Nová výstava láká do jihlavského muzea na historii osídlení Českomoravské vrchov

Za velké pozornosti veřejnosti byla v závěru minulého týdne vernisáží otevřena v jihlavském muzeu výstava Historická krajina Českomoravské vrchoviny – osídlení od pravěku do sklonku středověku, která je součástí projektu řešeného v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity NAKI. „Vedle běžných muzejních činností provádí Muzeum Vysočiny Jihlava vědecko-výzkumnou činnost, zařazeno je dokonce na prestižní seznam výzkumných organizací, přičemž v Kraji Vysočina jsou evidovány pouze tři výzkumné organizace“, doplňuje Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Jihlavské muzeum je jedním ze spolupracujících subjektů na výzkumném projektu s názvem Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku. Hlavním nositelem projektu je Masarykova univerzita, která vedle Muzea Vysočiny Jihlava spolupracuje ještě s Mendelovou univerzitou v Brně, Archaiou Brno a Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky Brno. Letos bude projekt ukončen. Od jeho zahájení v roce 2013 již byly v jihlavském muzeu realizovány pod taktovkou kurátora Davida Zimoly dvě výstavy a tato třetí na ně navazuje.

 

Na poměrně rozsáhlé výstavní ploše jsou prezentovány nejen výsledky archeologického bádání z období vrcholného středověku, ale také z pravěkých období od mladší doby kamenné a dále velmi cenné informace získané pomocí přírodovědných metod např. dendrochronologických výzkumů, makrozbytkových a pylových analýz. I díky těmto metodám byl sestaven historický botanický obraz o vývoji krajiny a též o stopách lidské činnosti v krajině. V rámci výstavy se návštěvník dozví například o masivním odlesňování během středověku a o zaniklých těžebních areálech v centrální části Českomoravské vrchoviny. Dále jsou prezentovány pravěká osídlení, mohylová pohřebiště, zaniklé středověké vesnice na Jihlavsku a feudální sídla v podobě hradů, hrádků a tvrzí. Pro hravé návštěvníky je vyhrazena dotyková část. Výstava bude k vidění do 19. června. 

 

  •  Zpracováno z materiálů Muzea Vysočiny Jihlava
  • Více informací Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
Čtěte dále:   Kabát se v Humpolci předvedl jako dobře namazaný stroj. Podívejte se

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Návštěvníci Family Pointů v Kraji Vysočina se mají stále na co těšit

Út Dub 12 , 2016
Přednášky, workshopy, pohybové aktivity, ale i umělecké dílničky můžou v následujících týdnech absolvovat návštěvníci Family pointů na Vysočině. Představují místa přátelská rodině, která rodičům i prarodičům umožňují krátkodobou péči o malé děti (přebalení, nakrmení, odpočinek), a zároveň jim poskytují bezpečný prostor pro setkávání a sdělování zkušeností a pocitů. Čtěte dále: […]

You May Like

Témata