Nová obchodní zóna v Humpolci – oficiální zpráva z MěÚ

39

V Humpolci se plánuje stavba Kauflandu a obchodní zóny s prodejnami značkového zboží.

(Humpolec) – Zástupci developerských společností v současné době aktivně pracují na přípravě projektů supermarketu a obchodní zóny – takzvaného retailu – v Humpolci. Supermarket Kaufland bude stát na pozemcích DDL Lukavec v sousedství areálu firmy ICOM transport, kde vzniká nový autobusový terminál. Na pozemku současného autobusového nádraží vznikne obchodní zóna s rohovým domem a řadou prodejen značkového zboží. I když se jedná o soukromé záměry, zástupcům města Humpolec se s oběma developery podařilo navázat spolupráci. Komisi pro architekturu a urbanismus, kterou rada města letos zřídila, se na základě připomínek architektů podařilo přesvědčit investory tak, aby při projektování více dbaly na architektonické a urbanistické zásady.

 

O budování nového supermarketu na pozemku dnešního autobusového nádraží, které je v majetku firmy ICOM transport, se v Humpolci naplno hovoří zhruba od roku 2016, kdy zastupitelé města schválili nový územní plán. „Ve hře byly dvě možnosti. Kaufland mohl vzniknout buď právě na autobusáku, anebo na pozemcích bývalého Čemolenu. Protože k soudu dorazilo několik napadení nového územního plánu, veškeré projekty, včetně stavby nového autobusového terminálu u ICOMu, se pozdržely. Mezitím zástupci Kauflandu výrazně změnili podmínky stavby. Požadovali nejen větší nákupní plochu, ale i větší plochu na parkoviště, neboť šířka parkovacího stání se má zvýšit z 2,5 metru na 2,7 metru. Supermarket by se tak na nádraží nevešel, proto začalo z jeho strany jednání s DDL Lukavec,“ vysvětlil místostarosta Humpolce Ing. Květoslav Namyslo.

 

Zároveň se objevil druhý developer, který projevil zájem postavit řadu prodejen na pozemku současného autobusového nádraží. „Město po celou dobu usilovalo právě o stavbu takových obchůdků, které v Humpolci chybí. Lidé tam najdou oděvy, obuv, sportovní vybavení, hračky nebo elektro,“ zmínil Namyslo.

 

Zástupcům města se v současné době daří s oběma developery vyjednávat. „Jsou to soukromé projekty, proto neexistuje moc šancí, jak do nich zasahovat. Pokud splňují požadavky územního plánu, lze je usměrnit například územní studií, kterou město nechalo prozřetelně na tuto lokalitu zpracovat. Proto jsme developery pozvali do architektonické komise k diskuzi. Díky tomu se podařilo upravit původní projekt retailu. První varianta totiž navrhla pro investora nejjednodušší a nejlevnější souvislou řadu prodejen a v linii Okružní ulice parkování. Jenže takový návrh není v souladu právě s územní studií,“ vylíčil místostarosta. Developer tak přišel s další variantou. Ta počítá s využitím pozemku současného parkoviště u autobusového nádraží, který je v majetku města. „V souladu s územní studií tam vznikne dominantní nárožní budova. V suterénu bude 36 parkovacích míst, nad tím obchody a v dalším patře restaurace s posezením na terase. Za touto budovou postaví dva objekty s obchody, mezi nimiž vznikne prostor i pro odpočinek. Studie také počítá se 105 venkovními parkovacími místy,“ popsal Květoslav Namyslo.

Čtěte dále:   Živý přenos 7. zasedání zastupitelstva města

 

V areálu Kauflandu pak zaparkuje 224 aut a u prodejny Kili, která tam rovněž vznikne, dalších sedmnáct. Počítá se i s ruční myčkou vozidel. Developer přišel také s nabídkou benefitů pro město a jeho obyvatele. „Zaprvé na vlastní náklady postaví chodník od vjezdu do Kauflandu po Lnářskou ulici. Zadruhé vybuduje nový přechod pro chodce s ostrůvkem, protože ten současný ve Lnářské ulici není bezpečný, neboť překonává tři jízdní pruhy. Zatřetí propojí novým vodovodem oblast od Lnářské po vjezd k supermarketu. A v neposlední řadě postaví hřiště se cvičícími prvky pro všechny generace zřejmě v parku u plicní léčebny v hodnotě zhruba dvou milionů korun,“ vyjmenoval místostarosta.

 

Humpolečtí zastupitelé se s oběma záměry podrobněji seznámili na veřejném červnovém zasedání. „Pokud vše půjde podle plánu, Kaufland by mohl otevřít už v příštím roce na Mikuláše,“ podotkl Namyslo. Prodej pozemku parkoviště u současného autobusového nádraží pro záměr retailu bude mít odkladný účinek, což je důležité. Znamená to, že nabude platnosti v okamžiku, kdy developer získá stavební povolení na celý areál. Tak město ohlídá, aby na místě skutečně vznikly prodejny se značkovým zbožím.  

 

 

Mgr. Aneta Slavíková

MěÚ Humpolec

Petr

39 thoughts on “Nová obchodní zóna v Humpolci – oficiální zpráva z MěÚ

  1. Zřejmě ano,ale současné zastupitelstvo už by nemělo přijímat vzhledem k termínu svého zasedání a nových voleb podobné rozhodnutí.

   1. A jaký by k tomu měl být rozumný důvod? Již o tom jednou ve stávajícím složení kladně rozhodlo a od té doby se změnilo pouze to,že se změnil investor a vyjasnily se urbanistické požadavky. Snaha o zmaření je pouze trapný pokus známých hořčaku, kteří z ješitnosti a poraženectví nedokážou překročit vlastní stín. Jen doufám, že ti zastupitele, kteří moudře rozhodli vloni, najdou odvahu čelit hloupému nátlaku.

     1. Jestli to nebude tím, že ten pozemek žádnou významnou hodnotu nemá. Nic významného a smysluplného na něm bez širších souvislostí nemůže vzniknout. Je o málo větší než parcela na rodinný domek.

     2. Cenu má, protože nikdo nechce investovat do rušeného nádraží bez tohoto kousku pozemku

     3. To ale neznamená, že má hodnotu. To znamená, že někdo přemýšlí v souvislostech a něco plánuje a tvoří.

     4. Jestliže budeme vycházet z ceny v této lokalitě obvyklé cca 1.500,- m2, tak prodejní super cena bude 2.500,- m2 .
      Při ploše tohoto pozemku cca 1.500 m2 je to rozdíl 1,5 mio.
      Myslíte, že při celkovém objemu plánovaných investic je to pro investora něco zásadního ? To jsou drobné.

     5. Není, samozřejmě ne. Ale viděl jste nynější cenovou nabídku? 985 resp. 700 Kč/m2. Směšné, když třeba vedle Smipu se prodává pozemek o výměře cca 1150 m2 za 4 miliony Kč.

     6. Normální situace – prodat v dražbě, vyvolávací cena třeba 1.500,- Kč/m2

     7. Prodává se pozemek se stavbou – sítě , obrubníky, asfaltový povrh, takže cena je minimálně 2.500,- až 3.000,- Kč za m2.
      Ale hlavně už jsou celkem 4 zájemci o tento pozemek, takže není možné ho prodat pod cenou starostou zvolenému zájemci !!!

     8. A kde jste na tuto cenu přišel? Co si říct třeba 10.000,- za metr?
      Je to bezcenný pozemek, už to pochopte. Jednak sítě nejsou v pozemku žádná výhra, protože jakákoliv stavba si vyžádá přeložky, které stojí peníze, takže to hodnotu pozemku snižuje a ty obruby a povrch jsou už dávno za životností, tedy bezcenné.
      Pozemek nemá bez širších souvislostí žádné pořádné využití a pro město už vůbec ne. A že o něj má investor zájem je zřejmé protože je proti zdravému rozumu budovat nějaký městský blok a takto ho nechat rozdělený. Ale to by Vám lépe vysvětlil nějaký urbanista.
      Ať jim ho dají třeba zadarmo, hlavně že tam vznikne něco co tam tu šedou zónu oživí a bude to mít smysl pro lidi.

     9. Souhlas! Navíc nynější vedení města ani nevyzvalo zájemce, aby sám nějakou cenu nabídl. To je ta jejich péče řádného hospodáře. Holt z cizího krev neteče…Jsem moc ráda, že se přihlásili i další zájemci. Jedině otevřená soutěž určí tržní hodnotu (pokud se teda nedohodnou nějakou pletichou)…

     10. No tak hlavne, aby to nekoupil nejaky spekulant byt za nejvyssi cenu, a nenechal to tam ladem.

     11. A co s tím pozemkem chtějí ti další zájemci dělat ? Jen aby to nebylo tak, že jsou nastrčeni jen proto aby se zmařil záměr vybudovat tam obchodní centrum. Zastupitelé by měli chtít jasný záměr od všech zájemců co tam chtějí vybudovat. Peníze nejsou všechno !

     12. Nic neprodávat a ponechat parkoviště. Parkovacích ploch ubývá..Proberte se

     13. Parkoviste nechat a poradne zpoplatnit, at to ma nejaky smysl pro vsechny.

     14. Už vidím ty davy lidí, co jdou do centra a nechávají auta na „pořádně zpoplatněném“ parkovišti u autobusáku :))

     15. Tak samozrejme by to melo byt o neco levnejsi, jak parkovani primo v centru.

 1. V suterénu bude 36 parkovacích míst. Vždyť tam zase parkoviště bude. Navíc, když tam nebude AN, tak polovina aut, tam ani být nemusí a lidé z firem DDL a six.2 si zaparkují před Retailem. Je to takový problém? Závory a omezení tam určitě nebude. Hledejme problémy jinde a věřte, že tato lokalita bude atraktivní a k žádnému vylidnění centra nedojde. Hodně se s lidmi bavím a tento záměr podporu a smysluplnost rozhodně má.
  Pokud si říkáme město, tak proč bychom se měli bránit. Pokrok ( né vždy v dobrém slova smyslu) nezastavíš.

  1. Ale ono už k tomu vylidnění centra města došlo. Proč se všechny předvolební akce konají u kina? Protože je tam mnohem větší pohyb lidí, než na náměstí. Jestli chcete oslovit kolemjdoucí, tak na náměstí nemáte moc šanci už dnes. V tomhle je určitě Humpolec zatím prvním a jediným městem, kde centrum není hlavní náměstí, ale plácek u kina. Ve všech okolních městech (mimo Jihlavy) je stále náměstí hlavním přirozeným centrem města. Možná je to taky postihne, ale Humpolec to dotahuje k dokonalosti. Proč zavřela lékárna na Horním náměstí? V konkurenci dvou lékáren u polikliniky a při zmenšujícím se pohybu lidí na náměstí už to nebylo k udržení. I kdyby nové nákupní centrum odvedlo jen 10% zákazníků, tak nevím, zda je to pro knihkupectví na Horním, lékárnu a papírnictví na Dolním ještě udržitelné. Co z obchodů mimo Adélky a Tety tam ještě zůstane, proč by tam člověk ještě šel? Pokud si Humpolec říká město, měl by se snažit mít živé centrum náměstí – protože město má přece náměstí a vesnice náves, nebo plácek u kina.

   1. Hezké, ale chybí tomu napsat nějaké řešení. Obsadit obchody na náměstí a nakázat lidem tam nakupovat?

    1. Ono kdyz jsou na namestich a kolem vsechna mista behem dne permanentne obsazena, tak se to bude soustredovat vsechno tam, kde se jeste jakztakz zaparkovat da.
     Kdo ze ma v programu parkovani resit ?

     1. Je to blbost. Já taky nakupuju tam kde se dá zaparkovat. Neni místo u Billi, jedu do Lidla ap. atd. …..

     1. Naopak prodat včera již bylo pozdě . Jen hlupák prosazuje ponechat jej městu.

     2. Hlupak je se sebou vzdy spokojen. Na rozdil od inteligentniho cloveka, ktery ma nad sebou neustale pochybnosti.

 2. No je to prakticky logické vyústění, protože oba hojně navštěvované supermarkety jsou blíže Havlíčkovu náměstí, poliklinika, školy, ZUŠ, jídelny, pošta,nejpreferovanější zastávka autobusů, prostě to centrum je tam kde je a je přinejmenším dobře, že se k tomu město postavilo čelem a to novodobé centrum dalo trochu do kupy, věřím, že zeleň to ještě obohatí. Na náměstí toho není mnoho a krom „úřadu a banky“, kde se ale už takřka vše dá řešit on-line. Taková procházka od polikliniky k Bille je nyní velice příjemná. Jen by se měl zamyslet majitel červeného obchodního domu (Kocourek), to je celkem ostuda. Dalo by se to neskutečně zhodnotit. Tam by měla být dominantní budova s výtahem a obchodama. Koncentrace lidí je tam zajištěna.To je ohromné plus.

  1. Důchodci z vedení Kamenické Jednoty chtějí v klidu dožít a brát podíly ze zisku a ne investovat do omšelého obchodu Na Kocourku…..

   1. Snad byste nechtěli poroučet soukromému vlastníku obchodního centra COOP, že má omšelou budovu? Když se to samé řekne o Icomu, který 20 let do budovy nádraží a celého areálu nedal ani korunu, tak se to bere za urážku soukromého majetku.. Tak měřte jedním metrem..

    1. však ano stejným metrem, jenže Coop je v centru a Icom takřka na periferii a hlavně se už x let ví, že ta budouva je pro Icom nežádoucí. A hlavně 9 z 10 turistů a vůbec návštěv se k budobě Icomu nedostane, ale 9 z 10 se projde centrem kolem pošty. Navíc je tam i íčko vedle. A prosím, určitě to dotyčný nemyslel poroučením ale konstatováním.

     1. Nežádoucí budova..Prostě čekali,až jim změnou UP přihraje zastupitelstvo lepší podmínky pro prodej.O tom to je, bohužel

     2. Bohuzel, nebo bohudik. Individualni uhel pohledu kazdeho obcana mesta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pěvecký koncert

Pá Zář 21 , 2018
Neděle 23.09.2018 18:30 Čtěte dále:   Radniční listy

You May Like

Témata