Opravovali, rekonstruovali. Hrady, zámky, hotely i penziony jsou na letní sezonu připraveny

V hotelích a penzionech čekají, až budou moci otevřít. Například manželé Kotyzovi z Humpolce, jejichž hotel má čtyřicet pokojů. Cestovní ruch patří během pandemie k nejpostiženějším odvětvím. Ministerstvo pro místní rozvoj a zástupci agentury CzechTourism proto ve středu vyzvali Čechy k dovolené v tuzemsku a k podpoře domácích podnikatelů. Hrady, zámky, hotely a penziony jsou na letní sezonu připravené. Většina z nich využila dobu, kdy musejí mít zavřeno, k rekonstrukcím a opravám. Stále však není známo, kdy budou protiepidemická opatření uvolněna i pro ně.

Napříkad Iva Durkajová z Rosic u Brna by ráda vyrazila na dovolenou do západních Čech. Hotel si ale zatím nezamluvila. „Vždy jsem to řešili tak, že jsme si ubytování rezervovali více méně tak týden dva dopředu. Ale nyní čekáme, jak se situace bude vyvíjet.“ Letos plánuje navštívit hlavně hrady a zámky.

Zámek Rosice blízko jejího bydliště je už na návštěvníky připraven. „Máme celý zámek připravený, uklizený, máme ho odzimovaný. Mám tady okruh, který nabízí dvacet plně vybavených místností. Máme také jednu specialitu. Jsme jediný renesanční zámek na světě s protiatomovým krytem,“ říká kastelán Ludvík Vaverka.

Loni se příjmy zámku kvůli pandemii meziročně propadly zhruba o půl milionu korun. Zdražovat ale nebudou. „Zachováme stejné vstupné jako v minulosti, ale zrušíme pondělky. To znamená, že budeme mít otevřeno sedm dní v týdnu,“ plánuje kastelán.

Zámek Vimperk se chystá otevřít po rekonstrukci

Na turisty se těší jeho kolegové po celé zemi. Zámek Vimperk v jižních Čechách chce otevřít po více než dvouleté kompletní rekonstrukci. Návštěvníkům chtějí ukázat například fasády, z nichž každá je ve stylu jiného století.

Na rozdíl od vimperského zámku provoz pražské lanovky na Petřín přerušen nebyl. Je totiž součástí veřejné dopravy. Jde o druhou nejnavštěvovanější památku v hlavním městě, hned po Pražském hradě. Zatímco v roce 2019 jí cestovalo přes dva miliony lidí, loni to byla zhruba polovina.

Čtěte dále:   Glamping, který dává smysl. Včelíny Želiv mění jednoduchost v luxus

„Interval v současné době máme pořád po patnácti minutách. Teď se tu ale začalo shlukovat víc lidí, tak na to zareagujeme a zkrátíme interval po deseti minutách od 24. dubna,“ plánuje vedoucí lanové dráhy na Petřín Pavel Kejha.

Hoteliéři čekají, až budou moci otevřít

Hotel Kotyza Humpolec
Hotel Kotyza Humpolec

A zatímco lanovka jezdí, v hotelích a penzionech čekají, až budou moci otevřít. Například manželé Kotyzovi z Humpolce, jejichž hotel má čtyřicet pokojů. „Loni jsme v tržbách přišli o šedesát procent a letos jsme nevydělali ještě ani korunu. To jsou řádově miliony,“ řekl spolumajitel Jan Kotyza.

Jsou ale optimisté a tak se dali do oprav pokojů. „Teď dáváme koberce, abychom využili toho, že tu nemůžeme mít hosty,“ dodal Kotyza.

Kolik návštěvníků nakonec přijede, ale závisí nejen na tom, kdy budou moci otevřít, ale i na možnosti pořádat hromadné akce. Řada Čechů si totiž u nich rezervuje pokoj například kvůli pivním slavnostem.

Reportáž české Televize zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3297899-opravovali-rekonstruovali-hrady-zamky-hotely-i-penziony-jsou-na-letni-sezonu

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pronájem bytu 2+kk 40 m² Školní

Po Dub 19 , 2021
Pronájem bytu 2+kk, 40 m2, v centru Humpolce. Čtěte dále:   Glamping, který dává smysl. Včelíny Želiv mění jednoduchost v luxus
Pronájem bytu 2+kk 40 m² Školní

You May Like

Témata