Pád mostu ve Vilémově: krajský soud zpřísnil tresty dvěma stavbyvedoucím

Dlouhých osm let trvalo, než padl první pravomocný verdikt v případu tragického pádu mostu na Vysočině, pod nímž zemřeli čtyři lidé.

Krajský soud v Pardubicích ve čtvrtek zpřísnil tresty dvěma stavbyvedoucím zodpovědným za smrt čtyř lidí. Ti zemřeli 4. září 2014 pod sutinami zříceného mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku.

Josef Spour a Roman Bednařík dostali za obecné ohrožení z nedbalosti shodně tři roky s podmínkou na čtyři roky. Kromě toho mají oba zákaz po dobu čtyř let pracovat jako stavbyvedoucí. Havlíčkobrodský soud jim přitom loni v listopadu uložil shodně dva roky s podmínkou na dva a půl roku a dvouapůlletý zákaz činnosti. „Oba obžalovaní dostatečně nevyhodnotili rizika, nezastavili práce a neudělali nic, aby nebezpečí zřícení mostu na dělníky předešli,“ uvedl předseda odvolacího senátu Aleš Holík.

Rozsudek je v případě Spoura i Bednaříka pravomocný. Spour byl zodpovědný za práce pod mostem, kde dělníci podpírali klenbu. Přestože upozorňovali na uvolňování dřevěných stojek, Josef Spour je podle soudu nechal pod mostem dál pracovat. Bednařík pak nařídil bagristovi odtěžování zeminy od paty mostu, což byl podle soudu zásadní problém. „Podstatou celé tragédie je to, že k odtěžování zeminy mělo dojít až ve chvíli, kdy bude celá klenba podepřena. Pokud si obžalovaní projektovou dokumentaci vykládali jinak, pak to byla z jejich strany chyba,“ konstatoval soudce Holík.

Obhájci obžalovaných s rozsudkem nesouhlasí. „Svým způsobem je to pro nás překvapivé rozhodnutí. Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku a pak se poradíme s klientem, zda budeme činit další právní kroky,“ řekl Vladislav Kusala, obhájce odsouzeného Spoura.

Oba odsouzení si ještě mohou podat dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, což je mimořádný opravný prostředek, který však nemá odkladný účinek na již pravomocně uložený trest.

Čtěte dále:   D1 na Prahu před Humpolcem stojí

Bez odborných znalostí
V případě obžalovaného Martina Vodáka z Humpolce, odpovědného za bezpečnost práce, se soud rozhodl jeho trestní stíhání zrušit, protože by se mohlo jednat o přestupek, nikoli trestný čin. Obdobně už odvolací soudu rozhodl v případě jeho kolegyně Marie Hubkové, která dostala za pochybení pouze pokutu. „Nelze obžalovaného trestat přísněji, než tomu bylo u jeho kolegyně,“ vysvětlit soudce Holík.

Trestní stíhání další obžalované Ireny Šedové, úřednice Kraje Vysočina, soud také zastavil.„Stíhána byla za to, že nezajistila autorizační dozor a neopatřila realizační dokumentaci stavby, což ale samo o sobě nemohlo vyvolat obecné ohrožení či hrozící nebezpečí odvrátit. Navíc šlo o úřednici, která na rozdíl od stavbyvedoucích neměla potřebné odborné znalosti jako oni,“ uvedl Holík. Soudce také upozornil na to, že pokud nebylo stavbyvedoucím něco v projektové dokumentaci jasné, mohli vznést námitky, což ale neudělali.

Ostatních pět obžalovaných sice bylo u havlíčkobrodského soudu obvinění zproštěno, vyhráno ale po čtvrtku nemají. Soud v jejich případě rozsudek v plném rozsahu zrušil a vrátil k novému projednání do Havlíčkova Brodu. Důvodem je to, že soud sice shromáždil mnoho i mnohdy nadbytečných důkazů, ale nehodnotil je podle odvolacího soudu tak, aby mohl dospět ke správnému závěru.

Případ, který se začal odehrávat před osmi lety, tak nekončí. Pro pět z původně deseti obžalovaných bude pokračovat dalším soudním maratonem.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pařezáč na kraji Humpolce v pátek otevře. Podívejte se, jak to tam vypadá

Pá Čvn 3 , 2022
Plážová lehátka na písku, dřevěná mola nad průzračnou vodou, nové dětské atrakce zatím obehnané páskou nebo nabíječka pro elektrokola. Tak nyní vypadá Pařezáč, rekreační zóna v Plačkově na kraji Humpolce. Čtěte dále:   Opilec v kamionu dostal podmínku. Na D1 u Humpolce boural se třemi promile
Rybník v Plačkově u Humpolce po revitalizaci

You May Like

Témata