Obce zablokovaly jaderný sklad

Výstavba meziskladu vyhořelého paliva v areálu jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku se zdrží. Důvod? Proti v květnu vydanému stavebnímu povolení se nečekaně odvolaly obce Dukovany a Rouchovany, v jejichž katastrech elektrárna stojí. To zaskočilo jak hrotovickou radnici, jejíž stavební odbor povolení vydal, tak samotnou dukovanskou elektrárnu.

„Čekali jsme, že se proti výstavbě skladu ozvou ekologičtí aktivisté, nikoliv obce,“ konstatovala hrotovická tajemnice Dana Růžičková. Stavební odbor obdržel na konci minulého týdne ještě odvolání od organizace Jihočeské matky.

Mluvčí elektrárny Petr Spilka vyjádření tajemnice Růžičkové potvrdil. „Naše předpoklady byly stejné. S obcemi nyní jednáme,“ podotkl Spilka s tím, že zahájení stavby se odkládá.
„Výstavba se protáhne. Nedokážu v tuto chvíli říci, jak dlouho potrvá řízení. O odvolání bude rozhodovat krajský úřad. Musíme dodržet termín dokončení výstavby, což je konec roku 2005,“ upřesnil Spilka, podle něhož bylo vše připraveno na okamžité zahájení stavby.

Námitky obcí se týkají kontejnerů. Mimo oficiální zdůvodnění se na hrotovické radnici hovoří o určitém tlaku Dukovanských a Ruchovanských na elektrárnu, která údajně obcím neposkytla dříve slibované peníze.

Mluvčí Spilka připustil, že jednají se zástupci Dukovan a Rouchovan i v této rovině. „Peníze byly obcím přislíbeny v roce 1994 podle tehdejších podmínek představenstva. V současnosti platí jiná pravidla, o financích rozhoduje valná hromada,“ uvedl.

Starosta Rouchovan Vladimír Černý nechtěl prozatím záležitost obšírněji komentovat. „Nepotvrdím ani nevyvrátím, zda se nám jedná o peníze. Co se týče výstavby meziskladu, měli jsme připomínky ke skladovacímu prostoru. Naše ústní námitky byly zamítnuty, proto jsme se odvolali písemně,“ shrnul Černý. Právě v katastru Rouchovan má sklad stát.

Konkrétně se starostům nelíbí, že stavební povolení řeší pouze samotnou stavbu objektu. „Kontejnery s vyhořelým palivem budou součástí skladu. Požadujeme písemné doložení obalového souboru. S dukovanským starostou jsme zajedno,“ poznamenal rouchovanský starosta. Jeho dukovanský kolega Vítězslav Jonáš je v tomto týdnu na zahraniční dovolené, proto se jeho vyjádření nepodařilo získat.

Elektrárenský mluvčí Spilka upozorňuje, že obce chtějí mít ve stavebním povolení detaily, jež tam být nemusejí. „Do rozhodnutí rozhodně nepatří jméno firmy, která kontejnery vyrábí. Což požadují obce. Typ kontejneru a jeho parametry tam jsou popsány,“ tvrdí Spilka, který si netroufne odhadnout, kdy výstavba začne.

Čtěte dále:   Pocitová mapa v Pelhřimově: lidé kritizovali nádraží a ubytovnu, chválili Stráž

„Nepotvrdím ani nevyvrátím, zda se nám jedná o peníze. Naše ústní námitky byly zamítnuty, proto jsme se odvolali písemně.“

Vladimír Černý, starosta Rouchovan

Zdroj: MF DNES

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Před padesáti lety skončil první politický proces na Vysočině

Út Čvn 17 , 2003
Spravedlivé tresty nepřátelům republiky – takový titulek měly jihlavské noviny Jiskra před rovnými padesáti lety. Komentovaly jím rozsudek v prvním politickém monstrprocesu na území Vysočiny, známým pod jménem Tuček, Rod, Veselý a spol. Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. V Jiřicích se prolétnou modely, bude i autosalon

You May Like

Témata