Píšou o Humpolci – iDNES.CZ: Provoz se nám nevyplatí, hodnotí nové vedení Humpolce koupi Spolkového domu

18

Jako neuváženou a unáhlenou akci hodnotí nové vedení humpolecké radnice koupi Spolkového domu z roku 1889, který slouží ke kulturním a společenským akcím. Předchozí vedení města jej odkoupilo od soukromého vlastníka za 28 milionů korun. Ten se ho zbavoval zejména proto, že na jeho provozu prodělával.

Zastupitelé obchod posvětili letos v červnu, ocitli se však pod palbou kritiky. Současná starostka Alena Štěrbová (ANO) považuje koupi za ukvapenou. Vadí jí zejména to, že nebylo dopředu vyhotoveno stavebně technické posouzení stavu budovy.

„My tento posudek teprve nyní zadáváme. Stavba je z konce 19. století a poslední opravy tam byly v polovině devadesátých let. Pokud město velikosti Humpolce přistupuje k takové koupi, tak by zastupitelé měli mít všechny podklady. Tedy i to, co bude následovat v dalších letech a jaké další výdaje budou s koupí spojené,“ vysvětluje starostka Alena Štěrbová.

„Předchozí zastupitelé neměli ani vyčísleno, jak vysoké budou ztráty z provozu či kolik budou stát opravy,“ dodává s tím, že město bude muset kromě oprav zajistit také ekonomické vytápění, vybavení interiéru i nového provozovatele.

Bývalý starosta výtky odmítá

S tím, že šlo o unáhlené rozhodnutí, rozhodně nesouhlasí bývalý starosta Karel Kratochvíl (ODS). „Celý ten proces trval více než tři čtvrtě roku. Jako první jsme si nechali udělat posudek od soudního znalce. Součástí dokumentu bylo i posouzení technického stavu. Od toho se potom odvíjela cena. Tento posudek neprokázal žádné znatelné zásadní technické nedostatky, neukázal, že by objekt nešel provozovat bez nějakých velkých investic, což se nám nyní snaží namluvit radnice,“ odmítá výtky Kratochvíl.

Podle starostky Štěrbové se předchozí soukromý provozovatel rozhodl objekt prodat především z toho důvodu, že provoz Spolkového domu není finančně rentabilní. „I my musíme určitě počítat s tím, že nebude ziskový,“ připomíná.

Například od ledna do března příštího roku mají zájem uspořádat ples v tomto objektu pouze dva subjekty. „My tam ale celou tu dobu budeme muset temperovat a starat se o chod,“ dodává Štěrbová.

Čtěte dále:   Humpolec na videu: Výrobní závod Valeo Humpolec

Radnice bude také hledat formou výběrového řízení nového provozovatele. Ten původní se služby vzdal ze zdravotních důvodů. Administrativu a další záležitosti ohledně pořádání akcí tedy nyní dočasně řeší úředník na odboru místního hospodářství. Technický provoz zajišťují místní technické služby. „Drobné opravy a údržba jsou zatím v řádech sta tisíců korun. Čekáme pochopitelně na vyúčtování cen energií,“ připomíná starostka.

Zamýšlený obchod už v létě kritizovala opozice. „Vlastnit ano, ale ne za každou cenu,“ říkal tehdy Petr Machek, opoziční zastupitel za Humpolec GO, dnes místostarosta. Zdůrazňoval i to, že nebyl před koupí zhodnocen technický stav objektu. Opozice si také přála, aby se o investici rozhodlo až po volbách v nově složeném zastupitelstvu. To neprošlo.

V 80. letech hrozila demolice

Objekt Spolkového domu byl postaven v roce 1899. Až do znárodnění byl pod správou místních spolků. Koncem osmdesátých let budově hrozila demolice. Po desetiletém chátrání budovu koupil soukromý vlastník a uzpůsobil ji jako kulturní zařízení pro konání různých společenských a kulturních událostí. Součástí budovy je velký sál a taneční parket, kde se konají různé plesy i taneční kurzy. Koncem loňského roku stávající majitelé oslovili radnici s tím, že budovu již nechtějí provozovat a nabídli ji k prodeji.

Odkup objektu podporovala veřejnost a tehdejší vedení města. Jak uvedl tehdejší starosta Karel Kratochvíl, budova Spolkového domu je pro město významnou stavbou.

„Stojí zde od roku 1889 a místní spolky mu daly život. Pokud chceme a máme zájem na tom, aby fungovala v duchu společenského a kulturního významu, tak je důležité, aby budovu město získalo do svého majetku. Kdyby nemovitost koupil soukromý vlastník, tak už nebudeme mít jistotu, že bude zachována její podoba a funkce. Mohl by tam udělat prakticky cokoli, včetně tržnice, a už bychom nad tím neměli kontrolu,“ vysvětloval tehdy Karel Kratochvíl a stejně hovoří i dnes. „Je to velká odpovědnost vlastnit takový objekt, ale jsem přesvědčen, že to rozhodnutí bylo správné,“ zdůrazňuje.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/radnice-humpolec-spolkovy-dum-vlastnik-alena-sterbova.A221229_699795_jihlava-zpravy_evs

Axl

18 thoughts on “Píšou o Humpolci – iDNES.CZ: Provoz se nám nevyplatí, hodnotí nové vedení Humpolce koupi Spolkového domu

 1. Tak to mají prodat i s Husovkou, nějaký developer by z toho vyšvihnul nějaký bytový komplex s podzemním parkovištěm a nějakým obchůdkem v přízemí. Bývalý dům služeb zas v tichosti koupil nějaký nový Vietnamský obchodník a kdoví co s tou budovou bude dál 🙁

  1. jenom si uvedom, ze vetsinu tech projektu zahajilo jeste minule vedeni…. to je jako kdyz vcera Dluzena von Schiller tvrdila, ze sekyra 390 mld v rozpoctu je vina jenom a pouze stavajici vlady, oni ze by tolik nemeli nebo ze by to bylo v investicich….

 2. tak tenisová hala pro pár pinkalů je městem živena v řádu milionu korun (plus profesionální trenéři- město si to může dovolit) a pak nejsou schopni zatopit ve Spolkáči a udělat maturitní ples… Kocourkov hadr dlouhodobě

   1. ha ha… to by rodiče platily jiné částky… nebo myslíte, že neumím hledat v registru smluv, kde je to černé na bílém?

 3. I když se Spolkáč nevyplatí, všichni víme, že kulturák potřebuje každé město. S kulturáky mají problém všechna města, málokomu se provoz vyplatí. A prodej stavby nějakým developerům nebo obchodníkům není řešení, asi bychom brzo litovali všichni. Takže, je to sice prodělečné, ale město by mělo udělat vše pro maximální využití a počítat s prodělkem. Tak to prostě je.

 4. Hokeják se nevyplatí, fotbalák se nevyplatí, kino se nevyplatí, školy se nevyplatí,koupaliště se nevyplatí, parky se nevyplatí, veřejná prostranství se nevyplatí tak všechno zrušíme a hotovo.

  1. a udrzovat zelen, to je taky spousta prachu zbytecne vyhazenych. Nebo verejny osvetleni. Tfuj, takovy plytvani.

  2. Ty lidi co na radnici ted jsou maj aspon zdravej rozum. Ono je totiz plytvani a plytvani. Takhle napsany vase nesmysly je treba plytvani casu.

 5. Tupcum proste vetsinu veci vysvetlit nelze. A treba i to proc nevolit slovenskou moralni kreaturu za prezidenta ceske republiky.

  1. No jo, ale tupce jste poslali do vedení města, tak co teď? Ale byl bych v klidu. Jeho nenažranost pan Machek udělá brzy nějakou chybu a ono se to celé sesype.

   1. Ja si myslim ze prave opacne. Tupci z radnice po 4 letech zmizeli. Jejich nenazranost a ledabylost byla do oci bijici. Staci si precist clanek o cene neledu ve Stromce. Nekde tady byl odkaz.

  2. Máte pravdu raději volit generála,který je minulým reřimem poznamenaný ještě víc jak slovenská morální kreatura nebo rektorku z pseudouniverzity. Ti demokracii pomohou..

   1. Mnooo to mate nejaky pomotany s tim vasim souhlasem. Vyber kandidata preci neni omezen na tri absolutne nejhorsi, ktere uvadite.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Bernardivo: Povstal jako fénix z popela, přibližuje příběh pivovaru Bernard jeho mluvčí

Po Led 2 , 2023
Poslední den v roce se blíží. A mnozí si jistě dají rádi pivo. My jsme se vydali do pivovaru Bernard v Humpolci, který se před třiceti roky blížil krachu. Dnes je z něj jedna z nejzajímavějších značek v Česku.   Čtěte dále:   Humpolec na videu: Výrobní závod Valeo Humpolec

You May Like

Témata