, že Zdeněk Adamec, který se včera upálil v Praze, je velmi nešťastný a plánuje sebevraždu. Všichni, kteří jej znali, jsou v šoku.

Už ve středu devatenáctiletý Zdeněk Adamec věděl, co provede. Vše měl důkladně promyšlené. Sepsal stopadesátiřádkový dopis, založil internetovou stránku, na které text, plný nespokojenosti se světem, umístil. Do školy už ten den nepřišel. Plánoval cestu do Prahy, po příjezdu šel na místo, kde mohl na svůj čin nejvíce upozornit.

Polil se a škrtl sirkou, byl to jen okamžik

Včera ráno, několik minut po půl osmé, už stál na rampě u Národního muzea na Václavském náměstí. Polil se zatím neznámou hořlavinou, škrtl sirkou a skočil na chodník. „Byl to okamžik, už mu nebylo možné pomoci,“ řekl jeden ze svědků, který tragédii uviděl. Dva muži se ještě snažili hořícího mladíka uhasit, jeden z nich na něj hodil dokonce svůj kabát. Marně. To, co provedl, nikdo nečekal. Vždyť to byl vždycky zcela bezproblémový student druhého ročníku Střední průmyslové školy v Pelhřimově. „Jsme z toho zděšeni. Zdeněk byl velice klidný student, do školy chodil pravidelně a nemyslím si, že by dříve nebo v poslední době měl nějaké problémy,“ řekl včera zástupce ředitele školy Milan Podhorský.

Samotář s dobrými známkami

„Za celou dobu studia nebyl nikdy kázeňsky trestán, za dva roky zameškal tři hodiny,“ doplňuje jej ředitel Josef Koch. Zkrátka Zdeněk nikdy nevyčníval z řady, snad jen ve výpočetní technice. „V tom opravdu vynikal,“ upřesňuje Koch. Ve škole mají studenti přístup k internetu od sedmi hodin ráno do pěti odpoledne. A Zdeněk byl téměř každý den první, kdo si bral klíče od učebny. Podle spolužáků měl slušné známky, ale byl spíše samotářský typ. Možná i proto se nikdo nedozvěděl, že vede složitý duševní boj. „Po celý svůj život jsem se setkával s problémy, které jsem asi nedovedl řešit. Jenže jich bylo nějak moc. Už nemohu dál. Ostatní si z ničeho nic nedělají, nikoho nic nezajímá,“ napsal mladík v textu. Podle ředitele nevěděla o jeho problémech ani třídní učitelka. „Pokud bychom to tušili, tak bychom vyvolali jednání s rodiči, psychologem…“

Čtěte dále:   „Hommage à Santini“ 2023

Ve středu jej začali hledat rodiče

Podle dosavadních informací se Zdeněk Adamec nesvěřil ani svým rodičům. Otec je kamenosochař, matka v invalidním důchodu, podle sousedů to jsou silně nábožensky založení lidé. Že není vše v pořádku, zřejmě zjistili až ve středu večer, kdy na policejní služebně v Humpolci ohlásili, že svého syna pohřešují. Policie jej už nenašla, není známo, zda jej vůbec začala hledat. O dva dny dříve si do školy přinesl článek z novin, v nichž byla zpráva, že je stíhán kvůli internetovým stránkám, které vyrobil pro takzvané darkery. „V pondělním deníku Blesk bylo uvedeno, že mu hrozí až dva roky vězení. Myslíme si, že tento článek byl asi dost velký popud k tomuto činu,“ prohlásil Milan Podhorský. Od včerejšího dopoledne vlaje nad průmyslovou školou, kam chodil, černý prapor.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Osamělý život mladého sebevraha

So Bře 8 , 2003
Příběh osmnáctiletého Zdeňka Adamce, který se ve čtvrtek ráno upálil na Václavském náměstí Čtěte dále:   Humpolecký jarmark

You May Like

Témata