Píšou o Humpolci – iDnes.cz: Bernard otevřel v Humpolci nové lákadlo, rozhlednu na pivovarském komíně

Rodinný pivovar Bernard v Humpolci spustil od června provoz nového návštěvnického centra. Jeho součástí je rozhledna umístěná kolem pivovarského komína. Lidé, kteří se chtějí pokochat pohledem z ochozu ve výšce 33 metrů, musejí vystoupat 189 schodů.

schodů.

Rozhledna je samostatná konstrukce obestavěná kolem komína. Přístupná je od počátku června. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Nové centrum vzniklo k 30. výročí pivovaru. Základní kámen jeho výstavby byl položen v roce 2019.

„Myšlenku vytvořit místo pro návštěvníky jsem nosil v hlavě dlouho. Už zhruba od devadesátých let. Těší mě, že jsme k tomuto milníku dorazili,“ řekl spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard.

Jak připomenul, od původní studie návštěvnického centra, kterou vytvořili s kolegy před mnoha lety, vzniklo patnáct dalších variant, než plán dospěl k finální podobě.

Rozhledna je samostatná konstrukce obestavěná kolem komína. Přístupná je od počátku června.
Nové návštěvnické centrum pivovaru Bernard v Humpolci.
V jednom z pater návštěvnického centra turisté najdou model humpoleckého pivovaru vyvedený do nejmenších detailů.
Spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard v nově otevřeném návštěvnickém centru.

Novostavba má celkem čtyři patra. Objekt bude výchozím bodem prohlídek a exkurzí pivovaru. Odtud se návštěvníci dostanou přímo do výroby i do nových expozic.

V prvním patře sídlí recepce s obchodem, v druhém patře najdou příchozí expozici s 3D modelem pivovaru. „Je vyveden do nejjemnějších detailů, takže zde najdeme takové drobnosti, jako jsou pivovarské sudy či modely aut,“ přiblížil mluvčí pivovaru Radek Tulis.

V interiérech upoutají stěny z lahví

Návštěvníci se v centru seznámí s výrobními postupy při vaření piva, poznají základní ingredience. V interiérech upoutají různé pivovarské motivy, jako jsou stěny z prosvětlených pivních lahví.

Součástí návštěvnického centra je i kinosál pro 65 lidí. O historii Rodinného pivovaru Bernard vznikl rovněž téměř dvacet minut dlouhý dokumentární film. Připravil ho herec, scenárista a režisér Jiří Mádl. Návštěvníci film budou moci zhlédnout při prohlídkách.

Ve třetím patře je pak umístěna pivnice a v nejvyšším patře pivovarská restaurace. Nese název Pivnice Na Štokách. „Název získala podle budovy, která zde původně stála. Na štokách se dříve chladila čerstvě navařená mladina. Byl tam vždy velmi krásný výhled na město,“ vysvětlil Stanislav Bernard.

Centrum má podle Bernarda sloužit nejenom pivovaru. „Může být místem pro setkávání, poznání a kulturu. Mohl by zde být filmový klub, pořádat by se zde mohly jazzové koncerty, semináře či přednášky,“ nastiňuje využití.

Rozhledna bere ohled na sousedy

Dominantou centra je ovšem nová rozhledna. Vidět jsou z ní zřícenina hradu Orlík, hrad Lipnice, vrch Melechov, Havlův kopec, Trucbába či Jiřice.

Rozhledna na první dojem působí, že je vybudovaná a přichycená přímo na komín, ve skutečnosti jde o samostatnou konstrukci obestavěnou kolem něj.

„Celá rozhledna včetně vyhlídky je opatřena bezpečnostním pletivem. U vstupu je automatický turniket, který pohlídá maximální počet přítomných. V jednu chvíli může být na rozhledně 25 osob. Vstupné bude možné platit v hotovosti, bezkontaktně i v eurech,“ přiblížil mluvčí Tulis.

Provozní doba rozhledny bude v pracovních dnech od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 13 hodin. „S ohledem na soukromí sousedů pivovaru nebude rozhledna veřejnosti přístupná o nedělích a o svátcích,“ dodal Bernard.

Otevření návštěvnického centra se dlouho odkládalo kvůli covidu-19. Původně zamýšlené uvedení do zkušebního provozu mělo být totiž už loni na jaře. Rok předtím ale firma v reakci na snížení prodeje piva v době protiepidemických opatření zpomalila investice, a otevření centra se tak posunulo až k začátku loňských letních prázdnin. Pak pivovar oznámil, že ani na prázdniny neotevře. Důvodem byla trvající nepříznivá epidemická situace, a tím pádem i nejistota, za jakých podmínek by restaurační a kulturní zařízení mohla v létě fungovat.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/rozhledna-pivo-bernard-turiste-navstevnik-komin-humpolec.A220531_667347_jihlava-zpravy_mv

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Běh kolem Orlíku

Pá Čvn 3 , 2022
Sobota 04.06.2022 10:00

You May Like

Témata