Pečená krkovička na rozmarýnu s haluškami s kapustou (rozuměj se zelím)

U nás v Čechách je velice oblíbené jídlo strapačky se zelím. To je vynikající jídlo a pokud jste masožravec, přidáte si do něj třeba kousky uzeného masa. Při návštěvě rodičů mojí manželky nám ale jednou manželky maminka připravila slovenskou klasickou variantu. To se halušky podávají se zelím a s pečenou krkovičkou. A je to brutálně dobré a brutálně jedlé. Od té doby si to jídlo přeji pokaždé když tam jedeme.

A někdy si ho připravujeme i doma. Jde o výborné a syté jídlo pro všechny milovníky tradičních jídel. Podle zvyků, dodržovaných pod Tatrami, toto jídlo patří do chladného a zimního období. Takto je měli rádi a jedli jejich dědeček, pradědeček, ale miluje je i moje lepší a krásnější druhé JÁ!

Suroviny
1,5 kg vepřové krkovičky
4 větvičky rozmarýnu
sůl
pepř černý mletý
kmín
mletá červená paprika
5 stroužků česneku
olej

Na halušky se kysaným zelím:
4 brambory (počet cca, záleží na velikosti)
polohrubá mouka
1 ks vejce
podle potřeby
voda (ze sudu nebo ze zelí)
zelí kyselé

Postup

Krkovičku omyjeme, česnek očistíme a dlouhým nožíkem si jím krkovičku prošpikujeme. Maso osolíme, posypeme černým mletým pepřem, mletou paprikou a kmínem. Na plech poklademe větvičky čerstvého omytého rozmarýnu, dáme olej, trocha vody a položíme krkovičku, kterou i na vrch polijeme trochou oleje. Zakryjeme alobalem a dáme na 180 stupňů, asi na dvě hodinky péct. Když je masíčko hotové, měkké, ke konci ho odkryjeme a necháme troška zapéct.

Mezitím z mouky, soli, vajíčka a vody uděláme těsto a uvaříme halušky. Na přípravu halušek, si nastrouháme 4 brambory, přidáme 1 vajíčko. Osolíme, pořádně promícháme a postupně přidáváme polohrubou mouku. Množství záleží na mouce a na bramborách, kolik obsahují vody a škrobu. Ale aby vzniklo hustší těsto. To propasírujeme do vařící vody přes haluškovací síto (nebo těsto dáme na prkénko a do vařící vody oddělujeme nožem přibližně stejné kousky). Když halušky vyplavou na povrch, povaříme ještě pár minut.

Čtěte dále:   Fotoreportáž: Street Food Festival v Pelhřimově

Zelí ze sudu, může být i kupované, udusíme doměkka. Pokud nemáme sudové zelí, zelí z obchodu udusíme také, jen si ho dochutíme pepřem celým, bobkovým listem a solí. Zelí během dušení podléváme trochou vody. Když máme i halušky, i zelí, jednoduše je spolu smícháme a podáváme s pečenou krkovičkou. Krkovičku si můžeme na halušky i natrhat jako trhané vepřové a přidat nějakou zelenou ozdobu – pažitku, petrželku nebo třeba medvědí česnek.

Jednoduché, rychlé a nebezpečně požiratelné.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec se chrání před povodní, rozšířil varovný systém

Po Led 29 , 2024
Větší bezpečí před velkou vodou chce Humpolec. Rozšířil letos digitální povodňový a varovný informační systém. Tvoří ho bezdrátový rozhlas, reproduktory, varovné sirény a dva hladinoměry. Do systému investovalo město skoro deset milionů korun. Přes polovinu celkové částky pokryje dotace z evropských fondů. Čtěte dále:   Italská kuřecí Piccata: Lepší než české řízky. Do […]

You May Like

Témata